Rozmowa z kilkulatkiem o wojnie. Psycholożka zwraca uwagę, czego unikać

Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Moje dziecko przeżywa aktualną sytuację
Moje dziecko przeżywa aktualną sytuację
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Wojna w Ukrainie trwa już kolejny tydzień. My, dorośli jesteśmy przerażeni sytuacją u naszych sąsiadów, a co dopiero dzieci, które widzą i słyszą dramatyczne relacje w mediach? O tym, jak przekazywać informacje najmłodszym, porozmawialiśmy z dr Aleksandrą Piotrowską, psycholożką.

Dzieci przeżywają wojnę w Ukrainie

Od przeszło dwóch tygodni trwa inwazja Rosji na Ukrainę, a pytanie: "Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?" -zadaje sobie wielu rodziców.

- Przeogromna większość z nas, ludzi dorosłych wyposażonych w wiedzę i informacje potrzebne do zrozumienia, odczuwa niepokój. My gorzej śpimy, gorzej skupiamy się, gorzej koncentrujemy na pracy, a teraz, co powiedzieć o takich małych robalkach? Nawet jeśli rodzice starają się ograniczać dopływ tych strasznych obrazów, to żyją w tym świecie - tłumaczyła Aleksandra Piotrowska w Dzień Dobry TVN.

Ponadto - jak zauważyła nasza rozmówczyni - najmłodsi nie tylko słyszą i widzą komunikaty o wojnie, ale przejmują też stany emocjonalne rodziców. - Nie można sądzić, że specjaliści, czyli psychologowie załatwią sprawę. To przede wszystkim rodzice, ci, którzy są z dziećmi na co dzień, muszą dzisiaj myśleć o tym, jak ułatwić im przetrwanie - podkreśliła psycholożka dziecięca.

Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?

Aleksandra Piotrowska podała konkretne wskazówki, jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie. - Po pierwsze, nie wolno udawać, że tematu nie ma i nie wolno zamiatać tego problemu pod dywan. Nawet jeśli nie wiemy, jak rozmawiać i boimy się, że możemy coś zrobić niezręcznie - proszę mi uwierzyć - najgorsze, co mogłoby być, to pomijanie tematu. Po drugie, dostosowywać język do wieku dziecka. (...) Jak rozmawiasz z 3-4-latkiem, to używaj słów: "Zły pan", "Źli ludzie wywołali walkę" - wyjaśniła specjalistka.

Nie wszystkie dzieci przeżywają wojnę, ale są i takie, które bardzo odczuwają sytuację u naszych sąsiadów. Należy więc obserwować swoją pociechę.

- Narastający lęk znajduje swoje ujście w wersji łagodniejszej: w marudzeniu albo w wersji ostrzejszej: wyraźnie narasta w dziecku agresja. Jeśli to są zachowania, których przed 24 lutego nie było, to mamy podstawy sądzić, że ten niepokój jest tego przyczyną. W miarę możliwości dbajmy o natężenie poczucia bezpieczeństwa dziecka, czyli pewną stałość, regularny rytm dnia. Uspokójmy to dziecko, mówiąc: "Teraz robimy to, a przed pójściem najpierw się myjemy, a potem sobie czytamy, a później się obejmujemy bardzo mocno i Ty wtedy dobrze zasypiasz" - podpowiedziała psycholożka.

Co jeszcze możemy zrobić, żeby obniżyć poziom lęku u dziecka? Jak postępować, gdy maluch znów zaczął się moczyć? Posłuchaj całej rozmowy z Aleksandrą Piotrowską w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!