Czy oglądanie filmów dla dorosłych przez nastolatków to grzech? "Każdy dojrzewa w indywidualnym tempie"

Ksiądz radzi
Źródło: Dzień Dobry TVN
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Interpretacja dogmatów wiary może przysporzyć kłopotów zwłaszcza młodym osobom. Zakazy i nakazy w świecie mediów społecznościowych są tym bardziej skomplikowane, gdy dotyczą codziennych aktywności. Jedna z użytkowniczek TikToka postanowiła zasięgnąć z tego powodu porady u księdza. Co duchowny sądzi o oglądaniu filmów dla dorosłych przez osoby poniżej 16. roku życia?

Czy oglądanie filmów to grzech?

Interpretacja przykazań Dekalogu bywa kłopotliwa dla katolików, zwłaszcza tych młodszych, którzy dopiero zaczynają rozumieć zasady panujące w Kościele. Ksiądz Piotr Jarosiewicz, duszpasterz młodzieży w diecezji drohiczyńskiej, to duchowny, który stara się rozwiewać wątpliwości młodych ludzi związane z wiarą za pośrednictwem mediów społecznościowych. Kapłan chętnie udziela się na TikToku, gdzie często odpowiada na nurtujące wiernych pytania na tematy związane z filozofią i wiarą. Jedna z użytkowniczek platformy niedawno zapytała księdza Piotra o to, czy jej praktyki można uznać za niewłaściwe. - Czy jeśli mam mniej niż 16 lat, a oglądam film od 16 roku życia, to jest to grzech? - brzmiała wątpliwość uczennicy. Ksiądz zauważył, że faktycznie, niektóre filmy nie są wskazane dla dzieci. W przypadku wątpliwości, według kapłana, warto zapytać o zgodę rodziców bądź opiekunów.

Ksiądz radzi, by słuchać się rodziców

Zdaniem księdza Piotra Jarosiewicza decyzję o tym, czy możemy oglądać treści przeznaczone dla starszej widowni, podejmują opiekunowie. Duchowny zalecił zwrócić się do nich, jednak nie powiedział wprost czy przyswajanie takich treści jest grzeszne. - Jeśli mamy dylemat, zalecam, by odwołać się do tych, którzy się nami opiekują. [...] Dopóki mieszkamy u rodziców, czyli mamy mniej niż 16 lat, to ci, którzy nas kochają, czyli rodzice, mają wpływ na to czym mamy się karmić - tłumaczył ksiądz. Pod tiktokiem nie zabrakło komentarzy, które nie do końca podzielały zdanie duszpasterza. Według niektórych użytkowników rodzice mogą nie znać się na danych treściach lub nie rozumieć wpływu mediów na dobrostan pociechy. "Rodzice tez mogą być zaburzeni. A każdy dojrzewa w indywidualnym tempie. Nie mogę się zgodzić z tą odpowiedzią". "Niestety coraz częściej ludzie pytają, co mogą, a czego nie, szukają tzw. autorytetów, czekają na pozwolenie".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości