Co robić, gdy włączy się kontrolka ABS?

Kontrolka ABS
Co robić, gdy włączy się kontrolka ABS?
Źródło: baloon111/Getty Images

Gdy świeci się kontrolka ABS, to jest to znak, że pora odwiedzić najbliższy warsztat samochodowy. Jednak wstępną diagnozę problemu można wykonać samodzielnie. Sprawdź, jak to zrobić.

Świecąca się kontrolka ABS to oznaka, że zaraz może dojść do gwałtownej blokady kół. Każdy kierowca, który ma ten układ w swoim pojeździe, powinien wiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić.

Zobacz wideo: Ceny samochodów używanych poszły w górę

Adam Kornacki
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Źródło: Dzień Dobry TVN

Co oznacza zapalona kontrolka ABS?

Kontrolka ABS powinna się zaświecić po włączeniu zapłonu i zgasnąć tuż po tym, jak silnik zostanie uruchomiony. Każda inna sytuacja, w której kontrolka będzie się świecić, oznacza, że nastąpiła jakaś awaria. Wątpliwości powinien budzić również zupełny brak podświetlenia ikonki ABS. Niekiedy będzie to oznaczało wyłącznie, że przepaliła się żarówka, a niekiedy, że układ kontrolny się zepsuł. O awarii układu może również informować stale zapalona kontrolka ABS, która nie gaśnie tuż po uruchomieniu jednostki napędowej. Jazda z zapaloną kontrolką ABS jest ryzykowna, gdyż układ ABS podczas awaryjnego hamowania może odmówić posłuszeństwa. Wówczas nastąpi blokada kół i poślizg, który może zakończyć się tragedią. I choćby z tego powodu należy szybko zareagować po dostrzeżeniu, że świeci się kontrolka ABS. Niemniej jednak zanim odstawi się auto do serwisu, warto samodzielnie sprawdzić kilka podzespołów. Usterki systemu ABS nie należą do grona najczęściej spotykanych awarii, szczególnie w przypadku nowych aut. Producenci pojazdów dbają, aby system był wykonany możliwie jak najlepiej, gdyż to on odpowiada za bezpieczeństwo osób w pojeździe. Jednak usterki te się zdarzają i to najczęściej w autach powypadkowych. Każdy, kto zamierza kupić taki pojazd, powinien zwrócić uwagę na ten element wyposażenia. Naprawa nie tylko kontrolki ABS, ale całego układu jest kosztowna. Wielu sprzedawców aut chce jak najszybciej pozbyć się pojazdów i niekiedy sprzedają je, mimo że świeci się w nich kontrolka ABS i hamulca ręcznego.

Jak sprawdzić układ ABS, gdy zaświeci się kontrolka ABS?

Układ ten zbudowany jest z podzespołów elektronicznych, takich jak komputer, moduł sterujący i czujniki elektryczne. I to właśnie od sprawdzenia tych elementów należy zacząć. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na stan bezpieczników i połączeń przy czujnikach, które znajdują się przy każdym z kół. Czujniki przesyłają informację do komputera, a świecąca się kontrolka ABS można oznaczać, że któryś z nich nie jest sprawny. Aby mieć pewność, że czujnik na pewno dobrze działa, należy sprawdzić, w jakiej odległości jest od tarczy zębatej. Co do tarczy, to warto sprawdzić, czy ma wszystkie zęby. Paląca się kontrolka ABS może być również efektem przetarcia przewodów. Wówczas wystarczy je wymienić, aby wszystko wróciło do normy. Ponadto świecąca się kontrolka ABS wcale nie musi oznaczać awarii całego układu. Niekiedy wystarczy, by na osi znalazło się koło o innym rozmiarze, a wtedy komputer pokładowy zauważy błąd i zablokuje system. Samodzielna naprawa nie zawsze jest wskazana. Układ ABS jest dość skomplikowany, a większości usterek nie da się wykryć bez testera, czyli specjalnego narzędzia do diagnozowania błędów. Nawet jeżeli ktoś ma zdolności i wiedzę, aby awarii pozbyć się samodzielnie, to i tak powinien później skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie, aby usunął z komputera pokładowego informacje o błędach.

Jak tanio naprawić kontrolkę ABS?

Gdy kontrolka ABS świeci się cały czas, to jest to znak, by ją naprawić. Jednak koszty takiego zabiegu dla niejednej osoby mogą być zbyt wysokie. W takiej sytuacji najprostszym zabiegiem jest po prostu wyciągnięcie bezpiecznika i usunięcie kontrolki – powinna to być mimo wszystko ostateczność. Można także naprawić jedynie koronkę ABS. Tu warto uważać, gdyż w niektórych serwisach sugeruje się klientom, aby wymienili całą piastę lub półoś, do których koronka jest przymocowana – a usługa ta może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

W trakcie jazdy zapaliła się kontrolka ABS – co może się wydarzyć?

Gdy zapala się kontrolka ABS w trakcie jazdy, to koniecznie trzeba zachować ostrożność. W tej sytuacji, gdy akurat jedzie się z dużą prędkością, a nawierzchnią jest np. suchy asfalt, auto może gwałtownie się zatrzymać i w ciągu kilku sekund opony mogą całkowicie się zedrzeć. Bieżnik będzie wówczas przetarty lub przypalony, a koła będą poruszać się z ogromnym oporem. Zapalona kontrolka ABS w nieoczekiwanym momencie może doprowadzić do obrotu auta, szczególnie gdy na drodze zalega śnieg. Co ciekawe, na kursach doskonalących dla kierowców duży nacisk kładzie się na uświadomienie, co może się wydarzyć, gdy kontrolka ABS zapali się podczas jazdy. Kursanci ćwiczą ten manewr na drodze w połowie suchej, a w połowie pokrytej lodem. Ich zadaniem jest takie zahamowanie, by nie utracić kontroli nad autem.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości