Instalacja CO – wszystko, co warto wiedzieć o montażu

Instalacja CO – wszystko, co warto wiedzieć o montażu
Uwaga! TVN. Polacy coraz częściej ogrzewają domy drewnem
Uwaga! TVN. Polacy coraz częściej ogrzewają domy drewnem
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania
Montaż instalacji CO, czyli centralnego ogrzewania, to ważny krok, od którego będzie zależał przyszły komfort mieszkańców domu jednorodzinnego. Na rynku dostępne są kotły jedno- i dwufunkcyjne, a także z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Rury mogą być zaś stalowe, miedziane lub z tworzyw sztucznych. Jak wybrać najlepszą opcję i stworzyć kosztorys prac?

Instalacja CO krok po kroku – piec

Centralne ogrzewanie domu opiera się najczęściej na wykorzystaniu gazu (LPG) lub paliw stałych, takich jak ekogroszek, węgiel, drewno czy olej opałowy. Możliwe jest także wykorzystanie kolektorów słonecznych. Do instalacji CO gazowej potrzebny będzie piec o mocy dobrze dobranej do ogrzewanej powierzchni. Na każdy metr kw. wymagane jest od 15 do 40 W, jednak jeśli będzie to łączona instalacja CO i CWU (ogrzewanie ciepłej wody użytkowej), moc powinna być większa. Na rynku dostępne są dwa główne typy pieców:

  • jednofunkcyjne – z funkcją ogrzewania pomieszczeń;
  • dwufunkcyjne – ogrzewające pomieszczenia oraz wodę użytkową.

Każdy z nich może mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Ich wybór należy uzależnić od wielkości kotłowni czy innego pomieszczenia, w którym stanie piec. Piec z otwartą komorą spalania – powierzchnia kotłowni, w której się znajdzie, koniecznie musi być większa niż 8 m kw. W przypadku otwartej instalacji CO należy zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia z powodu uwalniających się produktów spalania. Piec z zamkniętą komorą spalania – może znaleźć się w kotłowni o mniejszej powierzchni (co najmniej 6 m kw.). Zamknięta instalacja CO pobiera powietrze z zewnątrz budynku. Piece tego typu uważa się za bezpieczniejsze rozwiązanie.

Instalacja CO krok po kroku – pozostałe elementy

Oprócz odpowiedniego kotła należy zaopatrzyć się w zawory, pompy i rury. Jakie będą najlepsze? Specjaliści często polecają do nowoczesnej instalacji CO rury PEX, które składają się z warstw tworzyw sztucznych i aluminium. Wyróżniają się znakomitymi parametrami chemicznymi i fizycznymi. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu rury wymuszają zastosowanie specjalnych złączek, ponieważ nie można ich zgrzewać ani kleić. Inna opcja to instalacja CO miedziana – rury z tego materiału są odporne na działanie wysokich temperatur i korozję, a także lekkie i łatwe w montażu. To nie wszystkie możliwości. Istnieją także rury metalowe, których największą zaletą jest niska cena i odporność na temperatury. Są jednak ciężkie, a w dodatku mogą ulegać korozji i są podatne na powstawanie kamienia. Minusy te nie pojawiają się w przypadku rur miedzianych.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości