Finanse i Praca

Zasady ekonomicznej jazdy autem. "Pomoże zaoszczędzić nawet do kilkunastu złotych na 100 km"

Finanse i Praca

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Łukasz Kowalski, Katarzyna Iwanoska
Paliwo do oszczędzania
Paliwo do oszczędzaniaDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Ceny paliw rosną w zastraszającym tempie, przez co wizyty na stacji benzynowej potrafią słono kosztować. W ramach cyklu Dzień Dobry TVN "OszczędzaMy" dowiadujemy się, co zrobić, by zaoszczędzić na benzynie i nie przepłacić na tankowaniu.

Co wpływa na cenę paliw?

Cena baryłki ropy to zaledwie około 50 proc. tej, którą widzimy na stacjach benzynowych. Do tego dochodzą jeszcze inne koszty: marża rafinerii i stacji benzynowej oraz podatki, jak akcyza czy VAT. Analitycy przewidują, że w najbliższym czasie ceny benzyny będą się wahać, m.in. z powodu wojny w Ukrainie i sankcji, które są nakładane na Rosję.

Kasia Iwanoska w ramach cyklu "OszczędzaMy" opowiedziała, jak zaoszczędzić na benzynie i nie zrujnować przez nią domowego budżetu. - Eksperci mówią, że ekonomiczna jazda pomoże zaoszczędzić nawet do kilkunastu złotych na 100 kilometrów - wskazała.

Zatem jakie są zasady ekonomicznej jazdy? Wyjaśnił to Adam Kornacki, dziennikarz motoryzacyjny. - Po pierwsze warto korzystać z systemu auto start-stop i wygaszać samochód wtedy, kiedy się tylko da. Po drugie, jazda dynamiczna nie zawsze oznacza jazdę nieekologiczną. Jeśli chcesz zminimalizować zużycie paliwa, to rozpędzasz się, 1, 2, 3, osiągasz to 50 km/h, puszczasz gaz i dalej się toczysz, auto żegluje. Skracasz czas wtedy, kiedy ono pracuje w dużym napięciu i dużym natężeniu układu napędowego - wyjaśnił Kornacki.

Co zwiększa zużycie paliwa?

W oszczędzaniu pomoże również wyłączenie klimatyzacji oraz pozbycie się niepotrzebnych rzeczy z samochodu. - Każde zbędne 5, 7 , 10 kg to też zwiększenie zużycie paliwa - podkreślił Kornacki.

Jakie są zalety "eco drivingu"? - To jest zabawa, naprawdę może być przyjemnością, a potem możemy mieć satysfakcję, jeśli zostanie nam parę groszy w kieszeni i nie wydamy ich na stacji benzynowej. Potem możemy to spokojnie przepuścić na kapelusze - dodał żartobliwie dziennikarz motoryzacyjny.

W Internecie można znaleźć porównywarki cen paliw. Dzięki nim dowiemy się, gdzie zapłacimy najmniej, a gdzie najwięcej. - Warto z nich skorzystać, zanim wyjdziemy z domu. Ja się nacięłam, bo zatankowałam za prawie 7,50 zł, a po sprawdzeniu pokazuje mi, że mogłam zatankować nawet za 6,62 zł. Na jednym baku to jest jednak kilkadziesiąt złotych oszczędności - przyznała Kasia Iwanoska. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Łukasz Kowalski, Katarzyna Iwanoska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości