Porady

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Jak dbać o kaloryfery? Najlepsze sposoby

Porady

Aktualizacja:
Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
cdc24.pl
Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Boisz się, że kiedy zobaczysz rachunek za ogrzewanie, zrobi się naprawdę gorąco? Lepiej dmuchać na zimne i zatroszczyć się o stan portfela już teraz. Sprawdź, jak mądrze gospodarować ciepłem w mieszkaniu.

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Chłodne wieczory sprawiają, że coraz chętniej podkręcamy termostat. Dla wszystkich, którzy rozliczają energię cieplną zgodnie z jej użyciem, oznacza to również podkręcone rachunki na koniec sezonu grzewczego. Choć nikt nie chce marznąć we własnym domu, to warto rozsądnie zaplanować zużycie energii, by cieszyć się ciepłem, nie obciążając zbytnio domowego budżetu.

Pierwszym krokiem do obniżenia opłat za ogrzewanie jest unikanie nadmiernego wychłodzenia mieszkania. Należy pamiętać o tym, że do ponownego nagrzania przestrzeni potrzeba więcej energii niż do utrzymania stałej temperatury we wnętrzach. Dlatego nawet podczas wyjazdów warto zostawić grzejniki włączone - oczywiście nie z maksymalną mocą.

Przyjęło się, że optymalna temperatura w domu to 22 st. Celsjusza. Jest ona nie tylko komfortowa dla organizmu, ale również pozwala utrzymać wilgotność powietrza na poziomie 30%, co z kolei ma wpływ na odpowiednie nawilżenie błon śluzowych nosa, oczu oraz gardła. Warto jednak mieć świadomość, że nie w każdym pomieszczeniu musi ona osiągać taką wartość. Dla przykładu - w kuchniach z paleniskiem gazowym lub elektrycznym jest specjaliści określają ją na poziomie 20 st. Celsjusza.

Co ciekawe, wysokość temperatury w poszczególnych pomieszczeniach określają nie tylko zalecenia fizjologów, ale również przepisy budowlane. I tak dla przestrzeni, z których domownicy korzystają w ruchu, wartości te są o wiele niższe: na klatkach schodowych jest to 8 st. Celsjusza, z kolei w holach wejściowych to 12 st. Celsjusza. Najcieplejszym miejscem w domu powinna być łazienka, gdzie optymalna temperatura wynosi 24 st. Celsjusza. Natomiast gdy w domu przebywa niemowlę, w pomieszczeniach powinno być cieplej o 1 stopień w stosunku do normalnie panującej temperatury.

Czy można zasłaniać kaloryfer?

Czasy nieestetycznych kaloryferów powoli odchodzą do lamusa, wciąż jednak jest wiele mieszkań, w których metaliczne grzejniki nie należą do najgustowniejszych elementów wyposażenia. Wiele osób decyduje się na ich ukrycie. To duży błąd, ponieważ wydzielane przez nie ciepło w pierwszej kolejności nagrzewa osłonkę. Równie niepraktycznym rozwiązaniem jest stawianie dużych mebli np. kanap w okolicy grzejnika.

Ogrzewanie nie wyklucza wietrzenia. Należy jednak przeprowadzić je w najbardziej ekonomiczny sposób. Podstawą są zakręcone zawory grzejników. Odczekawszy kilka minut, można szeroko otworzyć okna. Całkowity czas wietrzenie nie powinien przekroczyć 5 minut. W ten sposób pieniądze z portfela nie ulotnią się razem z zimą.

Zobacz wideo: Oni morsują i nie chorują.

Oni morsują i nie chorują
Oni morsują i nie chorują Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: cdc24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Aitor Diago / Getty Images

Pozostałe wiadomości