Dziecko

"Ukryte, okropne przesłanie" na ubraniach dla dziewczynek. "Dopiero teraz to widzę"

Dziecko

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
TikTok, kobieta.wp.pl
Dziewczynka w sukience przegląda się w lustrze

Czym różnią się ubrania dla dziewczynek od tych, które projektowane są z myślą o chłopcach? Tiktokerka, która pod nickiem @simply_gender_free prowadzi profil poświęcony zwalczaniu stereotypów związanych z płcią, znalazła "ukryte przesłanie" w grafikach zdobiących dziewczęce ciuszki. - Kiedy następnym razem pójdziesz na zakupy, zwróć na to uwagę - przestrzega.

Ubrania dla dziewczynek - "ukryte przesłanie" gender

TikTokerka, aktywna w sieci pod nazwą @simply_gender_free, opublikowała filmik, na którym dzieli się z internautami swoimi spostrzeżeniami na temat krzywdzących stereotypów dotyczących dziewczynek. Feministka zauważyła, że problem znacznego uproszczania roli kobiet w społeczeństwie dotknął nawet branżę modową oferującą odzież dla najmłodszych.

Na ubraniach dla małych pań znalazła szczegół, który według niej jest dowodem na szerzenie bolesnego schematu myślowego, że kobiety powinny być "skromne, uległe i ciche". Tiktokerkę zaniepokoił fakt, że wszystkie postaci i zwierzęta, które graficznie zdobią ciuszki dla dziewczynek, mają zamknięte oczy. Internautka udowodniła to zestawieniem zdjęć.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

- Treści dla dzieci skierowane do dziewcząt utrwalają przesłanie, że dziewczynki powinny być skromne, uległe i ciche. Kiedy następnym razem pójdziesz na zakupy, zwróć na to uwagę. Gwarantuję Ci, że nie znajdziesz tego na ubraniach dla chłopców - twierdzi @simply_gender_free.

@simply_gender_free Warning for your girls...being told they should be seen and not heard. Negative messaging ONLY targeted at girls #GenderStereotypesSuck #RaisingGirls ♬ original sound - simply_gender_free

Ubrania dla dzieci - różnice płciowe

Nagranie udostępnione przez @simply_gender_free wywołało żywą dyskusję w sieci. Wiele osób doceniło zaangażowanie tiktokerki w próbę uświadamiania społeczeństwa o zagrożeniach płynących z nierównego traktowania chłopców i dziewczynek.

- Dopiero teraz to widzę. Dziękuję, że to pokazałaś. Cenny punkt widzenia.

- Musimy zmienić nasze postrzeganie. Myślę, że ten TikTok jest odważnym i istotnym głosem w sprawie - czytamy w komentarzach.

Niektórzy jednak stwierdzili, że spostrzeżenia i uprzedzenia @simply_gender_free są wyssane z palca. Głos w sprawie zabrali między innymi pracownicy branży modowej.

- Nie sądzę, aby chodziło o mówienie dziewczynkom, żeby były uległe. Po prostu zamknięte oczy sprawiają, że postacie wyglądają na szczęśliwsze. To robienie problemu tam, gdzie go nie ma.

- Jestem projektantką ubrań dla dzieci. Oczy są zamknięte, bo ładniej to wygląda. Nie mamy zaleceń i rozkazów od naszych szefów, aby umieszczać na koszulkach jakąś tajną wiadomość.

- To nie tak. Po prostu łatwiej jest rysować zamknięte niż otwarte oczy - przekonywali pod nagraniem.

W odpowiedzi na krytykę tiktokerka udostępniła kolejny filmik, w którym zaprezentowała ubrania projektowane dla chłopców, a na nich obrazki odpierające argumentację internautów o poziomie trudności w rysowaniu.

- Nie uwierzycie, jak okropne to jest. Mówimy młodym chłopcom, że są drapieżnikami, a dziewczynkom, że są ofiarami - zaznaczyła, pokazując grafiki zwierząt z otwartymi oczami, które znalazła na ciuchach dla płci męskiej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: TikTok, kobieta.wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: With love of photography/Getty Images, TikTok

Pozostałe wiadomości