Oszczędzanie pomaga nam w osiąganiu wymagających celów, daje też poczucie spełnienia. Nie możemy jednak zapominać, że w tym nieco trudniejszym okresie, to właśnie drobne rozrywki pomagają zachowywać zdrowy i potrzebny balans. Dlaczego agresywne oszczędzanie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem? O tym rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą Jessicą Kmieć.
Agresywne oszczędzanie - czym jest?
Agresywne oszczędzanie to dosyć drastyczny sposób na oszczędzenie. Polega na odłożeniu jak największej sumy pieniędzy, w jak najkrótszym czasie. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, gdy chce zapewnić sobie spokojną starość, czy potrzebuje większej ilości gotówki na poważny zakup np. własnej nieruchomości, samochodu.
Długoterminowe oszczędzanie w agresywnym stylu zmusza poniekąd do rezygnacji z drobnych przyjemności takich jak kino, fryzjer co niestety w dalszej perspektywie może wpłynąć na zdrowie psychiczne. Dlaczego? Jak tłumaczy w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl psycholog i psychoterapeuta Jessica Kmieć, choć odmówienie sobie niewielkich rozrywek wydaje się mało znaczące, to tak naprawdę są one niezwykle ważne dla utrzymania równowagi psychicznej i dobrego samopoczucia.
Nie odmawiaj sobie drobnych radości
Ekspertka zaznacza, że brak czasu na relaks, który często wiąże z agresywnym oszczędzanie, może prowadzić do nadmiernego stresu i napięcia, a przecież te drobne przyjemności skutecznie go redukują.
- Bagatelizowanie relaksu może prowadzić do uczucia, że życie staje się monotonne i pozbawione radości. Wizyta w kinie czy w salonie fryzjerskim to także okazje do spędzenia czasu z innymi ludźmi. Pomijanie takich aktywności może wpływać na nasze relacje społeczne - wyjaśnia psychoterapeutka. - Nadmiernie poświęcanie się obowiązkom kosztem przyjemności może prowadzić do wyczerpania psychicznego i wypalenia zawodowego. Ostatecznie jednak każda osoba jest inna, i to, co jest przyjemne dla jednej osoby, może takie nie być dla innej. Ważne jest znalezienie równowagi między obowiązkami a czasem dla siebie - dodaje.
Oszczędzać każdą złotówkę - warto czy nie?
Skąd może bierze się w nas potrzeba tak inwazyjnego oszczędzania, nawet gdy sytuacja finansowa wcale do tego nie zmusza? Jessica Kmieć tłumaczy, że takie podejście może wynikać z różnych czynników psychologicznych, społecznych i osobistych, w tym z nadmiernej ostrożności.
- Osoby o silnej potrzebie oszczędzania mogą być bardziej skłonne do podejmowania nadmiernie ostrożnych decyzji finansowych, czy obawiać się utraty płynności i bezpieczeństwa finansowego w przyszłości, dlatego chcą zabezpieczyć się przed ewentualnymi trudnościami - zaznacza ekspertka.
Okazuje się, że wpływ mają też często doświadczenia z przeszłości np. utrata pracy, kryzys finansowy, długi. W ten sposób próbujemy ochronić się przed podobnymi sytuacjami w kolejnych latach.
Nie bez znaczenia jest również nasze dzieciństwo. - Jeśli rodzice byli bardzo oszczędni lub wprost przeciwnie, rozrzutni, to może to wpływać na kształtowanie postaw finansowych. Dzieci wychowane przez osoby dbające o oszczędności mogą przejąć te wartości. Ważna tutaj będzie też presja społeczna, tzn. w społeczeństwach, gdzie oszczędzanie jest cenione, niektóre osoby mogą odczuwać presję, aby dostosować się do tych norm - mówi psycholog.
Silna potrzeba oszczędzania to dla niektórych sposób na poczucie bezpieczeństwa, spełnienia, niezależności i satysfakcji z osiągania celów finansowych.
"Efekt odwróconej diety finansowej"
Systematyczne oszczędzanie sobie drobnych przyjemności finansowych może doprowadzić do przejęcia zdrowego rozsądku przez impuls i wydania większej kwoty na rzeczy, których wcześniej sobie odmawiano.
- Ten fenomen czasami określany jest jako "efekt rygorystycznej diety" lub "efekt odwrotnej diety finansowej". Jest to wynik tego, że ciągłe odmawianie sobie przyjemności może prowadzić do nagromadzenia frustracji i napięcia. W pewnym momencie osoba może czuć potrzebę zrekompensowania sobie wcześniejszych wyrzeczeń - ostrzega Jessica Kmieć.
Bardzo ważne jest więc znalezienie równowagi między oszczędzaniem a wydawaniem. Ekspertka podkreśla, że cele powinny być realistyczne, indywidualnie dostosowane do potrzeb.
- Możemy łączyć do swojego budżetu kategorie związane z przyjemnościami, takie jak wyjścia do kina, posiłki w ulubionej restauracji czy krótkie wypady. Planowanie tych przyjemności także może pomóc w utrzymaniu równowagi. Istotne jest również to, aby poszukiwać sposobów na cieszenie się życiem bez dużych wydatków. To mogą być drobne przyjemności, takie jak spacer w otoczeniu przyrody, czytanie książki, słuchanie muzyki, medytacja czy gotowanie w domu. Ważne jest systematyczne monitorowanie postępów w oszczędzaniu. Zobaczenie, jak osiągamy ten cel, może być silnym motywatorem - radzi Jessica Kmieć.
- Pamiętajmy jednak, że życie jest pełne nieprzewidywalnych wydarzeń, dlatego ważne jest, aby być elastycznym w planach finansowych. Podchodźmy do oszczędzania w zdroworozsądkowy sposób, unikając skrajności i znajdując spersonalizowany, zrównoważony plan, który spełnia indywidualne potrzeby i cele - podsumowała.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą
- "OszczędzaMy": Jak utrzymać samochód i nie zbankrutować? "Żeby jeździć ekonomicznie i ekologicznie, trzeba przewidywać"
- Stroiki świąteczne przygotowane z głową. Jak na nich zaoszczędzić?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF