Urządzenia, które zużywają najwięcej prądu. Jak oszczędzać energię elektryczną?

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Gazeta Pomorska
Co zrobić, gdy zabraknie prądu?
Co zrobić, gdy zabraknie prądu?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

W ciągu dnia eksploatujemy wiele różnych przedmiotów, wymagających użycia prądu. A rachunki za nie w ostatnim, inflacyjnym roku, znacznie wzrosły. Które urządzenia zużywają najmniej prądu? Co zrobić, by zmniejszyć opłaty za zużywaną każdego dnia energię elektryczną?

Tańsze urządzenia to często wyższe rachunki za prąd

Oszczędność na urządzeniu elektrycznym często wiąże się z dużo wyższymi opłatami za energię. Dlatego zaopatrując się w nowe sprzęty RTV i AGD, powinno się zwracać uwagę nie tylko na cenę samego produktu, ale również na etykietę informującą o ilości zużywanej energii. Zawiera ona najważniejsze informacje, które mają wpływ na generowane koszty: klasa energetyczna, zużycie energii w konkretnym przedziale czasowym, a także pojemność lub głośność.

Które urządzenia pobierają najwięcej prądu?

Poniższe zestawienie przedstawia średnie wygenerowane zużycia oraz koszty. Należy mieć na uwadze, że specyfika danego urządzenia może przekładać się na moc, którą pobiera. Sprawdzając zużycie oraz wynikające z tego tytułu opłaty, można zdać sobie sprawę, że niektóre z naszych nawyków są kosztowne. Innym sposobem na sprawdzenie poziomu zużycia energii przez sprzęt domowy jest miernik poboru prądu.

Zużycie prądu przez urządzenia domowe Źródło: Diana Ryściuk/na podstawie zestawienia Gazety Pomorskiej

Jak oszczędzać prąd?

Chcąc zaoszczędzić na rachunkach za prąd, należy przeanalizować codzienne zużycie urządzeń oraz sprawdzić, czy nie są uruchomione bez potrzeby. Pozostawienie włączonego komputera, telewizora w tle czy niezgaszonych świateł może nas coraz więcej kosztować, zwłaszcza teraz, gdy ceny rosną. Poza tym, przy zakupie nowych sprzętów należy zawsze brać pod uwagę energooszczędność, dzięki której możliwe jest generowanie mniejszych rachunków za energię.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Gazeta Pomorska

Źródło zdjęcia głównego: MirageC/Getty Images

Pozostałe wiadomości