Podgrzewać śrubę, obstukać ją młotkiem, a może polewać naftą lub olejem napędowym? Niektóre z tych rozwiązań to ostateczność, ale co robić, skoro nie ma innych metod, by odkręcić zapieczoną śrubę?
Jak odkręcić zapieczoną śrubę w kole?
Pokryte rdzą śruby i zapieczone gwinty to codzienność dla mechaników zajmujących się regulacją zawieszenia w samochodach oraz naprawą układów wydechowych. Najczęstszy przypadek, który zdarza się amatorom, to odkręcenie zapieczonej śruby w kole. Jak się do tego zabrać? Pierwsze próby to zastosowanie odpowiednio długiego klucza, który posłuży nam za dźwignię. Zapieczony gwint może puścić, ale nie powinniśmy kręcić na siłę, bo śruba się zerwie. Inną metodą, by odkręcić zapieczoną śrubę w kole, jest zastosowanie preparatu smarująco-penetrującego (spryskanie śruby), który można kupić w specjalistycznych sklepach lub na stacjach paliw. Środek może zacząć działać dopiero po upływie kilku minut - preparat pomoże nam tylko w przypadku, gdy dotrze do gwintu.
Jeśli śruba bardzo szczelnie przywiera, musimy szukać kolejnych rozwiązań. Silne właściwości penetrujące ma również nafta lub olej napędowy, ale ich działanie może potrwać kilka godzin. Jeśli i to nie pomoże, możemy wtedy spróbować stukać młotkiem w śrubę – być może wtedy gwint się poluzuje i preparat penetrujący zacznie działać. Róbmy to jednak z wyczuciem, bo uszkadzając gwint, zwiększymy swoje problemy. A jeśli i te metody odkręcania śruby w kole się nie sprawdziły? Podgrzejmy element ze śrubą palnikiem acetylenowo-tlenowym. Pod wpływem wysokiej temperatury element rozszerzy się, co umożliwi nam odkręcenie śruby.
Jak odkręcić zapieczoną śrubę w aluminium?
Niestety często, kiedy złapiemy gumę w trasie i chcemy wymienić koło, okazuje się, że mamy zapieczoną śrubę. Nie jest łatwo odkręcić zapieczoną śrubę w aluminium, ale możemy sobie poradzić z tym problemem wcześniej, np. podczas sezonowej wymiany opon. Wystarczy, by podczas przykręcania kół fachowcy zastosowali klucz dynamometryczny, który określa wyznaczony przez producenta moment dokręcenia śruby (dla aut osobowych jest to wielkość od 80 do 120 Nm). Może to zapobiec zapieczeniu śruby w przyszłości. Zabiegiem, który również może rozwiązać problem, jest przesmarowanie głowicy śrub i gwintów pastą lub sprayem miedziowym. Powinni to zrobić mechanicy w warsztacie, ale lepiej zadbać o to samemu.
Jeśli jednak nie dopilnowaliśmy profilaktyki, to jak odkręcić zapieczoną śrubę w aluminium? Rozwiązaniem może być specjalny preparat WD-40, który kupimy w każdym branżowym sklepie. Jego zadanie to rozpuszczanie rdzy, potrafi dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Jeśli i to nie pomoże, pozostaje nam rozwiercenie śrub, co lepiej zlecić specjaliście.
Jak odkręcić zapieczoną śrubę zacisku hamulcowego?
Śruby powinny być czyste i pozbawione rdzy, gdy jednak się pojawi, to możemy próbować usunąć ją druciakiem. Jeśli ten zabieg nie pomoże, to warto wymienić śruby na nowsze egzemplarze i profilaktycznie smarować je regularnie miedzianą pastą. Wśród porad, jak odkręcić zapieczoną śrubę zacisku hamulcowego, pojawiają się nawet propozycja polania zapieczonych śrub napojem gazowanym typu cola. Czy to działa? Nie zaszkodzi sprawdzić. Jeśli nie przyniesie skutku, trzeba będzie spróbować bardziej radykalnych i sprawdzonych metod, jak ostukiwanie młotkiem, użycie WD-40, podgrzewanie (trzeba w tym przypadku uważać na gumowe uszczelki na zaciskach), użycie płynu hamulcowego lub klucza nasadowego. Ostatecznością jest oderwanie główek śrub i wymiana ich.
Jak odkręcić zapieczoną śrubę imbusową?
W przypadku odkręcania zapieczonych śrub imbusowych specjaliści radzą najpierw założyć klucz na śrubę, a następnie opukać go młotkiem, by siła uderzenia przeniosła się na śrubę i doprowadziła do jej poluzowania. Musimy pamiętać, by używane przez nas klucze były twarde. Jeśli to nie zadziała możemy wykorzystać każdą z wymienionych wyżej metod. Zapieczone śruby możemy także próbować rozwiercić (o ile tylko istnieje taka możliwość). Wówczas wyjęcie śrubki nie powinno stanowić problemu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:
- Zbiera odpadki z warsztatu samochodowego i tworzy z nich biżuterię. "Ta kolekcja jest z tapicerki"
- Opór powietrza - co to za zjawisko i kiedy zachodzi?
- Blokada rozrządu - kupować czy wypożyczać?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Marie Hickman/Getty Images