domowy budżet

  domowy budżet

  Taryfa weekendowa to rozwiązanie, dzięki któremu można sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Co zrobić, aby płacić mniej? Dla kogo ta opcja jest opłacalna, a dla kogo niekoniecznie? Taryfa G12w – sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

  "Problem się zaczyna, kiedy jest ogromna różnica w dochodach".

  Projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym zakłada, że rodzice dostaną 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Przepisy mają zacząć obowiązywać dopiero w przyszłym roku, jednak wiadomo, że zostaną nim objęte dzieci urodzone wcześniej. Komu będzie przysługiwało dodatkowe świadczenie?

  Co roku powstaje raport poświęcony kosztom utrzymania dzieci przez ich rodziców i opiekunów przygotowywany przez Centrum im. Adama Smitha. Z każdym rokiem obliczona kwota jest coraz wyższa. Ma to związek ze wzrostem ogólnych kosztów życia w Polsce. Ile obecnie kosztuje utrzymywanie i wychowywanie dziecka?

  Pierwsza komunia to dla katolików przeżycie duchowe. Na przestrzeni dziejów dzień przyjęcia sakramentu stał się okazją do celebracji, a ta sprawiła, że rozwinął się biznes porównywalny z branżą ślubną. Ile dziś trzeba wydać na taką uroczystość?

  Ceny idą w górę, co widać po przeciętnym koszyku z zakupami. W supermarkecie za najtańsze produkty spożywcze płacimy więcej niż rok temu. Niestety, wzrost cen i inflacja mają się utrzymać.

  Co miesiąc chwytasz się za głowę, gdy patrzysz, ile wydałeś na środki chemiczne? Zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na sprzątaniu? Przedstawiamy jak tanimi, domowymi sposobami posprzątasz równie dobrze mieszkanie, a nawet lepiej, bo ekologicznie.

  Początek roku jest doskonałym momentem na to, by policzyć domowy budżet i zaplanować wydatki. Jak to zrobić? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym Dominika Nawrocka, ekspertka finansowo-bankowa i założycielka organizacji edukacji finansowej "Kobieta i Pieniądze".

  Jak zaplanować miesięczne wydatki, by wystarczyło nam do kolejnej wypłaty? O radę zapytaliśmy Pawła Swinarskiego. Psycholog biznesu podpowiedział, co zrobić, by jeszcze zaoszczędzić, a nawet zainwestować.

  "Tygodniówka" od partnera to dobra rzecz? Jak mądrze podzielić obowiązki dotyczące domowego budżetu? Podejść do tematu jest prawdopodobnie tyle, ile związków. W Dzień Dobry TVN Edyta Poncyliusz, która pozwoliła mężowi być rodzinnym "księgowym" i Magdalena Godlewska, żona Rafała Rutkowskiego, która płaci rachunki za prąd, podzieliły się swoimi doświadczeniami. A co na to wszystko ekonomistka Katarzyna Iwanowska?

  Nie pozostawia siniaków ani blizn, choć jest równie dotkliwa. Doświadczamy jej wtedy, kiedy jedna ze stron wykorzystuje środki finansowe do tego, by kontrolować swojego partnera. Ograniczanie dostępu do wspólnego konta, przymuszanie do brania kredytu, lub zakaz wykonywania pracy. Kogo najczęściej spotyka i kiedy kontrolowanie finansów przez domownika staje się niebezpieczne i zamienia się w przemoc? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Urszulę Nowakowską z Centrum Praw Kobiet, a także Magdalenę Chorzewską, psychoterapeutkę.

  Nie tylko seks jest kwestią tabu. Pieniądze są również niewygodną tematyką. Co zrobić, gdy dziecko jest rozrzutne i wydaje każdą złotówkę? Czy warto dawać mu kieszonkowe? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: psycholog Agatę Trzcińską, psycholog, autora książek dla dzieci Grzegorza Kasdepke oraz Agatę Kościkiewicz, mamę dwóch synów.