Wentyl samochodowy to zawór pneumatyczny, umożliwiający spuszczanie i pompowanie powietrza tylko pod ciśnieniem. Urządzenie jest niezwykle proste w obsłudze: składa się z gwintu, komina i nakrętki na wentyl samochodowy. Choć o wentylu samochodowym często się zapomina, należy o niego dbać i co jakiś czas go wymieniać – uszkodzony wentyl samochodowy jest w stanie pogorszyć stan opony, opóźnić hamowanie, a ostatecznie nawet przyczynić się do konieczności wymiany całego koła.
Kiedy powstał wentyl samochodowy i jaka jest jego rola?
Wentyl samochodowy to rodzaj zaworu pneumatycznego , w którym występuje powietrze pod ciśnieniem. Wentyl samochodowy chroni przed wydostawaniem się powietrza z opony auta, a jednocześnie umożliwia jej napompowanie. W nazewnictwie branżowym wentyl samochodowy to inaczej wentyl amerykański lub też tzw. wentyl Schradera. Wynika z to z faktu, że został opatentowany w Stanach Zjednoczonych przez Augusta Schradera pod koniec XIX wieku.
Zawór Schradera, czyli wentyl samochodowy, ma postać metalowej rurki . Zewnętrzna część wentyla samochodowego gwintowana jest poprzecznie, a w środku znajduje się rdzeń, który dociska zawór pneumatyczny od wewnątrz. Z czasem pierwowzór Schradera został uzupełniony o nakładkę ochronną. Chociaż minęło przeszło sto lat, to do dzisiaj wentyl samochodowy jest najpowszechniej stosowanym wentylem w motoryzacji. Co więcej, występuje nie tylko w kołach samochodowych. Powszechnie stosuje się wentyl samochodowy w rowerze , dzięki czemu rowerzyści posiadający taki typ dętki mogą bez problemu napompować koła przy każdej stacji benzynowej.
Wentyl samochodowy to taka część w samochodzie, o której zwykliśmy zapominać. Tymczasem uszkodzony wentyl samochodowy w najgorszym wypadku jest w stanie uniemożliwić dalsze prowadzenie samochodu. Naprawa wentyla samochodowego , wymiana wentyla, jest stosunkowo tania, ale w sytuacji, gdy wentyl zostaje uszkodzony na drodze, konieczne może być wymienienie koła (przynajmniej na czas dotarcia do najbliższego serwisu). Najczęściej jednak uszkodzony wentyl samochodowy oznacza utratę szczelności. Zniekształcony wentyl może powodować utratę kilku dziesiątych bara tygodniowo, co jest już niebezpieczne. Niski poziom ciśnienia w oponie samochodu sprawia, że hamowanie staje się mniej efektywne. Z czasem stopniowo pogarsza się także stan naszych opon.
Wentyl samochodowy – gwint i mankamenty. Jak odkręcić wentyl samochodowy?
Choć nazywają się tak samo, różnice pomiędzy wentylem samochodowym a rowerowym widoczne są między innymi w samej konstrukcji wentylu samochodowego – gwint w autach ma zwykle 8 mm średnicy, z kolei w oponach rowerowych zwykle 6 mm. To nie wszystko w zakresie różnic między wentylami. Wymiary długości wentylu samochodowego zwykle są mniejsze od rowerowego. Z tego też powodu, przychodząc do sklepu z częściami, koniecznie poinformujmy, do czego ma służyć wentyl samochodowy. W innym przypadku możemy nie otrzymać potrzebnej części.
Częstym problemem okazuje się, w przypadku wentyli samochodowych, gwint zewnętrzny. Przypomnijmy, że to element wentyla, który daje możliwość podłączenia pompy do samochodu (lub roweru). Próbując odkręcić go, możemy natrafić na trudność. Jak odkręcić wentyl samochodowy? Najczęstszą przyczyną trudności jest nakrętka na wentyl samochodowy . Nakrętki na wentyle samochodowe to tzw. kapturki – zamykają one wentyl fizycznie, chroniąc go przed nieczystościami z zewnątrz i jednocześnie sprawiają, że mniej rzuca się w oczy w aspekcie wizualnym.
Przyczyną problemu z wentylem samochodowym mogą być „nazbierane” przez nakrętkę nieczystości , które stworzyły coś na kształt kleju, niepozwalającego na odkręcenie. Na szczęście wentyl jest tak skonstruowany, że omawiana nakrętka w zasadzie nie jest konieczna do jego funkcjonowania. Koszt nakrętek na wentyle samochodowe liczymy w kilkudziesięciu groszach , nie w złotówkach. Z tych powodów nie należy się przejmować. Do odkręcenia możemy spokojnie użyć kombinerek lub klucza francuskiego. Nakrętkę można wówczas wymienić na nową, ale pamiętajmy, aby wcześniej przemyć wentyl samochodowy płynem rozpuszczającym smary, tłuszcze i inne nieczystości.
Co jaki czas należy wentyl samochodowy wymieniać na nowy?
Wentyle samochodowe, jak wszystkie części samochodu, zużywają się. Dlatego też zaleca się co jakiś czas wentyl samochodowy wymieniać. Jedni eksperci zalecają wykonywać tę czynność raz w roku, inni zaś polecają dokonywać wymiany wentyla samochodowego, gwintu i nakrętki nawet raz na kwartał. Pewnym kompromisem może być zmienianie wentyli co pół roku . Jest to także najłatwiejszy sposób na pamiętanie o tym – wymianie wentyli towarzyszyć będzie zmiana opon na zimowe lub letnie. Wentyl samochodowy jest bardzo tani (koszt rzędu 5-15 zł), dlatego operacja wymiany go dwa razy w roku nie powinna być dla nikogo większym utrudnieniem!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN