Panele fotowoltaiczne – dobry sposób na oszczędzanie energii

Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne
Źródło: puhimec / Getty Images
Jedną z metod oszczędzania energii jest montaż paneli fotowoltaicznych. Czy takie rozwiązanie jest korzystne dla inwestora? Finansowanie i dotacje paneli fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne to przemiana energii słonecznej w energię elektryczną za sprawą zjawiska fotowoltaicznego. Dzięki dotacjom i dofinansowaniom panele są coraz powszechniejszym sposobem przetwarzania energii na ciepło lub prąd. Jak to wygląda w praktyce?

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to urządzenia, które odzyskują energię lub ciepło z promieni słonecznych. Klasyczny moduł fotowoltaiczny składa się z ogniwa, folii, szyby, ramy oraz przewodów. Istnieją dwa podstawowe rodzaje paneli fotowoltaicznych: monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Powyższe struktury ogniw krzemowych różnią się sprawnością i trwałością. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są droższe, ale dużo wydajniejsze. Poza tym szacuje się, że żywotność modułu monokrystalicznego może wynosić około trzydziestu lat, a polikrystalicznego od 15 do 25 lat. Panele są produkowane z krzemu. Bardzo ważnym krokiem w produkcji paneli jest oczyszczenie wafla krzemowego z wszelkich zanieczyszczeń. Poza tym ogniwa krzemowe są testowane pod kątem pęknięć czy zarysowań, a także sprawności, natomiast laboratoria sprawdzają odporność modułu na czynniki atmosferyczne. Koszt wykonania i sprzedaży polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych jest mniejszy, dlatego tak duża ilość osób decyduje się właśnie na to rozwiązanie.

Inne rodzaje paneli fotowoltaicznych

Ogniwa krzemowe to najpopularniejszy materiał stosowany do paneli fotowoltaicznych. Oprócz ogniw I generacji, które posiadają złącza typu n-p, rynek fotowoltaiczny oferuje również ogniwa II i III generacji. Ogniwa II generacji powstają w oparciu o złącze n-p, natomiast różnicą jest zastąpienie krzemu mieszaniną CIGS, CdTE lub a-Si. W przypadku ostatnich ogniw nie stosuje się typowego złącza n-p. Wykorzystane są inne metody powstawania ładunku elektrycznego, jak ogniwa perowskitowe, OPV czy uczulane barwnikiem. Mimo wszystko pierwszy typ ogniwa cieszy się największym zainteresowaniem i zapewnia długą gwarancję użyteczności. Sprawność fotowoltaiki jest zależna od wielu czynników. Instalacja paneli fotowoltaicznych to zadanie wyłącznie dla wykwalifikowanego specjalisty, a możliwości montażu jest kilka – na dachach, elewacjach i wolnostojące na gruncie.

Panele fotowoltaiczne – czy warto je stosować?

Opłacalność paneli fotowoltaicznych to kwestia wielu sporów i niekończących się dyskusji. W przypadku nadprodukcji energii inwestor może sprzedać ją sieci elektroenergetycznej, stając się przy tym prosumentem energii. Warto pamiętać, że istnieje dofinansowanie na panele fotowoltaiczne, dzięki czemu ta kosztowna inwestycja będzie się opłacać. Otrzymanie dotacji na panele fotowoltaiczne wiąże się z utworzeniem projektu instalacji fotowoltaicznej i dostarczeniem odpowiednich dokumentów do instytucji. Dotacje są przyznawane na podstawie dofinansowania danego województwa. Ze względu na wysokie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii i poprawą jakości środowiska rośnie ilość dotacji na fotowoltaikę, ale zmniejsza się kwota dofinansowania. Czy panele fotowoltaiczne się opłacają? Montaż takiego rozwiązania daje gwarancję dbania o otaczające nas środowisko i oszczędność energii elektrycznej. Szacunkowy czas zwrotu inwestycji wynosi około dziesięciu lat. Fotowoltaika funkcjonuje zarówno latem, jak i zimą, dlatego wbrew pozorom jest bardzo dobrym rozwiązaniem w polskich warunkach klimatycznych. Montaż paneli sprawia, że inwestor uniezależnia się od dostawców energii elektrycznej oraz ceny, jaką narzuca. Cena instalacji jest uzależniona od ilości paneli, charakteru budynku i zapotrzebowania na prąd. Decydując się na takie rozwiązanie, należy sprawdzić wiarygodność firmy, ponieważ w innym wypadku gwarancja na produkt będzie znacznie niższa, a oszczędności znikome.

Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne?

Warto pamiętać o tym, że panele fotowoltaiczne nie są przeznaczone do ogrzewania wody. Za taką funkcję są odpowiedzialne kolektory słoneczne, które dzięki energii słonecznej podgrzewają wodę użytkową. Niestety ze względu na zmienny klimat polski, instalacja kolektorów słonecznych jest skuteczna tylko w połączeniu z innym źródłem ciepła. System solarny może zapewnić do 90% zapotrzebowania na ciepłą wodę w miesiącach letnich. O skuteczności kolektorów słonecznych nie decyduje jedynie klimat danego kraju, ale też sposób umiejscowienia. Ważne jest, aby zarówno panele fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne nie były zasłonięte drzewami i innymi budynkami. W takim przypadku urządzenia nie będą w stanie spełniać swoich kluczowych funkcji. Ze względu na wysoki koszt inwestycyjny systemu solarnego warto zaznajomić się z tematem dotacji i pożyczek z niskim oprocentowaniem. Dobrze wykonana instalacja zapewni oszczędność ciepłej wody w miesiącach letnich.

Zobacz wideo: Najcenniejsza herbata. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o matchy

14406874_najcenniejsza-herbata-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-matchy_720P
Najcenniejsza herbata. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o matchy
Źródło: x-news

Zobacz także:

"Świat jest na tyle szary, że ten kolor w mieszkaniu musi być". Męskie lokum w stylu urban jungle

Poduszki mogą odmienić wnętrza. Jak zestawiać ze sobą kolory i wzory? "Nie powinniśmy zachowywać się ascetycznie"

Jak powstaje fornir? Wady, zalety i metody pielęgnacji płyt fornirowanych

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości