Zestaw naprawczy do opon pozwala w każdej chwili usunąć awarię opony. Ma on swoje wady i zalety. Warto poznać jedne i drugie.
Czym jest zestaw naprawczy do opon i co zawiera?
Zestaw naprawczy do opon to element wyposażenia, który znajduje się w standardzie nowych aut. Wielu producentów montuje go w zamian za oponę zapasową, tłumacząc to chęcią zaoszczędzenia miejsca w aucie, dotychczas zajmowanego przez ciężkie koło zapasowe. Zestawy naprawcze do opon są kompaktowe, a ich zadaniem jest zabezpieczyć koło przed ewentualną awarią. W ich skład wchodzą przeważnie spray z płynem uszczelniającym i kompresor.
Zobacz wideo: 103 km dziennie z okazji 103. Rocznicy odzyskania Niepodległości
Jak korzystać z zestawu naprawczego do opon w sprayu?
Zestaw naprawczy do opon ma prostą instrukcję obsługi. Każdy z przedmiotów wchodzących w jego skład służy do konkretnych zastosowań. Na przykład pianka w sprayu (lub inaczej puszka z uszczelniaczem) to preparat, który jest w stanie w pełni uszczelnić przebite koło i nie należy go traktować jak jednego z popularnych środków uszczelniających dostępnych w każdym hipermarkecie. Ten element zestawu naprawczego do opon samochodowych składa się z pojemnika z płynem uszczelniającym. Preparat aplikuje się, gdy opona jest odpowiednio napompowana.
Puszka z uszczelniaczem może być również z powodzeniem wykorzystana jako element zestawu naprawczego do opon motocyklowych – jest bowiem niewielka i waży około 1,5 kg. Jednak uszczelniacz ma też swoje wady. Po jego zastosowaniu wulkanizator może nie chcieć naprawić opony, gdyż będzie się to wiązało z koniecznością usuwania preparatu z opon i felg. Poza tym ten element zestawu naprawczego opon ma ograniczone działanie i nie można nim załatać dziury o powierzchni większej niż 2 mm, czyli np. po gwoździu.
W skład zestawu wchodzi również kompresor, którego używa się razem z puszką z uszczelniaczem. Podłącza się go do gniazda zapalniczki, a gdy już jest zasilany, podpina się do niego puszkę.
Czy istnieje zestaw naprawczy do opon rowerowych?
Wielu początkujących rowerzystów zastanawia się, jaki zestaw naprawczy do opon wybrać, choć w ich wypadku będzie on nieco inny niż ten standardowo dodawany do nowych aut. Rowerzyści, zarówno zwolennicy dłuższych, jak i krótszych tras, powinni zaopatrzyć się w narzędzie wielofunkcyjne, łyżkę do opon i kilka łatek samoprzylepnych.
Kiedy warto kupić zestaw naprawczy?
Zestaw naprawczy opon samochodowych to w niektórych wypadkach jedyny sposób na naprawę przebitego koła. Niektóre auta są bowiem tak małe, że nie mogą nawet zmieścić koła zapasowego, więc puszka z kompresorem są niekiedy ostatnią deską ratunku w razie awarii. Zestaw naprawczy jest także zalecany właścicielom aut z instalacją gazową, którą montuje się przeważnie w miejscu koła zapasowego. Oprócz tego jego zakup zaleca się każdemu kierowcy, który ma małe auto i chce w pewien sposób zabezpieczyć się przed ewentualną awarią.
Zestawy naprawcze opon, mimo że są pewną gwarancją bezpieczeństwa w długiej trasie, i tak nie zastąpią koła zapasowego. Nawet najlepiej naprawiona opona nigdy nie będzie tak sprawna jak nowa. Zestaw naprawczy koła, opony czy zestaw naprawczy do opon motocykla mają dość ograniczone zastosowanie. Wchodzące w ich skład łatki w sprayu oraz zwyczajne łatki sprawdzają się jedynie przy niegroźnych usterkach.
Zakup zestawu naprawczego do opon zamiast koła zapasowego jest także ryzykowny dla użytkowników aut sportowych, poruszających się na oponach o niskim profilu. Samochody sportowe są obciążone i dysponują dużą mocą silnika. W ich przypadku opona naprawiony przy użyciu zestawu naprawczego może pęknąć i spowodować zagrożenie nie tylko dla kierowcy i jego pasażerów, ale również dla pozostałych uczestników ruchu.
Z czego składa się zestaw naprawczy opon bezdętkowych?
Na rynku motoryzacyjnym istnieją także zestawy naprawcze do opon bezdętkowych. Najczęściej korzystają z nich motocykliści i rowerzyści, którzy pokonują długie trasy. Wersji takich zestawów jest kilka, a te najbardziej praktyczne zawierają naboje z powietrzem. Z kolei inne wersje posiadają zestaw kołków i narzędzi umożliwiających zaklejenie opony, lecz dodatkowo trzeba wyposażyć się w pompkę. Najprostsze zestawy naprawcze, przeważnie przeznaczone dla osób poruszającym się na krótkich dystansach, zawierają wyłącznie kołki.
Żaden z tych zestawów naprawczych do opon nie jest w stanie zagwarantować takich samych korzyści, jakie daje wymiana całej opony. Powinno się więc używać ich tylko po to, aby dojechać do najbliższego serwisu. Kontynuowanie podróży na tak naprawionych oponach jest możliwe, lecz jednocześnie dość ryzykowne.
Zobacz także:
- Dawid Kubacki został ambasadorem sportowej zimy w TVN Grupa Discovery
- Kiedy dowiemy się ile zarabia nasz kolega z pracy? Elektroniczny rejestr wynagrodzeń spowoduje jawność pensji
- Gwizdanie za kobietą wciąż jest problemem. "Co najdziwniejsze, część pań uważa to za komplement"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Richard Drury/Getty Images