"Żeby jeździć ekonomicznie i ekologicznie, trzeba przewidywać".
Sprawdź, jak i kiedy należy je wymienić.
Mechaniczka samochodowa o nieprzeciętnym wizerunku cieszy się rzeszą fanów w mediach społecznościowych. Tipsy dłuższe niż niejeden klucz francuski absolutnie nie przeszkadzają jej w pracy. Dodatkowo, deszcz czy słońce, klientów obsługuje w pełnym makijażu.
Ubytek płynu chłodniczego jest dowodem nieszczelności całego układu chłodzenia. To awaria, której nie warto bagatelizować, gdyż w przeciwnym wypadku może się to zakończyć zatarciem silnika. Dowiedz się, jakie są najczęstsze powody utraty płynu i jak im zaradzić.
Chiptuning to inaczej elektroniczne zwiększenie mocy silnika samochodu. Podstawowym działaniem, które podejmują kierowcy marzący o większych osiągach pojazdu, jest modyfikacja sterownika silnika. Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania.
Wymiana oleju kojarzy się z silnikiem samochodowym. Jest to podstawa dbania o jakość jego działania. Często jednak zapomina się o innym bardzo ważnym urządzeniu, w którym należy wymieniać olej, a mianowicie o skrzyni biegów. Trzeba wiedzieć, ile wchodzi go do skrzyni biegów w poszczególnych modelach samochodów.
Rolą akumulatora w starszych modelach samochodów było przede wszystkim uruchomienie silnika oraz zapewnienie dostarczenia energii do świateł.
Co roku dochodzi do kradzieży katalizatorów z zaparkowanych aut. Tylko od stycznia zniknęło ok. 4 tysięcy części, z czego ponad 700 to katalizatory na terenie województwa śląskiego. Jak uchronić się przed nieszczęściem?
Wyważanie kół to standardowa, ale często przez kierowców zapominana procedura, badająca poziom równomierności przenoszenia nacisku. Innymi słowy, wyważanie kół motocyklowych i samochodowych polega na wyrównaniu ich obręczy. Sprawdzamy, jak wygląda wyważanie kół.
Zadaniem rozrządu jest przeniesienie siły napędowej pojazdu z wału korbowego na wałki rozrządu. Nie ma znaczenia, czy służy temu pasek, czy łańcuch. Rozrząd decyduje o częstotliwości pracy zaworów ssących i wydechowych w komorach spalania. Przenosi on też czasem energię do napędzania pompy wody. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, co ile wymienia się rozrząd.
Wypadanie zapłonu to stwierdzenie potoczne, którym określamy temporalny, ale powtarzający się brak uzyskania zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku. To jednak nie wszystko.
Agnieszka Kaźmierczak już jako mała dziewczynka wolała spędzać czas w garażu z tatą, niż bawić się lalkami. Za namową najbliższych zrezygnowała z zajmowania się naprawą samochodów. Do czasu.
Wymiana sprzęgła stanowi jedną z najdroższych usług dotyczących naprawy niesprawnego pojazdu, bez względu na to, czy chodzi o samochód osobowy, czy wymianę sprzęgła w motocyklu. Sprawdzamy, czy zawsze należy wymienić całe sprzęgło, czy można też np. wymienić pompę sprzęgła.
Układ kierowniczy to jeden z najważniejszych podzespołów auta. Na poszczególne jego części działają czynniki, takie jak: temperatura, rodzaj nawierzchni czy otoczenie. Sprawdź, jak jest zbudowany i jak działa układ kierowniczy.
Zapieczona lub zardzewiała śruba to problem nawet dla specjalisty z profesjonalnymi narzędziami. Musimy wiedzieć, jak odkręcić zapieczoną śrubę, żeby jej nie zniszczyć i tym samym nie zwiększyć swoich kłopotów.
Blokada rozrządu to narzędzie nieodzowne przy wszelkich pracach z tym elementem napędu. Przed rozpoczęciem prac rozrząd trzeba zablokować w pozycji uniemożliwiającej jego przesunięcie, aby później nie mieć kłopotu ze znalezieniem odpowiedniej pozycji rozrządu. Poszczególne koła zablokowane są w odpowiednich pozycjach i dzięki temu można wymienić łańcuch lub pasek bez ryzyka przesunięcia się kół na niewłaściwą pozycję.
Wizyta u mechanika samochodowego może być nie mniej stresująca niż ta u dentysty. Obawiając się wysokich kosztów naprawy, czy to zęba, czy auta, możemy odkładać go w nieskończoność. Warto jednak się zmobilizować, aby uniknąć zwiększenia kosztów. Sprawdź, co zrobić, aby wizyta u mechanika przebiegła bezstresowo i komfortowo.
Bezbarwne spaliny wydobywające się z rury wydechowej świadczą o poprawnym działaniu silnika i jego podzespołów. Jeżeli jednak usuwane z rury wydechowej spaliny są zabarwione, to trzeba liczyć się z koniecznością wizyty u mechanika.
Niejednemu kierowcy zapaliła się w aucie kontrolka. Co w przypadku awarii samochodu robią kobiety, a co mężczyźni? Co sygnalizuje żółta i czerwona kontrolka? Czy bałagan w aucie zależy od płci? Zapytaliśmy o to mechanika samochodowego Adama Klimka, kierowcę wyścigowego i rajdowego Klaudię Podkalicką oraz dziennikarza motoryzacyjnego Adama Kornackiego.