Sterowanie ogrzewaniem to udogodnienie w tzw. inteligentnym domu. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze na automatyczne włączanie i wyłączanie grzejników. Jakie są jego funkcje i o czym warto pamiętać?
Sterowanie ogrzewaniem przez Internet to nowoczesne rozwiązanie. Stworzenie inteligentnego domu nie jest jednak tak drogim i odległym tematem nawet dla przeciętnego domownika. Pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze. Poznajmy możliwości sterowania ogrzewaniem.
Sterowanie ogrzewaniem przez telefon – funkcje
Odpowiednie systemy pozwalają na sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym . Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zapanować nad kosztami za ciepło. To nie jedyna zaleta. Każde udogodnienie i nowoczesne rozwiązanie w naszym domu to możliwość stworzenia komfortowych rozwiązań dla całej rodziny.
Bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym czy grzejnikowym z każdego miejsca na świecie najlepiej sprawdza się, kiedy nie ma nas w domu. W ten sposób można kontrolować temperaturę w pomieszczeniach, a także włączyć ogrzewanie, kiedy planujemy powrót. Doskonałym rozwiązaniem jest także system, dzięki któremu zaplanujemy harmonogram ogrzewania. W ten sposób można dobrać cykl tygodniowy, w którym uwzględnia się godziny pobytu całej rodziny w domu, pracy czy szkole. Dzięki temu można zupełnie zapomnieć o włączaniu lub wyłączaniu grzejników i przez to zaoszczędzić czas. W związku z tym nawet zapominalscy nie wrócą do domu, w którym jest chłodno i nieprzyjemnie.
Jak działa inteligentne sterowanie ogrzewaniem
Najlepiej zdecydować się na automatyczne sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym jeszcze na etapie projektu i budowy domu. Wystarczy wybrać odpowiedni system dopasowany do potrzeb. Warto zwrócić uwagę na to, aby czujnik mierzył temperaturę w danym pomieszczeniu, a nie np. tuż przy grzejniku. Będzie to temperatura dokładniejsza i bardziej realistyczna.
W marketach budowlanych dostępne są tzw. elektroniczne głowice termostatyczne – niewielkie i bez problemu regulujące pracę grzejników. Można je połączyć z siecią domową. Dzięki nim będziemy dokładnie wiedzieć, jaka jest temperatura w domu, będziemy też mogli ustawić harmonogram oraz cykle dobowe czy tygodniowe. Czujnik sam wykrywa spadek temperatury i wyłącza ogrzewanie, co jest szczególnie istotne, kiedy nagle otwieramy okna w całym domu, zapominając, że jest włączone ogrzewanie. Elektroniczne głowice termostatyczne z nadajnikiem informują o otwarciu okna – rozszczelnionego lub zupełnie otwartego.
Dostępne są także specjalne sterowniki do ogrzewania. To bardziej zaawansowane urządzenia, które pozwalają na sprawdzenie temperatury w każdym pomieszczeniu i możliwość jej zmiany. Działają zarówno z kotłami węglowymi, jak i gazowymi. Automatycznie kontrolują i wymuszają obieg wody w instalacjach. Oczywiście jest możliwość sterowania temperaturą i ogrzewaniem przez Internet, a także kontrolowania stanu pracy kotła, problemów technicznych i usterek.
Zdalne sterowanie ogrzewaniem domu to doskonała możliwość na wprowadzenie nowoczesnych technologii. Telefon w systemie Android lub iOS jest połączony z kotłem centralnego ogrzewania i jest w stanie przesłać wiadomość np. o alarmie, który pojawia się w sterowniku kotła. Dzięki specjalnym czujnikom mamy pełną kontrolę nad tym, jaka jest aktualnie temperatura w naszym domu. Można je również ustawić w taki sposób, aby informowały o minimalnej lub maksymalnej temperaturze, jaką chcemy w domu uzyskać.
Odpowiednio zaprogramowany system to możliwość ustawienia kotła, wody i ogrzewania za pomocą wi-fi. Najnowsze kotły centralnego ogrzewania mają wbudowaną taką funkcję, więc nie trzeba modernizować aktualnego domowego wyposażenia.
Zdalne sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem i roletami
Współczesne systemy, które można zamontować w domu, często łączą się ze sobą. Dzięki temu domownicy mają możliwość kontrolowania wielu elementów jednocześnie. Rozbudowane systemy inteligentnego domu, które działają bezprzewodowo, wykorzystując drogę radiową, pozwalają na jednoczesną obsługę ogrzewania, wentylacji, oświetlenia, rolet czy alarmu. Nawet będąc poza domem, np. na wakacjach w innym kraju, jesteśmy w stanie uruchomić sterowanie ogrzewaniem i włączyć grzejniki przed przyjazdem do domu, aby była odpowiednia temperatura.
Automatyka, która łączy ze sobą wszystkie elementy, pozwala na oszczędność w domowym budżecie. Za pomocą jednego przycisku możemy wyłączyć oświetlenie w całym domu lub rozpocząć zdalne sterowanie ogrzewaniem elektrycznym. W praktyce to bardzo proste i komfortowe rozwiązanie.
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym wodnym
Zastosowanie systemu, który pozwoli na sterowanie ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami, to idealny sposób na oszczędność pieniędzy, szczególnie w pomieszczeniach o dużym metrażu. Najprościej jest zastosować w tym celu termostat sterujący ogrzewaniem podłogowym. W ten sposób można utrzymać daną temperaturę lub zaprogramować ją. Można także zastosować termostaty, które znajdują się w każdym pomieszczeniu i są podłączone do siłowników. Każdy domownik może zdecydować sam, jaka ma być temperatura w jego pomieszczeniu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN