Czy dawać dzieciom kieszonkowe?
W życiu młodzieży jest wiele wydatków - ubrania, słodycze, wyjazdy czy drobne przyjemności. Aby sobie na nie pozwolić, potrzebne jest odpowiednio wysokie kieszonkowe. Czy młodzież powinna otrzymywać pieniądze od rodziców? Jak się okazuje, wielu rodziców różni się w podejściu do kwestii finansowych. - Kieszonkowe jest u nas dyskusyjne. Zależy czy mówi o tym biorca, czy dawca. [...] W zależności czy są duże zakupy, czy są urodziny koleżanek, zazwyczaj jest do od 100 do 300 złotych miesięcznie - opowiadała Marta Siwek - mama 13-latki. W materiale reporterki Dzień Dobry TVN wystąpił m.in. Adam, który przyznał, że aby otrzymać pieniądze od rodziców musi na nie zapracować pracą w ogrodzie. Oktawian, który uczęszcza do liceum, otrzymuje kieszonkowe w zamian za udzielanie korepetycji siostrom.
Kieszonkowe dla dziecka. Ile dawać?
Dawanie nastolatkowi kieszonkowego to temat, który w jednym z niedawnych wywiadów poruszyła prezenterka Klaudia el Dursi, a jej odpowiedź była szeroko komentowana w sieci. Gwiazda opowiedziała w Dzień Dobry TVN, jak naprawdę wygląda ta kwestia w przypadku jej syna Dawida, który co miesiąc otrzymuje 250 złotych. - Chociaż tego nie kontroluję, mam dostęp do Dawida konta i mam wrażenie, że wiem dokładnie, na co on je wydaje. Hulajnogi, za które trzeba płacić. To jest jego decyzja. To są słodkie przekąski. [...] On też czasem je "na mieście" - stwierdziła Klaudia el Dursi.
Anna Nowak, mama 9-letniego Antoniego, daje synkowi kilka złotych każdego dnia. 5 złotych ma wystarczyć dziecku na drobne zakupy w sklepiku szkolnym.
- Nawet jak proponujemy mu kwotę, czy dziś potrzebuje, czy nie. To bardzo często odpowiada, że nie. To są sporadyczne sytuacje, jak z kolegami umawiają się, że idą coś kupić do automatu - tłumaczyła sytuację gościni.
Z punktu widzenia psycholożki Aleksandry Piotrowskiej kieszonkowe jest doskonałym narzędziem do nauki dziecka zarządzaniem finansami. Jak podkreśla, że regularne wypłaty uczą gospodarności, nawet jeśli są niewysokie i udzielane raz w tygodniu.
- To musi od wieku dziecka zależeć. [...] Jeśli jest taka możliwość, powinien dysponować pewną kwotą ze świadomością, że to jest całość finansów, którymi na jakiś okres, najczęściej na tydzień, dysponować. Ważne jest to, by miał okazję, metodą prób i błędów, doświadczyć, że pieniądze nie spadają z nieba - tłumaczyła ekspertka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Agresywne oszczędzanie może być groźniejsze, niż myślisz. Czym jest efekt "odwrotnej diety finansowej"? Wygrał fortunę i stracił kontakt z matką. "Obraziła się na mnie, bo nie chciałem dać jej 25 mln dol." Oszuści mają nowy sposób na kradzież pieniędzy. Policja apeluje o rozwagę
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Sylwia Witas
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News