Pierwsza Dama

  7 września na rynku pojawi się książka "Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy?". W Dzień Dobry TVN o tym, jaka jest i jaki ma wpływ na losy Ukrainy żona ukraińskiego prezydenta opowiedziała autorka opracowania Alina Makarczuk.

  Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska wygłosiła przemówienie w Kongresie USA. Opowiedziała historie cywilów zabitych przez Rosjan oraz zwróciła się z apelem. - W imieniu tych, którzy żyją i czekają na powrót rodzin z linii frontu. Proszę was o to, o co nigdy nie chciałam prosić. Proszę was o broń - mówiła do amerykańskich polityków.

  Pierwsze damy są nieustannie obserwowane przez media, a ich poczynania oceniane przez społeczeństwo. Wielką wagę muszą przywiązywać nawet do stroju, który niefortunnie dobrany, może wywołać polityczny skandal.

  Brigitte Macron. To z jej zdaniem francuski prezydent liczy się najbardziej. Choć nie miała łatwych początków, przekonała do siebie zwykłych Francuzów i media. Książka Gaël Tchakaloff, znajomej prezydenckiej pary, rzuca nowe światło na ich małżeństwo.

  "Nie przywyknijcie do naszego cierpienia".

  Brigitte Macron wzbudza ogromne zainteresowanie mediów. Kim jest żona Emmanuela Macrona? Czy czuje się dobrze jako pierwsza dama Francji? Jak wypada na tle swoich odpowiedniczek z innych państw?

  Ołena Zełenska w obliczu wojny wspiera swoich rodaków. Pierwszej damie bliskie są tematy społeczne, dlatego poruszyła kwestię ciężko chorych dzieci. Walczą o życie, podczas gdy tuż obok nich spadają bomby.

  Ołena Zełenska dzielnie wspiera męża w czasie wojny. W przeszłości wolała być w cieniu i nie zabiegała o sławę, dziś oczy całego świata zwrócone są na nią.

  Ołena Zełenska, pierwsza dama Ukrainy opublikowała list otwarty do przedstawicieli światowych mediów w trzech językach: angielskim, niemieckim i ukraińskim. Opisała w nim tragiczną sytuację ludności cywilnej. - Wołam imiona tych zamordowanych dzieci - zaapelowała żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

  "Wasi mężowie, bracia, rodacy zabijają ukraińskie dzieci".

  Jak się poznali Wołodymyr i Ołena Zełenscy?

  Jolanta Kwaśniewska obchodzi 66. urodziny. Żona byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego po dziś dzień jest uważana za najlepszą pierwszą damę w historii Polski. Kiedyś prężnie działała w mediach i prowadziła programy, jednak od kilku lat pozostaje w cieniu. Ostatnie miesiące spędziła z mężem w Szwajcarii. Czym się obecnie zajmuje?

  Kwestia pensji dla pierwszej damy budzie w ostatnim czasie wiele emocji. Status żony prezydenta w większości państw świata nie jest regulowany, a ona sama nie może liczyć na wynagrodzenie. Najczęściej Pierwsze Damy przestają pracować po objęciu przez ich małżonków funkcji i poświęcają się działalności charytatywnej, a także budowaniu wizerunku samego urzędu prezydenta.

  Wielu Polaków ceni styl Agaty Kornhauser-Dudy. Osobą, która projektuje dla Pierwszej Damy ubrania jest Paweł Kuzik. Jak to się stało, że zaczął szyć kreacje dla Pani Prezydentowej? Czy Agata Duda korzysta z rad stylisty?

  Włoska sława świata modelingu i była Pierwsza Dama Francji. W 2002 roku wydała swoją pierwszą płytę. Carla Bruni to zdecydowanie kobieta niezwykła. Spotkał się z nią dziennikarz Dzień Dobry TVN Piotr Kraśko. Komu piosenkarka dedykowała swój cover piosenki ACDC "Highway to hell"? Dlaczego pracuje tylko nocą? Jak zniosła krytykę, która spadła na jej męża Nicolasa Sarkozy’ego kiedy był prezydentem Francji? I co mu powiedziała, kiedy postanowił po raz kolejny startować w wyborach?

  Agnieszka Jastrzębska zapytała gwiazdy o to, które Pierwsze Damy są dla nich inspiracją. Zobaczcie, co powiedziała jej Edyta Herbuś, Aneta Kręglicka i Maja Sablewska.

  Michelle Obama pojawiła się na okładce amerykańskiego "Vogue'a". W środku magazynu otwarcie popierającego obóz demokratów - obszerny wywiad z Pierwszą Damą. Czy mieszkając w Białym Domu czuła, że jest na swoim miejscu? O niezwykłej prezydentowej porozmawialiśmy z ekspertką od sław, dziennikarką Dzień Dobry TVN Agnieszką Jastrzębską.

  Para prezydencka nie ma ostatnio dobrej prasy. Media rozpisują się o rzekomym kryzysie w małżeństwie Andrzeja Dudy. Krytyce została poddana również sama Agata Duda, która rzadko pokazuje się publicznie z mężem. Prezydentowa milczała również w sprawie ustawy antyaborcyjnej. Jak Polacy postrzegają Agatę Dudę? Jakie mamy wobec niej oczekiwania? Gościem Dzień Dobry TVN był Norbert Maliszewski, specjalista ds. marketingu politycznego.

  Po wyborach Pierwsza Dama Agata Duda nie wykazuje aktywności i zaangażowania społecznego. Do tej pory - mimo nawoływań kobiet - nie wypowiedziała się także w sprawie ewentualnego zaostrzenia prawa aborcyjnego. Dlaczego milczy? Zastanawialiśmy się nad tym wraz z gośćmi Dzień Dobry TVN: specjalistą ds. protokołu dyplomatycznego Januszem Siborą i dziennikarką Dominiką Wielowieyską.

  Ostatnio w mediach zawrzało, gdy wyszło na jaw, że Pierwsza Dama Agata Duda pracuje społecznie w jednym z warszawskich liceów. Wywiązała się dyskusja, czy Prezydentowej wypada pracować. Czy powoduje to komplikacje w pełnieniu funkcji Pierwszej Damy? Jak Agata Duda wypada na tle swoich poprzedniczek? I jak wygląda rola Prezydentowych w innych krajach? Zapytaliśmy o to Dr Janusza Siborę, historyka protokołu dyplomatycznego oraz Danutę Waniek, Szefową Kancelarii Prezydenta w latach 1995-1997.

  Według niektórych Magdalena Steczkowska jest uderzająco podobna do Pierwszej Damy Agaty Dudy. Czy mąż artystki myśli tak samo? Czy różowy irokez na głowie Magdy to bunt przeciwko tym porównaniom? Zapytała o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska. A do kogo porównywali Dorotę Wellman?

  Antoni (Antoine) Cierplikowski - to dzięki niemu kobiety zdjęły kapelusze i zaczęły nosić krótkie fryzury. Pośród jego znanych klientek były m.in.: Greta Garbo, Mata Hari, Pola Negri, Edith Piaf i Marlena Dietrich oraz Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych Anna Eleanor Roosevelt. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Janusza Szymańskiego – fryzjera, ucznia i przyjaciela Antoniego Cierplikowskiego. Kiedy poznał swojego mistrza? Jak to się stało, że został uczniem Cierplikowskiego? Dlaczego pod koniec swojego życia znany fryzjer opuścił Paryż i wrócił do Sieradza?

  Jakie życzenia świąteczne ma dla widzów Dzień Dobry TVN Pierwsza Damy RP Anna Komorowska i Agnieszka Jastrzębska? Czego życzy politykom Marcin Prokop? Komu nie chce składać życzeń Dorota Wellman?

  Agnieszka Jastrzębska zaprasza na wycieczkę! Z okazji Bożego Narodzenia do świątecznie przystrojonego Belwederu zaprosiła nas Pierwsza Dama, Anna Komorowska. Jak Wam się podobają bombki wykonane przez prezydenta? :)

  Specjalnie dla widzów Dzień DObry TVN Agnieszka Jastrzębska dowiedziała się jak wyglądają święta w domu Kingi Preis, Haliny Mlynkovej, Edyty Olszówki, Urszuli Dudziak, Anny Dereszowskiej, Katarzyny Grocholi, Małgorzaty ostrowskiej-Królikowskiej i Doroty Gardias oraz jak do świąt przygotowała się para prezydencka!

  Rozprawiamy się w Dzień Dobry TVN z mitami na temat mężczyzn. Czy to prawda, że prawdziwy mężczyzna cały czas myśli o seksie, marzy o kobiecie z dużym biustem, nie chce się wiązać, nie znosi zakupów i nigdy nie płacze? Co na ten temat myślą goście Dzień Dobry TVN: socjolog Tomasz Sobierajski, aktorka Olga Borys, aktor Marcin Chochlew i dziennikarka Katarzyna Lengren?