Motoryzacja

Czym jest jazda defensywna? Dzięki niej można oszczędzić na paliwie nawet kilka tysięcy złotych

Motoryzacja

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Arkadiusz Gdula
Jak zaoszczędzić na paliwie?
Dzień Dobry TVNJak zaoszczędzić na paliwie?

Szczególnie teraz, gdy mamy w Polsce rekordowe ceny paliwa, kierowcy szukają sposobu, by zaoszczędzić. Świetnym patentem na zmniejszenie wydatków jest jazda defensywna. Stosowanie się do kilku zasad, pomoże w redukcji kosztów. Co należy zrobić?

Jak zaoszczędzić na paliwie?

Adam Knietowski, instruktor jazdy defensywnej oraz Wiesław Rygielski, instruktor nauki jazdy, wybrali się dwoma samochodami w tę samą trasę. Jechali drogą krajową, autostradą, a także przez miasto. Na koniec porównali czas przejazdu oraz zużycie paliwa. Knietowski za kierownicą kierował się zasadami zgodnymi z filozofią jazdy defensywnej.

Jazda defensywna charakteryzuje się kilkoma podstawowymi zasadami. Po pierwsze, należy jak najmniej hamować. Po drugie, płynnie przyspieszać. Po trzecie, być skupionym na tym, co się dzieje wokół. Po czwarte, przewidywać, nie tylko to, co może wydarzyć się tu i teraz, ale też za kilkaset metrów.

Cały test zajął nieco ponad godzinę. W tym czasie obaj kierowcy przejechali 65 km. Kierowca, który poruszał się zgodnie z zasadami ekonomicznej jazdy, spalił 2,7 l paliwa mniej w przeliczeniu na 100 km. Zakładając więc, że ten, kto dziennie pokonuje 100 km, to miesięcznie może oszczędzić prawie 500 zł. Rocznie daje to niemal 6 tys. zł.

- Robi się już znaczna kwota. To wyjazd tygodniowy nad morze z rodziną - powiedział Wiesław Rygielski.

Jazda defesywna - na co zwrócić uwagę?

Podczas kursu na prawo jazdy trudno nauczyć się ekonomicznej jazdy. Wiedzą to zarówno instruktorzy, jak i przyszli kierowcy. Jednak warto wdrożyć w życie zasady jazdy defensywnej, by pokonywać trasy bardziej ekonomicznie. Na co należy zwrócić uwagę?

- Wczesne zwalnianie. Widząc daleko czerwone światło, zdjęcie nogi z gazu. Skoro zwalniam, to zredukuje bieg. To wystarczy najczęściej na to, żeby pół litra od razu urwać. Numerem jeden jest absolutne bezpieczeństwo, przewidywanie, to wtedy można osiągać takie wyniki, nie koncentrując się na tym, żeby to spalanie, zużycie paliwa było niższe, tylko żeby jazda była jak najpłynniejsza, jak najbardziej bezpieczna - podkreślił Adam Knietowski.

Oszczędna jazda to przede wszystkim umiejętność przewidywania i odpowiednio wczesne reakcje na drodze. Ale chcąc jeździć taniej, warto stosować też inne uniwersalne reguły.

- Wsiadam do samochodu, mam czyste szyby, wszystko działa. Uruchamiam silnik, płynnie jadę, rozgrzewam po drodze. Redukcja czy hamowanie silnikiem, biegami. Zasada złota w starszych samochodach, wyłączenie silnika. Jeśli mamy przejazd kolejowy, gdzie będziemy stać 10 minut, warto to rozważyć - dodał instruktor jazdy defensywnej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Skoki narciarskie można oglądać na antenie TVN, Eurosportu 1 oraz w Player.pl. Zobacz, gdzie oglądać transmisje Pucharu Świata w skokach narciarskich i sprawdź aktualny terminarz skoków. 

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości