Jak nawilżyć powietrze w pokoju zimą? Zbyt suche może być przyczyną wielu dolegliwości

Jak nawilżyć pokój zimą? Suche powietrze może być przyczyną wielu dolegliwości
Jak nawilżyć pokój zimą? Suche powietrze może być przyczyną wielu dolegliwości
Źródło: Photo by Alex Tihonov/Getty Images
Regularne ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym sprawia, że powietrze w naszych mieszkaniach staje się suche. Rzadsze wietrzenie i wysoka temperatura sprawia, że wilgoci jest mniej, a to sprawia, że narażeni jesteśmy na różnego rodzaju dolegliwości. 
Jak zabezpieczyć kwiaty przed suchym i ciepłym powietrzem?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Dlaczego warto nawilżać powietrze w domu zimą

Suche powietrze może powodować liczne dolegliwości, od suchego kaszlu, po problemy z oddychaniem, a także innego rodzaju problemy ze strony układu oddechowego. Zdarza się, że nasz sen jest gorszy. Niższa zawartość wilgoci w powietrzu sprawia, że nasze śluzówki są wysuszone, a to może powodować nie tylko suchość i pieczenie oczu, ale także łatwiejsze zapadanie na różnoraki infekcje.

Co więcej, suche powietrze może powodować problemy z suchością skóry - osoby z wrażliwym typem, mogą odczuwać swędzenie i pieczenie znacznie częściej w okresie grzewczym, kiedy powietrze jest suche.

Zatem jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto spróbować nieco nawilżyć powietrze w domu, zwłaszcza zimą. Wbrew pozorom nie potrzeba do tego drogich urządzeń nawilżających. Co zatem można zrobić?

Jak nawilżać powietrze w domu domowymi sposobami?

Wbrew pozorom nie potrzebujemy elektronicznych nawilżaczy powietrza, aby podnieść poziom wilgotności w mieszkaniu. Optymalna wynosi na poziomie od 40 do 60% i można ją uzyskać bez specjalistycznego sprzętu.

Jednym ze sposobów jest zakup nawilżacza na kaloryfer w formie pojemnika - nalewa się do niego wody i zawiesza na grzejniku. Wysoka temperatura sprawia, że woda powoli odparowuje, podnosząc wilgotność w pomieszczeniu.

Jeśli nie chcemy kupować specjalnych pojemniczków, wystarczą nam nieduże miseczki lub inne naczynia na wodę, które postawimy na grzejniku. Będą one spełniały dokładnie tę samą funkcję.

Jeśli potrzebujemy bardzo szybko podnieść poziom wilgotności, można zagotować wodę, przelać ją do naczynia i pozwolić parować w pomieszczeniu, gdzie powietrze jest suche. Inną banalną metodą jest wywieszanie prania na suszarce - schnące materiały będą oddawały wodę do otoczenia, oczywiście podnosząc wilgotność. 

Jak zapobiegać wysuszaniu się powietrza w domu?

Warto też zapobiegać przesuszaniu się powietrza w domu. Można to robić regularnie stosując różne metody nawilżające, ale warto robić też inną rzecz. Mianowicie regularnie wietrzyć - dzięki temu nie tylko pozbędziemy się zalegających alergenów, ale także bakterii i wirusów w pomieszczeniu, przy okazji wpuścimy również świeże i znacznie bardziej wilgotne powietrze.

Jak rozpoznać, że powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche?

Oczywiście najlepsze będą specjalne urządzenia do pomiaru, chociaż wystarczyć może, np. termometr, który przy okazji mierzy wilgotność. Jeśli jednak nie mamy takiego narzędzia - nie ma się co martwić, są na to inne sposoby. Jeśli odczuwasz regularnie suchość w gardle, suchość oczu, męczy cię suchy kaszel lub odczuwasz pieczenie bądź swędzenie skóry - to może być sygnał, że w domu jest za sucho. Warto wtedy skorzystać z powyższych rad.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: airly.org/babnova.pl

Źródło zdjęcia głównego: Photo by Alex Tihonov/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana