Do czego potrzebna nam krzywa grzewcza?

Grzejnik
Krzywa grzewcza
Źródło: Cris Cantón/Getty Images
Pojęciem krzywej grzewczej posługujemy się wtedy, kiedy chcemy ustawić i utrzymać optymalną temperaturę powietrza w pomieszczeniach, które wyposażone są w systemy grzewcze z automatyczną regulacją – bez względu na to, jaka temperatura panuje na zewnątrz.

Do tego, by w naszym domu czy mieszkaniu panowała idealna temperatura, niezależna od zewnętrznych warunków atmosferycznych, niezbędne będzie ustawienie krzywej grzewczej. Jeśli nasz kocioł czy piec ma ogrzewać wodę do wskazanej temperatury, krzywa grzewcza musi być poprawnie ustawiona. Im chłodniej jest na zewnątrz, tym mocniej urządzenie w pomieszczeniu powinno podgrzewać wodę, co pozwoli nam utrzymać stałą temperaturę. Sprawdźmy, w jaki sposób możemy skonfigurować krzywą grzewczą.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Krzywa grzewcza a zużycie gazu

Przedstawiana w formie graficznej krzywa grzewcza składa się z szeregu zakrzywionych linii, gdzie linia pozioma określa temperatury zewnętrzne, a linia pionowa temperaturę zasilania instalacji grzewczej. Wykres prezentuje na układzie współrzędnych, do jakiej temperatury nasze urządzenie powinno ogrzewać wodę przy określonej temperaturze panującej na zewnątrz. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dla zużycia energii, a co za tym idzie – dla wysokości naszych rachunków, istotny jest balans między temperaturą zewnętrzną a tą, która utrzymuje się w pomieszczeniu. Jeśli urządzenia grzewcze będą właściwie ustawione w oparciu o krzywą grzewczą, możemy oczekiwać stabilnych opłat za zużycie energii. Kiedy temperatura za oknem będzie spadać, automat powinien podnosić temperaturę grzania wody, dzięki czemu nie dopuścimy do wychłodzenia pomieszczeń. Jeśli zaś krzywa grzewcza będzie ustawiona niewłaściwie, zużycie gazu i koszty energii będą nieproporcjonalnie rosły. Pierwszy raz krzywą grzewczą w pomieszczeniach ustawia z reguły instalator urządzeń grzewczych. Najczęściej w oparciu o tabelę temperatur projektowych, właściwych dla strefy klimatycznej, w której znajduje się budynek. Dopiero w trakcie użytkowania pomieszczeń w zależności od odczuwalnej temperatury możemy obniżyć lub podwyższyć krzywą grzewczą (przesuwając ją w górę lub w dół), dzięki czemu zmniejszymy zużycie gazu i opłaty za ogrzewanie. Odchylenia krzywej nie należy zmieniać radykalnie. Najlepiej o poziom w górę lub w dół, sprawdzając jednocześnie zmiany temperatury. W niektórych kotłach panel z ustawieniami krzywej jest zaszyfrowany. Zmian może więc dokonać osoba serwisująca lub przeszkolony domownik.

Krzywa grzewcza dla podłogówki

W procesie konfiguracji krzywej ważnych jest kilka czynników:

  • strefa klimatyczna;
    • konstrukcja obiektu;
      • izolacja termiczna budynku;
        • specyfika systemu ogrzewania;
          • potrzeby lokatorów.

            Wszystkie te elementy powinny zostać uwzględnione przy ustawianiu krzywej grzewczej. Do ogrzewania podłogowego dobiera się krzywe o niskim nachyleniu, ponieważ podłogówki bardzo efektywnie potrafią pracować z niskimi temperaturami. W przypadku podłogówki ustawienie wysokiej krzywej grzewczej może pogorszyć sprawność nowoczesnego kotła kondensacyjnego lub pomp ciepła, które dostosowane są do efektywnej pracy przy jak najniższej temperaturze wody ogrzewającej pomieszczenia.

            Krzywa grzewcza dla grzejników

            Skoro już wiemy, że krzywa grzewcza to współczynnik przeliczeniowy temperatury zewnętrznej do temperatury wewnątrz pomieszczeń poprzez wyznaczenie temperatury wody grzewczej, sprawdźmy, czy można znaleźć optymalne ustawienia krzywej grzewczej dla grzejników. W tym przypadku istotny wpływ na ustawienia będzie miała izolacja termiczna budynku lub jej brak. Krzywą grzewczą możemy konfigurować poprzez ustawianie jej wobec zadanej dla pomieszczenia temperatury. Gdy będzie nazbyt ciepło, zmniejszamy krzywą. Zwiększamy ją, kiedy oczekiwana temperatura nie zostanie osiągnięta. Należy pamiętać, że zmiany nie będą odczuwalne natychmiast, trzeba poczekać kilka godzin. Na czas szukania krzywej rozkręćmy grzejniki, wybierz tryb dzienny i raz dziennie konfigurujmy krzywą grzewczą.

            Jak ustawić krzywą grzewczą?

            Krzywa grzewcza ustawiona w pomieszczeniu przez instalatora urządzeń może odbiegać od naszych potrzeb i wymagać korekty. Co możemy zrobić, żeby samodzielnie ustawić krzywą grzewczą? Jeżeli w domu jest zbyt zimno, przesuwamy krzywą grzewczą do góry. Jeśli w pomieszczeniach panuje zbyt wysoka temperatura jak na nasze potrzeby, przesuwamy krzywą grzewczą w dół. Nachylenie krzywej zwiększamy wtedy, gdy kłopot z temperaturą w domu pojawia się wyłącznie w czasie mrozów. Pamiętajmy, by korekty krzywej nie były zbyt radykalne.

            Zobacz także:

            Autor: Adrian Adamczyk

            Źródło zdjęcia głównego: Cris Cantón/Getty Images

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości

            Jaka powinna być szkoła przyjazna uczniom? "Musimy zmienić świadomość społeczną"

            Jaka powinna być szkoła przyjazna uczniom? "Musimy zmienić świadomość społeczną"

            Pokazała, co znalazła pod łóżkiem syna. Internauci zniesmaczeni

            Pokazała, co znalazła pod łóżkiem syna. Internauci zniesmaczeni

            Wytwór AI tworzy sztukę. Sprawdziliśmy, czy dzieło można sprzedać w galerii

            Wytwór AI tworzy sztukę. Sprawdziliśmy, czy dzieło można sprzedać w galerii

            Wielka zmiana w ramówce TVN. W Wielkanoc czeka na widzów niespodzianka

            Wielka zmiana w ramówce TVN. W Wielkanoc czeka na widzów niespodzianka

            Różne oblicza spowiedzi. Jak to wygląda w Kościele Ewangelicko-Augsburskim?

            Różne oblicza spowiedzi. Jak to wygląda w Kościele Ewangelicko-Augsburskim?

            Król Karol III wygłosił orędzie wielkanocne. "To dla mnie wielki smutek"

            Król Karol III wygłosił orędzie wielkanocne. "To dla mnie wielki smutek"

            Znana influencerka ogłosiła, że jest w ciąży

            Znana influencerka ogłosiła, że jest w ciąży

            Jak radzić sobie z lękiem przed wojną?

            Jak radzić sobie z lękiem przed wojną?

            Zawartość koszyczka wielkanocnego zależy od miejsca zamieszkania. Co do niego włożyć?

            Zawartość koszyczka wielkanocnego zależy od miejsca zamieszkania. Co do niego włożyć?

            Hodowla jamników zostanie zakazana?

            Hodowla jamników zostanie zakazana?