Czujesz przeciąg w domu mimo zamkniętych okien? W twoim mieszkaniu jest zimno, choć kaloryfery działają tak, jak powinny? Być może zmagasz się z problemem nieszczelnych okien. O tym, jak je docieplić, opowiedział w Dzień Dobry TVN "złota rączka" Wiesław Skiba.
Uszczelnij okna samodzielnie
Już niedługo czekają nas pierwsze mroźne dni i noce. Czas więc zadbać o doszczelnienie okien, by nie wypuszczać na zewnątrz drogocennego ciepła. W studiu Dzień Dobry TVN "złota rączka" Wiesław Skiba opowiedział widzom, jak zrobić to poprawnie i samodzielnie.
- Nie każdy wie, że w oknach mamy opcję zima-lato. Jak otworzymy okna, jest tam taki bolec, mamy tam miejsce na kluczyk ampulowy, czyli sześciokątny. Jak go dokręcę, to zmniejszy się przestrzeń między framugą a bolcem. Jak domkniemy okno, jest następny zaczep i to okno nam się bardziej dociśnie. Uszczelka jest bardziej zgniatana i nie ma przerwy - tłumaczył ekspert.
Co robić, jeśli nie mamy takich rolek regulujących w oknach? Warto sprawdzić, czy uszczelki nie są zbyt zużyte. Gdy się kruszą, należy wymienić je na nowe.
Jak docieplić okna na zimę?
Dobrą metodą może być także użycie taśmy piankowej. Zwiększa izolację cieplną i zapobiega występowaniu przeciągu. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie okresowe, wymagające wymiany lub uzupełniania w zależności od warunków atmosferycznych i eksploatacji.
Ile procent ciepła może "uciekać" przez nieszczelne okna? - Wszystko zależy od tego, ile mamy tych okien, jakie to są okna. Mamy teraz modele premium - trzyszybowe, sześciokomorowe. Jeżeli zapłacimy dobre pieniądze, to mamy pewność, że będą one trzymały ciepło - podsumował Wiesław Skiba.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wyhodować bananowca? Poznaj porady ekspertów
- Pająki są niemal w każdym domu. Czy stanowią dla nas zagrożenie?
- Szara rzeczywistość zająca szaraka. "Rocznie ubywa ich 200 tysięcy"