gender

  gender

  W krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) można oglądać wystawę "Gender w sztuce". Zdjęcia przedstawiające mężczyzn w pełnym makijażu, odgrywających typowo kobiece role wzbudziły kontrowersję. Dlaczego ujęcia gorszą? Co mogło przyświecać twórcom tych zdjęć? Jaki stosunek do wystawy mają nasi goście: działacz społeczny, socjolog Mariusz Drozdowski (aka Jej Perfekcyjność), seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz oraz dziennikarka Brygida Grysiak?

  Jak obrać granat, jak zostać ... syreną, jak zrobić wydmuszkę oraz co to jest gender? O co jeszcze Polacy pytali profesora Google'a w 2014? Zobaczcie reportaż Filipa Chajzera. O co najczęściej pytano i o co zapytał Filip Chajzer?

  Posłanka Krystyna Pawłowicz zastanawia się na jednym z portali społecznościowych, jakim polskim określeniem lub zwrotem można zastąpić słowo "gender" i pisze: "Jak po polsku nazwać to, co lewactwo ukrywa pod słowem gender (...)"? Co o gender myśli językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, a co polskie społeczeństwo? Czy zamiennikiem słowa "gender" może być "Pawłowicz"? Dlaczego dla jednych gender znaczy płeć, a dla innych śmierć?

  Sprzątanie jest niemęskie - takie wrażenie można odnieść po wysłuchaniu wypowiedzi abp. Stanisława Gądeckiego. Tę teorię postanowił sprawdzić reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Czy sprzątanie mają w genach tylko dziewczynki? Co czuje chłopiec, który został nauczony przez rodziców, że powinien po sobie sprzątać?

  Całe to zamieszanie wokół gender spowodowało, że dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer wybrał się na turniej rugby. Cel - chciał zobaczyć "facetów, którzy wyglądają, jak faceci i zachowują się, jak faceci". Wskoczył również w strój sportowy, aby pobiegać po boisku. Udało mu się nawet złapać piłkę, ale długo się nią nie cieszył...

  Według badań CBOS domowe obowiązki wykonują przede wszystkim kobiety. Reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer postanowił to sprawdzić. Zobacz do jakich wniosków doszedł i co go kręci w kobietach. Kto powinien prać, prasować i gotować - kobiety czy mężczyźni? :) Czy Filip Chajzer podpadnie tym razem feministkom?

  Na jakiś czas znikął ze świata polskiego show biznesu. Jego obecność prawie zawsze wywoływała kontrowersje. Madox, bo o nim mowa, powraca z ziemi francuskiej do polskiej. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o nowym albumie, czy ucieka z Polski, czemu inspiracje czerpie z Francji oraz o zdefiniował własne postrzeganie płci i tożsamości płciowej.

  Naleśniki z białym serem, szarlotka sypana i makaron z truskawkami - te smakołyki pod okiem Anny Stramach przygotował w kuchni Dzień Dobry TVN Zygmunt Chajzer. Postanowiliśmy, przy okazji wizyty w Dzień Dobry TVN, zapytać Zygmunta Chajzera, co myśli na temat "gender" i reportażu jego syna Filipa? :)

  Czy łatwo jest kobiecie odnieść sukces? Czy kobiety wspierają się na płaszczyźnie biznesowej i pomagają sobie w drodze na szczyt, czy wręcz przeciwnie? O kobiecej solidarności rozmawialiśmy z Barbarą Piwnik, prof. Leną Kolarską-Bobińską i Edytą Poncyliusz.