Czy warto zawsze mówić dzieciom prawdę? "Te wzorce się jednak przekazuje"

Niewinne kłamstewka rodziców
Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi, jednak sprawdza się to głównie u dorosłych. Dzieci bowiem ślepo wierzą swoim rodzicom, gdyż to oni prowadzą je przez świat. Czy warto to wykorzystywać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały aktorki Laura Breszka i Sonia Bohosiewicz, modelka Karolina Malinowska oraz psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno.

Drobne kłamstwa wobec dzieci

W procesie wychowywania dziecka niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których skłamanie byłoby zdecydowanie wygodniejsze. Specjaliści utrzymują jednak, że nie warto tego robić, chyba że chodzi o drobne sprawy, jak np. istnienie świętego Mikołaja.

- Pamiętam, kiedy przyjechałam do domu ze studiów, moja siostra Maja miała około 4-5 lat i powiedziała: "Sonia ja już wiem, że święty Mikołaj nie istnieje. Tylko nie mów mamie, że ja wiem, bo będzie jej przykro" - wspominała w Dzień Dobry TVN Sonia Bohosiewicz, mama 12-letniego Teodora i 9-letniego Leonarda.

Podobnego zdania jest mama 11-letniej Lei i 3-letniego Daniela, Laura Breszka. Aktorka w mało ważnych sprawach nagina rzeczywistość, gdyż woli, by jej pociechy miały spokój i beztroskie dzieciństwo.

- Moja córka wierzy w świętego Mikołaja, bo on istnieje i jestem z tego dumna nawet. (...) Mam taką tradycję w domu, że jak 3-latek, który ze mną mieszka, idzie spać, a są u mnie znajomi, to wszyscy "idziemy spać". Wyłączamy światło, oni kładą się na stołach, kanapach i chrapią, a my wtedy po cichutku idziemy spać z Danielkiem, żeby ich nie budzić - mówiła Laura Breszka.

Czy mówić dzieciom prawdę?

Wiadomo, że jeżeli dziecko kiedykolwiek zorientuje się, iż okłamaliśmy je w sytuacji, gdy było mu trudno, to niesamowicie zaburzy jego poczucie bezpieczeństwa oraz pewności. Jak zatem rozmawiać z najmłodszymi?

- Generalnie myślę, że jeżeli dotykamy takich poważnych tematów, to faktycznie lepiej nie kłamać, tylko język, którym się posługujemy, dostosować jednak do poziomu dziecka. Bo wiadomo, że inaczej będziemy rozmawiać z 3-latkiem, a inaczej będziemy rozmawiać z 12-latkiem - powiedziała w naszym programie Karolina Malinowska, mama 11-letniego Fryderyka, 10-letniego Christiana oraz 7-letniego Juliana.

Zgodziły się z nią obecne w naszym studiu aktorki, które wiedzą, że lepiej, by pociechy smutki i rozczarowania przeżywały przy rodzicach. Mówienie prawdy buduje bowiem niezwykłą więź z dzieckiem.

- Ogólnie to chyba lepiej nie kłamać, bo te wzorce się jednak przekazuje - stwierdziła Lura Breszka.

Trzeba także pamiętać, że w dzisiejszych czasach najmłodsi mają wiele różnych dróg, by prawdę znaleźć i zweryfikować. Z tego powodu ważne jest, by dowiadywali się wszystkiego od nas, a nie z Internetu.

- Komu dzieciaki mają ufać, jak nie rodzicom? Ja wolę, żeby pytali mnie i wolę, że to ja się muszę nakombinować nad odpowiedzią, niż np. wujek Google, bo tam jest chyba ta gorsza prawda - wyznała Karolina Malinowska.

Jak rozmawiać z dzieckiem?

Całej rozmowie przesłuchiwała się psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno. Pochwaliła Sonię, Laurę oraz Karolinę za dojrzałe podejście i podkreśliła, że należy rozmawiać z dzieckiem dostosowując przekaz do jego wieku . Warto także dokładnie wsłuchiwać się w pytania pociechy.

- Trzeba zwrócić uwagę, że jednak rodzic dla dziecka jest takim najważniejszym obiektem, od którego właściwie zależy przetrwanie dziecka, więc jeżeli jest z nim nieszczery, to w dziecku budzi się lęk i taka podstawowa nieufność w świat - wyjaśniła specjalistka.

Serial "Mamy to" - gdzie obejrzeć?

Inspiracją do rozmowy był serial "Mamy to", zrealizowany na odstawie autorskiego pomysłu Laury Breszki i Katarzyny Kołeczek. Produkcja otwiera drzwi do świata współczesnych rodziców i w komediowy sposób pokazuje dwa małżeństwa, które zmagają się z problemami codziennego życia. Do obejrzenia w serwisie Player.pl .

- To jest fajny serial, żeby obejrzeć i zrozumieć, że absolutnie wszystkie mamusie i wszyscy tatusiowie mamy tak samo trudno - stwierdziła Karolina Malinowska.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości