Razem z Ukrainą

Jaką pierwszą damą jest Ołena Zełenska? "Nie będę panikować i płakać"

Razem z Ukrainą

Autor:
Justyna
Piąsta
Źródło:
Viva!
Ołena Zełenska

Od dwóch tygodni trwa inwazja Rosji na Ukrainę. O niezwykłej sile i zaparciu naszych sąsiadów, odpierających najazd agresora, mówi cały świat. Bohaterem został okrzyknięty również prezydent Wołodymyr Zełenski. Pierwsza dama Ukrainy dzielnie wspiera męża w czasie potężnego kryzysu. Choć w przeszłości wolała być w cieniu i nie zabiegała o sławę, dziś oczy całego świata zwrócone są na nią. Pierwsza dama Ukrainy w obliczu wojny nie zamierza milczeć.

Ołena Zełenska - pierwsza dama Ukrainy

Od 24 lutego Ukraińcy heroicznie bronią swojego kraju i odpierają ataki wojsk rosyjskich. Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jego państwo nie zamierza się poddać i uparcie będzie walczyć o wolność i niepodległość. Wielkim wsparciem prezydenta jest jego ukochana żona Ołena. W magazynie "Viva!" ukazał się artykuł na temat pierwszej damy Ukrainy.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Kilkanaście godzin po inwazji Rosji na Ukrainę Ołena Zełenska zamieściła w mediach społecznościowych przejmujący wpis, który cytowała prasa na całym świecie. "Nie będę panikować i płakać. Będę spokojna i pewna siebie. Moje dzieci patrzą na mnie. Będę obok nich. I obok mojego męża. I z Wami. Kocham Was. Kocham Ukrainę" - wyznała pierwsza dama.

Ukraińcy odpowiadali jej: "Ucałuj prezydenta w imieniu ludzi", "Najlepsza pierwsza dama! Kochamy naszą Ukrainę".

Ołena Zełenska jest oparciem dla męża teraz, ale i wcześniej - przez 18 lat ich małżeństwa. Kiedy Wołodymyr w 2019 roku został wybrany na prezydenta Ukrainy, jego żona wiedziała, że ich życie wywróci się do góry nogami. W rozmowie z Ukraińskim "Vogiem" wyznała: "Nie byłam zbyt szczęśliwa, kiedy zdałam sobie sprawę, że takie były plany. Zdałam sobie sprawę, jak wszystko się zmieni i z jakimi trudnościami będziemy musieli się zmierzyć. Ale postanowiłam wesprzeć męża: na poziomie emocjonalnym nie jest to dla niego takie łatwe, a on potrzebuje kogoś, kto będzie w pobliżu".

Ołena Zełenska - działalność dla kobiet

Ołena Zełenska, choć wcześniej stroniła od mediów, to nie była bierną, milczącą pierwszą damą. Angażowała się w działalność społeczną. Jak podaje "Viva!", przyczyniła się do skutecznej ochrony praw i interesów dzieci w Ukrainie. Wypowiadała się też na temat doskonalenia systemu przeciwdziałania przemocy domowej. Jak wskazują statystyki, co roku ponad milion ukraińskich kobiet spotyka się z przemocą.

"Nie jestem politykiem i nie mam prawa ingerować w prace prezydenta, ale stać się pośrednikiem między ludźmi a urzędnikami, aby ci ostatni usłyszeli pierwszych, mogę i naprawdę chcę - mówiła w "Vogue’u" - w październiku 2019 roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło: Viva!

Źródło zdjęcia głównego: Future Publishing

Pozostałe wiadomości