Pająki nie cieszą się specjalną sympatią. Wiele osób się ich boi i nie chce mieć z nimi nic do czynienia. Część z nas, gdy tylko znajdzie w swoim domu pająka od razu go za zabija. Czy słusznie? Czy pająki stanowią dla nas zagrożenie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Jakub Skowronek, biolog, hodowca pająków.
Jakie pająki możemy spotkać w naszych domach?
Kątnik domowy wielki, kosarz czy nasosznik trzęś to pająki, które najczęściej możemy spotkać w naszych domach. Nazwa tego ostatniego wzięła się od tego, jak zachowuje się na pajęczynie. - Zaniepokojony zaczyna pajęczyną wibrować, śmiesznie to wygląda - powiedział w Dzień Dobry TVN Jakub Skowronek, biolog, hodowca pająków.
Warto dodać, że jest on bardzo żarłoczny i zjada inne pająki. - Jeżeli nie ma owadów ani innego źródła pokarmu, zjadają siebie nawzajem albo inne pająki. Mimo że wyglądają niepozornie, są bardzo dobrymi łowcami - dodał nasz rozmówca.
Czy pająki są pożyteczne?
- Przede wszystkim oczyszczają nasz dom z różnych pasożytów, czy to jakichś much, czy innych owadów, komarów, które nam robią krzywdę - wyliczał specjalista.
Warto dodać, że sytuacje, gdy kogoś ugryzie pająk, zdarzają się bardzo rzadko. - One znajdą sobie swoje miejsce, gdzieś za szafą, gdzieś pod stołem, gdzieś za regałem i tam sobie siedzą, polują i nie robią nam żadnej krzywdy - tłumaczył specjalista.
Co przyciąga pająki do naszego domu? Jak się ich pozbyć (ale ich nie zabijać) albo zmniejszyć ich ilość? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polska zaklinaczka koni wyjechała do Hiszpanii, by spełniać marzenia. "Mieszkam w stajni"
- Z psem Diego przemierza Polskę i Europę na motocyklu. "Promujemy adopcję w czasie podróży"
- Widziałeś to zwierzę w lesie? Lepiej uważaj, bo spotkanie może skończyć się groźnie
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Marcin Sawicki
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East news