Psycholog radzi, by rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie. Unikanie tematu może tylko zaszkodzić

Kondycja psychiczna dzieci
Kondycja psychiczna dzieci
Źródło: D-Keine/Getty Images

Obecna sytuacja na świecie wpływa na wszystkich. Jej skutki dotykają również dzieci, które choć nie zawsze rozumieją, co się dzieje, to jednak odczuwają napięcie i złe emocje. Jak przekazywać i tłumaczyć najmłodszym bieżące wydarzenia w Ukrainie? O tym rozmawiały Ewa Drzyzga i Oliwia Pogodzińska podczas webinaru Fundacji TVN i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Psychika dzieci we współczesnym świecie

9 marca o 15:00  na Facebooku TVN, TVN Style, Dzień Dobry TVN, Uwagi TVN, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacji TVN odbył się webinar na temat: "Wojna w Ukrainie - jaki może mieć wpływ na kondycję psychiczną naszych dzieci i jak możemy im pomóc?". Spotkanie poprowadziła Ewa Drzyzga, a jej gościem była psycholog i specjalistka ds. pomocy telefonicznej, Oliwia Pogodzińska.

Problemy natury psychologicznej

Problemy natury psychologicznej

Michał Zaorski, iluzjonista
Źródło: Dzień Dobry TVN
Iluzja psychologiczna
Iluzja psychologiczna
Jak wyleczyć złamane serce?
Jak wyleczyć złamane serce?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Internet na ratunek psychologii
Internet na ratunek psychologii
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline

Wspólnie zajęły się tym zagadnieniem, ponieważ z danych Najwyższej Izby Kontroli wynika że 630 tys. dzieci w Polsce wymaga pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Z kolei dane UNICEF-u z ubiegłego roku mówią o tym, że 20 proc. dzieci i młodzieży ma objawy depresji. Jak rozpoznać zachowania, które by na to wskazywały i kiedy potrzebna jest interwencja?

- Kiedy zauważamy dużo zmian w zachowaniu dziecka. Kiedy dziecko jest podenerwowane, wycofane, smutne. Kiedy z dziecka otwartego, zagadującego nas w kuchni, siedzącego z nami przy obiedzie, zaczyna się chować, uciekać od kontaktu. Kiedy dostrzegamy, że traci zainteresowanie tym, co dotychczas sprawiało mu przyjemność. Kiedy zauważamy, że traci zainteresowanie kontaktem z rówieśnikami, przechodzi tylko do takiego trybu online - siedzi w telefonie i nie chce w żaden sposób kontaktować się ze swoimi koleżankami i kolegami - mówiła Oliwia Pogodzińska podczas webinaru.

Wpływ wojny na psychikę dzieci

Choć nie wszyscy przez obecną sytuację będą w kryzysie, to u większości, którzy obserwują wydarzenia, pojawia się wzmożone napięcie, niepokój, lęk, duże zmęczenie oraz przebodźcowanie. Szczególnie trudne jest to dla najmłodszych wtedy, gdy nie wiedzą, co się dzieje i kiedy rodzice nie tłumaczą, nie rozmawiają o wojnie.

- Ważne jest, by zapytać, co dziecko usłyszało, jak ono się czuje w związku z tym, jak ono to rozumie. Nawiązywać takie rozmowy, które będą tworzyły przestrzeń. (...) Kiedy będziemy unikać tego tematu, kiedy będziemy unikać rozmowy, to dziecko będzie miało poczucie, że to jest temat, z którym nie można przyjść do rodzica, z którym trzeba radzić sobie samemu, bo rodzic nie jest gotowy na tę rozmowę - tłumaczyła specjalistka ds. pomocy telefonicznej.

Warto się również dowiedzieć, czy zagadnienia związane z wojną były poruszane w szkole. Nauczyciele bowiem często wolą unikać mocnych tematów w obawie o reakcję uczniów. Jeżeli usłyszymy, że kwestia agresji na Ukrainę w placówce nie istnieje, można zgłosić do dyrekcji, że chcielibyśmy, by ktoś z dziećmi o tym porozmawiał. W domu z kolei nie można okazywać bezsilności, ale też nie można zamiatać sprawy pod dywan.

- Bycie oparciem jest bardzo ważne, natomiast zapewnianie dziecka, że "wszystko będzie dobrze", jest zapewnieniem, którego nie możemy dziecku tak naprawdę dać. (...) Nie kłamiemy - to jest bardzo ważne, żeby być z dzieckiem szczerym i żeby dostosowywać te informacje oczywiście do wieku, w którym jest dziecko. (...) Mówienie o tym, że sytuacja się skończy jest bardzo ważne. (...) Bardzo ważne jest, żeby mówić dzieciom, że ludzie, którzy są odpowiedzialni za politykę i stosunki międzynarodowe pracują nad tym, żeby jak najszybciej ten konflikt zakończyć - dodała Oliwia Pogodzińska podczas webinaru.

Tutaj możecie znaleźć: Kompendium zasobów nt. pomocy osobom objętym wojną w Ukrainie. Poniżej możecie natomiast posłuchać całego webinaru.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości