Styl życia

Jak powstaje fornir? Wady, zalety i metody pielęgnacji płyt fornirowanych

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk

Fornir to naturalne lub modyfikowane płyty, które służą do oklejenia mebli łazienkowych, kuchennych i salonowych. Odpowiednia pielęgnacja takiego drewna sprawia, że produkt służy przez długie lata. Czym czyścić fornir?

Fornir może być wykorzystywany do oklejenia ścian, mebli, a nawet statków. Powstaje w procesie skrawania drewna europejskiego, egzotycznego lub amerykańskiego. Jakie są wady i zalety forniru?

Co to jest fornir?

Fornir to cienkie kawałki drewna uzyskiwane poprzez skrawanie. Wyróżnia się skrawanie płaskie, skierowane prostopadle do włókien, obwodowe, dzięki któremu powstaje fornir o nieregularnym rysunku oraz mimośrodowe będące kombinacją obu metod. Sposób, w jaki wykonuje się skrawanie, wpływa na rysunek forniru. Istnieją różne rozwiązania na spajanie płyt fornirowych. Możliwe jest m.in. tradycyjne łączenie płyt, dzięki któremu uzyskuje się efekt lustrzany oraz przypadkowe lub umyślne mieszanie płyt. Fornir można podzielić na okleiny oraz obłogi. Okleiny fornirowe służą do oklejania mebli i mają najczęściej od 0,5 do 1 mm. Drugim rozwiązaniem jest obłóg, czyli cienki rodzaj forniru, który pełni funkcję podkładu pod okleinę mebli i służy do profilowania powierzchni drewnianych narażonych na odkształcenia. W porównaniu do okleiny obłóg ma większą grubość – wynosi od 1 do 3 mm.

Drewno na płyty fornirowane

Okleina fornirowana powstaje z okrągłego drewna o dużych średnicach. Wyróżnia się fornir naturalny i modyfikowany. Pierwszy z nich powstaje w wyniku skrawania wierzchniej warstwy drewna, natomiast fornir modyfikowany jest dodatkowo barwiony. Fornir naturalny charakteryzuje się niepowtarzalnym efektem, niestandardowym słojem i nietuzinkową paletą barw. W ramach tworzenia zmodyfikowanej wersji forniru za pomocą odpowiednich urządzeń usuwa się niedoskonałości drewna i tworzy niemal identyczne arkusze forniru, bez skaz i zniekształceń.

Istnieją różne rodzaje oklein fornirowanych, a wśród nich forniry amerykańskie, europejskie oraz egzotyczne. Do tych pierwszych można zaliczyć m.in. dąb, czereśnię, jesion, klon, orzech oraz sosnę. Forniry europejskie to akacja, brzoza, buk, jesion, modrzew, dąb oraz wiąz. Wśród oklein egzotycznych wyróżnia się eukaliptus, heban, palisander oraz drzewo tekowe.

Zastosowanie forniru, wady i zalety materiału

Istnieją różne sposoby na wykorzystanie okleiny fornirowej. Materiał może być stosowany do oklejania frontów szafek łazienkowych czy kuchennych, mebli do pozostałych pomieszczeń, a nawet drzwi, luster, obrazów czy parapetów. Fornir ma swoje wady i zalety. Do głównych zalet okleiny fornirowanej należy ekskluzywny i elegancki wygląd oraz wysoka trwałość. Fornir drewniany jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do tradycyjnej, laminowanej okleiny. Wadą forniru na meblach jest możliwość uszkodzenia płyt poprzez zalanie ich wodą lub innymi płynami. Poza tym fornir nie jest tani, dlatego należy o niego odpowiednio dbać. Bardzo istotne jest regularne usuwanie zabrudzeń i czyszczenie mebli właściwymi środkami. Należy również uważać na ewentualne plamy, które mogą pozbawić okleinę blasku.

Jak czyścić fornir?

Fornir to materiał, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Prawidłowe czyszczenie mebli fornirowanych sprawia, że mogą towarzyszyć użytkownikom przez długie lata. Do usuwania kurzu i zabrudzeń z forniru najlepiej stosować ciepłą wodę oraz flanelową szmatkę. Silne zabrudzenia można usunąć za pomocą wody i mydła, które jednak nie powinno mieć w składzie alkoholu i innych potencjalnie silnych środków. Do czyszczenia forniru nie należy używać środków przeznaczonych do pielęgnacji materiałów drewnianych, detergentów nabłyszczających i antystatycznych. Silny detergent może przyczynić się do powstania nieodwracalnych zmian na meblach, np. nieestetycznych smug. Do czyszczenia forniru nie należy używać octu, past polerskich, balsamów oraz wszelkich mleczek do pielęgnacji drewna. Ponadto nie wolno stosować szorstkich gąbek i ścierek z długim włóknem, ponieważ mogą pozostawić na płytach trudne do usunięcia ślady. Forniru nie należy również czyścić gorącą parą wodną, ponieważ może się to przyczynić do odklejenia się okleiny.

Poza tym z biegiem czasu kolor mebli ulega zmianie. Istnieją domowe sposoby na renowację mebli fornirowanych. Jedną z nich jest użycie orzechów włoskich, które są w stanie zamaskować wszelkie rysy na powierzchni forniru, natomiast głęboki kolor mebli można uzyskać, przecierając sprzęty wystudzoną kawą rozpuszczalną bez dodatków. Najlepiej jednak udać się do specjalisty, który potrafi naprawić szkody bez żadnego ryzyka.

Zobacz wideo: Najcenniejsza herbata świata. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o matchy

Najcenniejsza herbata. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o matchy
Najcenniejsza herbata. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o matchy Źródło: x-news

Zobacz także:

Jak pielęgnować wrzosy w domu i w ogrodzie. Jak sprawić, by przetrwały zimę?

Checklista - czym jest, jak powinna wyglądać, dlaczego jest taka przydatna?

Jak zadbać o emocje czworonogów? "Psy kochają myśleć"

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: alfexe / Getty Images

Pozostałe wiadomości