wychowanie dzieci

  Kenny Deuss zasypuje swój profil na Instagramie kadrami z pozornie skrajnie nieodpowiedzialnych zabaw z dziećmi. To jego odpowiedź na wiadomości od przewrażliwionej żony, która po porodzie wróciła do pracy.

  "Myślę, że możemy im dać kontrolowaną wolność".

  "Pamiętajcie, że jutro jest Dzień Ojca".

  Znacznie łatwiej oswoić coś, czemu nadamy nazwę. Nienazwane emocje budzą lęk, a ten potrafi zaprowadzić każdego w ciemne zaułki depresji. Choroby, która dotyka z dnia na dzień coraz więcej osób.

  Monika Mrozowska ma za sobą trzy związki, których owocem jest czworo dzieci: Karolina, Jagoda, Józef i Lucjan. Opieka nad tak liczną gromadką to niemałe wyzwanie - zwłaszcza jeśli nie można liczyć na całodobowe wsparcie partnera. W najnowszym wywiadzie aktorka opowiedziała, jak ułożyła sobie relacje z byłymi partnerami.

  Wybór szkoły średniej, czy kierunku studiów to wyzwanie przed jakim stają dzieci w wieku nastu lat. O tym, czy w tym wieku, taka decyzja powinna być już jasno określona i jak wspierać w jej podejmowaniu swoje dziecko, opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN, psycholog dziecięca i terapeutka Paulina Mierzejewska.

  Mam na imię Patrycja, jestem częścią internetowej redakcji Dzień Dobry TVN. Mój syn jest uzależniony od marihuany, ma za sobą kilka prób samobójczych. Cykl "Kartki z pamiętnika" powstał dla was i dla mnie.

  Chciałabym poprosić syna, żeby uporządkował swoje biurko, ale nie mogę. Mogę poprosić, żeby usunął wiadro z wodą i z plastikową butelką, w której wypala otwór. 

  Katarzyna Jaroszyńska to niewątpliwie jedna z najbardziej pogodnych dziennikarek telewizyjnych. Zaraża widzów pozytywną energią. Obowiązki zawodowe musi dzielić z wychowaniem córki, Jaśminy. W rozmowie z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl Karoliną Kalatzi opowiedziała, jakie wartości chce przekazać córce i czego uczy ją na co dzień.

  Co to jest dojrzałość emocjonalna? Ile osób, tyle definicji – każdy postrzega ją inaczej. Faktem jest, że wyklucza się ludzi, którzy nie dostosują się do społeczeństwa, a dopasowanie zawsze polega między innymi na współodczuwaniu i hamowaniu emocji w pewnych sytuacjach. Co jeszcze świadczy o dojrzałości emocjonalnej człowieka?

  Rola rodzica niesie za sobą mnóstwo wyzwań. Dziecko na każdym etapie życia oczekuje od swoich opiekunów wsparcia i zrozumienia, dlatego warto nauczyć się dostrzegać, a co za tym idzie także i respektować jego potrzeby. Jak zrobić to w oparciu o ideę rodzicielstwa bliskości? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały blogerki parentingowe: Joanna Jaskółka i Justyna Kozłowska.

  Wielu rodziców na co dzień boryka się z trudnościami w przekonywaniu dzieci do jedzenia pewnych produktów w domu. Z czego to wynika i czy można uniknąć takiego zachowania? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psychodietetyk, Małgorzata Talaga-Duma.

  Każdy rodzic znajduje własny sposób na wychowanie dziecka i stara się zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Niestety, w natłoku codziennych obowiązków i trosk często zapominamy, jak to jest być małym człowiekiem. W głowie naszej pociechy mogą pojawiać się myśli, potrzeby i wątpliwości, które czasem trudno jest wyrazić wprost. Niektóre z nich udało nam się odkryć dzięki rozmowie z psycholog Martą Bąkowską.

  Pierwsze zabawy i gry integracyjne poznaje się już w przedszkolu oraz szkole podstawowej. Później wykorzystywane są w wielu innych grupach, od harcerstwa i koła studenckie, po wspólnoty wyznaniowe. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się w korporacjach jako forma tzw. team buildingu (z ang. budowanie zespołu). Oto pomysły i inspiracje na gry integracyjne dostosowane do grup wiekowych.

  Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi, jednak sprawdza się to głównie u dorosłych. Dzieci bowiem ślepo wierzą swoim rodzicom, gdyż to oni prowadzą je przez świat. Czy warto to wykorzystywać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały aktorki Laura Breszka i Sonia Bohosiewicz, modelka Karolina Malinowska oraz psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno.

  Niejednokrotnie w rodzinach inaczej podchodzi się do wychowywania dziewczynek i chłopców. Czy to prawda, że synek jest mamusi, a córeczka - tatusia? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawiali były hokeista, Mariusz Czerkawski oraz członek kabaretu Paranienormalni, Robert Motyka.

  Dr Mary Sheedy Kurcinka jest cenioną edukatorką i autorką książki "Temperamentne dziecko". W rozmowie z Anną Kalczyńską tłumaczyła, jak wychowywać maluchy, które są bardziej uparte i emocjonalne. - Bycie temperamentnym dzieckiem nie jest wymówką dla złego zachowania - podkreśliła specjalistka.

  Wielu ojców wyobraża sobie swoją rolę jako "bankomat". Chcą pracować, zarabiać, a z dzieckiem się bawić, a nie wychowywać. Jak jednak poprawić to podejście? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN psycholog, Piotr Mosak.

  Wiele rodziców wychodzi z założenia, że pochwały są konieczne w procesie wychowania dzieci. Teoretycznie ma to pomóc wzmocnić poczucie wartości najmłodszych. Czy tak jest faktycznie? Na to pytanie odpowiedziała psycholożka Agnieszka Stein.

  Agnieszka Jastrzębska rozmawiała z Jarosławem Bieniukiem o rodzicielstwie. Jakim ojcem jest trener z "Małych Gigantów"? Czy pozwoli swojej dorastającej córce na karierę w show-biznesie? I czy jego synowie pójdą w jego ślady i zostaną zawodowymi piłkarzami?

  Czasy samodzielnych powrotów z kluczem na szyli bezpowrotnie odeszły do przeszłości. Dziś dzieci żyją w zupełnie innej rzeczywistości, a co za tym idzie - mają inne obowiązki. Zdania rodziców na temat przydziału zadań pociechom są podzielone: jedni twierdzą, że jest to odbieranie im dzieciństwa, drudzy - że to świetna okazja do nauki samodzielności i funkcjonowania w społeczeństwie. Jak zachować równowagę i nie pozwolić najmłodszym zbyt szybko dorosnąć, jednocześnie ucząc ich pomagania w domu? O mądrym podziale zadań domowych rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN ze znanymi rodzicami: Tomaszem Karolakiem, Kariną Kunkiewicz i Marią Natalią Tymańską oraz psycholog Moniką Perkowską.

  Córka Nataszy Urbańskiej i Janusza Józefowicza poszła już do drugiej klasy. Które z rodziców jest bardziej wymagające wobec Kaliny? I czy zdarza się, że w czasie roku szkolnego dziewczynka jeździ z rodzicami z koncertami po Polsce? Z Nataszą rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Wakacje to okres zbliżenia z dzieckiem, ale jak zaznaczyła psycholog Aleksandra Piotrowska, nie jest to czas na poprawienie relacji. Dlaczego? Czy w wakacje powinniśmy być dla dzieci bardziej pobłażliwi? Czy Edyta Poncyliusz pozwala czwórce swoich dzieci na beztroskie wakacje czy może bardziej je strofuje?

  Co Magdę Mielcarz sprowadza do Polski? Czy aktorka przyjechała odwiedzić rodzinę czy ma to związek z nowym, zawodowym projektem? Czy gwiazda przyleciała do kraju z całą rodziną i czy uczy córki języka polskiego? Z aktorką rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Wielu rodziców rozpuszcza swoje pociechy. Konsekwencją tego jest dokazywanie, pyskowanie i wymuszanie. Co zatem zrobić, kiedy rządy w domu przejęło rozpuszczone dziecko? Tematem zajęła się prowadząca program Rozmowy w Toku Ewa Drzyzga.

  Małgorzata Rozenek w rozmowie z dziennikarką Dzień Dobry TVN Agnieszką Jastrzębską przyznała, że wychowując swoich synów powiela metody stosowane przez swoich rodziców. Jaką Małgosia jest mamą? W jej domu panuje dyscyplina czy raczej rozpuszcza swoich małych chłopców?

  Obecnie większość dzieciaków po lekcjach w szkole chodzi na zajęcia dodatkowe. Czy oprócz tego angażujemy nasze dzieci do obowiązków domowych? Czy ma to walor wychowawczy? Zapytaliśmy o to Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego i Sylwię Juszczak-Arnesen, aktorkę. Obie Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Gość Dzień Dobry TVN Jan Wróbel jest z pokolenia dzieci, które grały w pikuty i ganiały po podwórku z kluczem na szyi. Obecnie dzieci są wychowywane pod kloszem. Z czego to wynika? A może jest to wina Marcina Prokopa? ;)

  Czy macierzyństwo oznacza rezygnację ze swoich marzeń? Jak poradzić sobie z buntem pociech, kiedy mama musi poświęcić swój czas pracy? Gośćmi Dzień Dobry TVN były Dagmara Michalik - aktywna zawodowo mama trójki dzieci oraz psycholog dr Ewa Jarczewska-Gerc, która podpowiada, jak pogodzić pracę z wychowywaniem dzieci. Brakuje Ci pomysłu na spędzanie czasu z dzieckiem? Szukasz fachowej pomocy psychologicznej? Koniecznie obejrzyj!

  Wielu rodziców uważa, że sport jest przydatny w wychowaniu dzieci. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy aktorkę Anetę Todorczuk-Perchuć, Agatę Rubik i byłego piłkarza Radosława Majdana, by zapytać ich o to, jak wspierać i rozwijać sportowe pasje dziecka, a kiedy należy odpuścić.