Czym ogrzać dom?
Klasyczne grzejniki zna każdy i to właśnie one są w większości domów. Jonatan Kilczewski przedstawił nieoczywiste rozwiązania architektoniczne, które ogrzeją wnętrza. Można je stosować zarówno w domu, jak i w mieszkaniu w bloku. Pierwszą propozycją są grzejniki kanałowe.
To są grzejniki, które świetnie nam dogrzeją duże tafle szkła, ale genialnie odnajdą się w małych mieszkaniach
- mówi architekt.
Taki grzejnik montuje się w podłodze. Świetnie niweluje straty ciepła i tworzy kurtynę powietrzną przy oknie, która poprawia komfort cieplny takich pomieszczeń. - Grzejniki kanałowe są nieco bardziej ekonomiczne (…) Są około 20% tańsze w użytkowaniu. Ta inwestycja później nam się zwraca – dodaje Jonatan Kilczewski.
Ciepło w domu - alternatywa dla grzejników
Kolejną sposobem na ogrzanie domu są maty elektryczne. - Wiele osób marzy o ogrzewaniu podłogowym i w bloku jest to praktycznie awykonalne (…) taką matę możemy położyć w każdym mieszkaniu w kleju pod płytki – mówi Jonatan Kilczewski. Mata składa się z systemu przewodów układanych na specjalnej siatce z włókna szklanego i powoduje przyjemne uczucie ciepłej podłogi. - Kładziemy jak chcemy i gdzie chcemy (…) Genialne rozwiązanie i nie trzeba żadnego pozwolenia wspólnoty – dodaje architekt.
Dla fanów niestandardowych rozwiązań mamy prawdziwą gratkę - ogrzewanie na podczerwień w formie obrazów lub kamienia. Nie tylko ogrzeje, ale także ozdobi wnętrze. - W klasycznych grzejnikach ogrzewamy powietrze, w ogrzewaniu na podczerwień ogrzewamy przedmioty, które są dookoła nas. To nam daje, że powietrze nie wiruje, więc to jest genialne rozwiązanie dla alergików - opowiada Jonatan Kilczewski. A do tego jest bardzo ekonomiczne. Nic, tylko grzać!
Zobacz też:
Nowoczesny dom antysmogowy w Zakopanem. "Nie ma komina, nie używamy tu żadnych palenisk"
Inteligentny dom – komfort, funkcjonalność, bezpieczeństwo
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Anna Korytowska