"OszczędzaMy" – jak skutecznie oszczędzać na samochodzie?
Gdzie szukać oszczędności przy eksploatacji auta? Na to pytanie w cyklu "OszczędzaMy" odpowiedzieli nasi eksperci: Iwona Kornatko, blogerka i właścicielka serwisu samochodowego oraz Adam Kornacki z TVN Turbo. Pierwsza rada brzmi: lepiej zapobiegać niż leczyć.
- Żeby jeździć ekonomicznie i ekologicznie, trzeba przewidywać. Nie czekajmy na ten moment, kiedy przy pierwszych mrozach padnie akumulator. Jeżeli mamy pierwsze symptomy, wymieńmy go, zanim ta niespodzianka nastąpi - radził Adam Kornacki.
Gdy już zadbamy o zaufanych mechaników, czas ruszyć po konkretne oszczędności. Ceny paliwa to ostatnio rollercoaster. Dzięki dobrym metodom możemy oszczędzić od 10 do 15 zł tylko na jednym tankowaniu. Wystarczy wybrać stację z tańszym paliwem. Zamiast więc zatrzymywać się na stacjach przy trasach szybkiego ruchu, zatankujmy w punkcie w głębi miasta.
Warto też poszukać oszczędności przy wyborze płynów i części do auta. Podobna sprawa dotyczy np. wycieraczek. W internecie możemy kupić je ok. 50 zł taniej. Co z oponami? Jeżeli przez cały rok poruszamy się głównie po mieście, możemy wybrać opony całoroczne. Płacimy wtedy tylko za jeden komplet i nie musimy wydawać pieniędzy na wymianę dwa razy w roku.
Dobrym sposobem na oszczędzanie jest także ekonomiczna jazda. Warto pamiętać więc o kilku zasadach. Zmniejsz opór powietrza i masę auta, zachowaj prawidłowe ciśnienie w oponach oraz dopasuj styl jazdy do warunków drogowych.
Jak nie dać się oszukać w warsztacie samochodowym?
Weronika Drozdowska na co dzień prowadzi swój malutki warsztat samochodowy. Jak zauważyła, często przepłacamy z wygody. Niektóre rzeczy możemy bowiem zrobić sami. Wystarczy tylko poszerzyć nieco wiedzę i uzbroić się w podstawowy zestaw kluczy, a zaoszczędzić będziemy mogli kilkaset złotych rocznie. Wymiana żarówek, świecy, oleju, czujnika czy termostatu - to wszystko możemy wykonać samodzielnie.
- Możemy sami wymienić sobie filtr powietrza, który jest na wierzchu. To samo dotyczy filtra kabinowego - wskazywała ekspertka.
Niestety zdarza się, że w warsztatach samochodowych ceny są naciągane. Jak nie dać się oszukać, będąc laikiem? Przede wszystkim warto poszukać salonu samochodowego z polecenia.
- Możemy poszukać opinii w Internecie. Mechanik, który ma długie terminy oczekiwania, to zazwyczaj jest mechanik, który jest cały czas aktywny i jest uczciwy - powiedziała ekspertka.
Co więcej, mamy prawo zawsze poprosić o protokół naprawy pojazdu, na którym wypisane są wszystkie parametry dotyczące naszego samochodu, opis objawów czy usterek plus informacje, co zostało wymienione, w jakiej kolejności oraz jaki jest określony cennik wymiany poszczególnych części. To powinien być standard, który dostajemy u każdego mechanika. Jak najwięcej szczegółów dotyczących naprawy warto mieć na piśmie.
Przed oddaniem samochodu do warsztatu warto sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, w którym umieścimy stan licznika i zbiornika paliwa, zaznaczymy rysy, wgniecenia w karoserii i inne wady pojazdu. Pamiętajmy o dokumencie - faktura lub paragon - bez tego nie możemy domagać się reklamacji czy zwrotów kosztów naprawy usterki, która została źle zrealizowana.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co zrobić, aby nasze rachunki za prąd były mniejsze? Jest na to kilka sposobów
- Oszczędza(MY) dzięki domowym przetworom. Ile możemy zyskać?
- Brain food – jakie jedzenie poprawia pracę twojego mózgu?
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News