Co zrobić, aby nasze rachunki za prąd były mniejsze? Jest na to kilka sposobów

Jak płacić mniej za prąd?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Te gadżety w domu sprawią, że rachunki prądu spadną
Te gadżety w domu sprawią, że rachunki prądu spadną
Jak oszczędzać prąd?
Jak oszczędzać prąd?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Ceny prądu ostatnimi czasy mogą zwalać z nóg. Na szczęście są sposoby, aby zmniejszyć jego zużycie i zaoszczędzić pieniądze. Jak to zrobić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Konrad Koterba oraz Dominika Nawrocka.

Jak zmniejszyć zużycie prądu?

Osoby, które chcą zmniejszyć zużycie prądu - w pierwszej kolejności - mogą zaopatrzyć się w urządzenia pomiarowe. - Możemy sprawdzić dokładnie, ile to nam zjadło prądu, przeliczyć sobie ręcznie bądź też ustawić jednostkę i to urządzenie nam przeliczy samo - powiedział w Dzień Dobry TVN Konrad Koterba, Pan Gadżet.

Sposobem na oszczędzenie na rachunkach za prąd może być korzystanie z baterii słonecznych do telefonu. Warto także zainstalować na swoim telefonie aplikacje, które pozwalają nam np. zdalnie wyłączyć światło, którego nie zgasiliśmy przed wyjściem z domu czy mieszkania.

Konrad Koterba uważa, że dobrze jest korzystać z gadżetów, które pozwolą nam zachować porządek w kablach. - Żeby nie marnować, nie zużywać kabli, nie deptać, ale to też jest bezpieczeństwo, to owijamy sobie w taką otulinkę nasze kable, tu wejdzie ich kilka - dodał. Z jakich gadżetów jeszcze warto skorzystać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Które urządzenia zużywają najwięcej prądu?

Dominika Nawrocka, ekspertka edukacji finansowej jest zdania, że najwięcej prądu "ciągną" sprzęty kuchenne. - Tam się dzieje najwięcej. To jest płyta indukcyjna, piekarnik, to jest mikrofalówka, to jest lodówka. Tam jest faktycznie największe stężenie naszych największych kosztów, jeśli chodzi o prąd - powiedziała nasza rozmówczyni.

Mimo że tych urządzeń nie da się całkowicie odłączyć od prądu, to jeśli będziemy korzystali z nich rozsądnie uda nam się zmniejszyć wysokość rachunków. - Możemy piekarnik wyłączać wcześniej, np. 10 minut przed planowanym wyłączeniem, wyciągnięciem potrawy. Nalewamy mniej wody do czajnika elektrycznego, czyli nie grzejmy całego litra, tylko trochę mniej. Jak gotujemy obiad, zupę, ziemniaki, to przykrywamy, to są takie proste patenty - dodała.

Wysokość naszych rachunków zależy także od samego sprzętu. Dlatego, jeśli wymieniamy jakieś urządzenie, warto sprawdzić jego klasę energetyczną. Jak czytać oznaczenia? Co jeszcze możemy zrobić, żeby zmniejszyć zużycie prądu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości