W chłodniejsze dni część z nas lubi trochę mocniej rozkręcić kaloryfer. Tymczasem zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu nie jest dobra ani dla zdrowia, ani dla portfela. Co zrobić, aby mieć ciepło i jednocześnie nie uszczuplić zbyt mocno domowego budżetu? Ile stopni powinniśmy mieć w pomieszczeniach? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Sylwia Majcher, dziennikarka i propagatorka zero waste.
Czy prawidłowo ogrzewamy mieszkania?
Większość z nas zbyt mocno rozkręca grzejniki w swoim domach czy mieszkaniach. Zdarza się, że temperatura dochodzi do niemal 25 stopni Celsjusza.
- Jest za gorąco, za sucho. To też powoduje problemy ze zdrowiem, koncentracją, jesteśmy ospali, jesteśmy zmęczeni, gorzej przyswajamy wiedzę, więc to wszystko wpływa też na nasze samopoczucie - tłumaczyła Sylwia Majcher.
Warto dodać, że zmniejszenie temperatury o jeden stopień może dać konkretne oszczędności. - Ci, którzy ogrzewają mieszkania ciepłem systemowym, gdyby tylko zmniejszyli temperaturę o jeden stopień, udałoby się zaoszczędzić jakieś milion ton CO2 - dodała propagatorka zero waste.
Jaka temperatura powinna panować w domu?
- Optymalna temperatura to jest 20 stopni w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy rodzinie, czyli salon, duże pomieszczenie, w którym wspólnie spędzamy czas. Ale w tym pomieszczeniach, w których śpimy, powinno być chłodniej. Tam temperatura może być nawet 17-18 stopni, nam się wtedy zdecydowanie lepiej śpi - tłumaczyła gościni Dzień Dobry TVN.
Trzeba też pamiętać, że jeśli nasz kaloryfer nie grzeje tak, jak powinien, być może konieczne jest odpowietrzanie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Oto prosty sposób na sprawdzenie świeżości mięsa w sklepie. Na czym polega "test palca"?
- Śmiertelnie groźny czad. "Swoimi zmysłami nie jesteśmy w stanie go wykryć"
- "OszczędzaMy": Jak utrzymać samochód i nie zbankrutować? "Żeby jeździć ekonomicznie i ekologicznie, trzeba przewidywać"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN