Moda i Uroda

Gigi Hadid oddała honorarium z tygodnia mody w Paryżu. Wsparła uchodźców z Ukrainy

Moda i Uroda

Autor:
Sabina
Zięba
topmodelka

Gigi Hadid dołączyła do nielicznego grona osób ze świata mody, które odniosły się do sytuacji w Ukrainie. Modelka postanowiła przeznaczyć dużą sumę na ofiary wojny. Opublikowała też poruszające oświadczenie.

Solidarność z Ukrainą w świecie mody

Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, trwał tydzień mody w Mediolanie. W jego czasie jedynie Giorgio Armani zdecydował się na gest solidarności z Ukrainą, a jego pokaz odbył się w kompletnej ciszy. Pozostali nie zdobyli się wtedy na żadne posunięcie. Wiele osób było zbulwersowanych tym, że mimo wojny trwają normalne pokazy. Inni twierdzili z kolei, że moda nie powinna się mieszać do polityki.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Wraz z rozpoczęciem fashion weeku w Paryżu, pojawiło się więcej sygnałów, że branża widzi, co się dzieje i chce nagłaśniać brutalny atak Rosyjskiej Federacji na demokratyczne państwo. Między innymi Demna Gvasalia oddał hołd Ukrainie i podczas show Balenciagi odczytał po ukraińsku wiersz i wręczył gościom t-shirty w barwach flagi naszych wschodnich sąsiadów.

Do wydarzeń zaczęły odnosić się również znane modelki. Bella Hadid opublikowała w mediach społecznościowych apel: "Mamy wielu ukraińskich przyjaciół, kolegów, współpracowników, a brak wiedzy na temat tej wojny jest dojmująco smutny. To niesamowicie dziwne spacerować po wybiegach w takich chwilach. Zmuszam ludzi z naszej branży do szukania wiarygodnych informacji i prowadzenia otwartych rozmów o piekle, które dzieje się tuż obok nas". Teraz na piękne zachowanie zdecydowała się także jej siostra.

Gigi Hadid przeznacza pieniądze na Ukrainę

Gigi Hadid poinformowała w poniedziałek 7 marca w mediach społecznościowych, że wzięła przykład z koleżanki po fachu, argentyńskiej modelki Michaeli "Mica" Arganaraz i przekaże całe wynagrodzenie za udział w obecnych pokazach odbywających się w ramach światowych tygodni mody na szczytny cel. W ten sposób chce wesprzeć finansowo organizacje charytatywne zajmujące się niesieniem pomocy uchodźcom z Ukrainy. 

- Ustalany wcześniej harmonogram Miesiąca Mody oznacza, że ja i inne modelki i modele często prezentujemy nowe kolekcje w bolesnych i traumatycznych czasach. Nie mamy kontroli nad naszymi harmonogramami, ale jeżeli musimy brać udział w pokazach, chcielibyśmy to robić po coś. Podążając za przykładem mojej przyjaciółki Mici Arganaraz, zobowiązuję się oddać swoje zarobki z pokazów kolekcji na sezon jesień-zima 2022, aby pomóc ludziom cierpiącym z powodu wojny na Ukrainie. Jednocześnie będę nadal wspierać organizacje pomagające tym, którzy doświadczają podobnego cierpienia w Palestynie. Nasze oczy i serca muszą być otwarte na wszelką niesprawiedliwość. Spójrzmy na siebie nawzajem, jak na braci i siostry – bez względu na politykę, rasę czy religię. Cenę wojny płacą niewinni ludzie, a nie ich przywódcy. Ręce precz od Ukrainy. Ręce precz od Palestyny. Niech zapanuje pokój - napisała Gigi Hadid na Instagramie.

Warto dodać, że amerykańska topmodelka palestyńsko-holenderskiego pochodzenia w czasie tzw. miesiąca mody chodziła po wybiegach m.in. u Michaela Korsa, Versace i Vivienne Westwood. Nie jest znana dokładna kwota, która zostanie przez nią przekazana, ale biorąc pod uwagę domy mody, dla których pracuje 26-latka, można się spodziewać, że będzie to znaczna suma.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: cover video/x-news

Pozostałe wiadomości