Z czym mierzą się kobiety w technologiach? "Stereotypy, niepoważne traktowanie, czasami seksizm"

Bianka Siwińska o kobietach w technologiach
Bianka Siwińska o kobietach w technologiach
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter
Perspektywy Women in Tech Summit 2022 jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Europie dla kobiet w technologiach. Event potrwa od 7 do 8 czerwca, ale już 6 w kilkunastu lokalizacjach w Warszawie będą witane jego uczestniczki. O szczegółach przedsięwzięcia w rozmowie z Darią Pacańską, dziennikarką dziendobry.tvn.pl, opowiedziała Bianka Siwińska, organizatorka wydarzenia.

Perspektywy Women in Tech Summit 2022

Na Perspektywy Women in Tech Summit 2022 pojawi się mnóstwo fantastycznych kobiet z całego świata, ale przede wszystkim z Polski i z naszego regionu. To wymiana doświadczeń i stwarzanie nowych możliwości dla kobiet w technologiach.

- Mamy specjalne sesje dla kobiet informatyczek, badaczek, dla kobiet w cyberbezpieczeństwie. Mamy wielki zlot kobiet sztucznej inteligencji, mamy zlot matematyczek, mamy mnóstwo wydarzeń związanych z przywództwem kobiecym, z tworzeniem start upów kobiecych technologicznych - powiedziała Bianka Siwińska, dyrektorka Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Organizatorzy wydarzenia nie zapomnieli także o ekologii. Postanowili zadbać o zminimalizowanie śladu węglowego, chcą także policzyć jego całkowite zużycie. Wystawcy zostali poproszeni o nieprodukowanie ulotek i innych materiałów reklamowych.

- Żeby wyjść na zero ze śladem węglowym, który zostanie wyprodukowany podczas Summitu, zdecydowaliśmy się razem z naszym partnerem zakupić wieczny las. Znajduje się on w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego i będzie chroniony przez 100 lat. Dzięki temu mamy możliwość zrekompensowania całego dwutlenku węgla, który został wyprodukowany podczas realizacji wydarzenia - powiedziała Joanna Lisiecka, dyrektorka programowa Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Kim są uczestniczki Perspektywy Women in Tech Summit

Perspektywy Women in Tech Summit to wydarzenie, które wspiera kobiety w technologiach. Organizatorom zależy na tym, żeby uczestniczki eventu rozwijały się i wspinały po szczeblach kariery zawodowej.

- Nasze uczestniczki to są studentki z kierunków ścisłych, zwłaszcza informatyki, ale nie tylko. Traktujemy technologię szeroko. Może to być też młoda profesjonalistka, która już weszła na rynek pracy, stawia pierwsze kroki, szuka możliwości, wsparcia w rozwinięciu skrzydeł kariery. Może być też już taką seniorką, kobietą statecznie w karierze osadzoną, która chciałaby spotkać inne panie, również panów, takich mądrych, którzy wspierają kobiety - powiedziała Bianka Siwińska.

Tegoroczny Summit to czwarta edycja, ale pierwsze wydarzenie stacjonarne po dwóch latach pandemii. Pojawią się na nim dziewczyny z Ukrainy, Białorusi, Kirgistanu, z Azji Centralnej, Uzbekistanu, Tadżikistanu, Kazachstanu czy z Kaukazu.

Kobiety w technologiach

Bianka Siwińska od wielu lat wspiera kobiety w technologiach i jak podkreśla, jest ich w branży coraz więcej.

- Mimo tego wzrostu nie jest to jeszcze rewolucja. My jesteśmy w pewnej transformacji, także ten nowy świat świadomych kobiet, które pięknie te technologie rozwijają. Można je spotkać na naszym Summicie, te talenty, siłę, pomysły, ten potencjał. Natomiast ten świat tradycyjny, taki bardzo zmaskulinizowany, cały czas opiera się temu. Kobiety, właściwie wszystkie, które w technologiach są mówią o tym, że napotykają na różnego rodzaju przeszkody, na stereotypy, na niepoważne traktowanie, czasami na seksizm. Studentki uczelni technicznych, kierunków ścisłych w trzech czwartych słyszały przekaz negatywny na temat miejsca kobiet w tym obszarze. To jest taka nasza codzienność - mężczyźni po prostu są w technologiach, a kobiety cały czas muszą się odnajdywać - tłumaczy Siwińska.

I dodała:

- Wszystkie badania pokazują, że szersza obecność kobiet w technologiach podnosi jakość w technologii, podnosi efektywność biznesu również. Kobiety w zarządach od razu przenoszą się na konkretne wskaźniki giełdowe. Jak w końcu uwierzymy w to, to ta świadomość będzie się zmieniać.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Reporter: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak Dawid Andres trafił do telewizji?

Jak Dawid Andres trafił do telewizji?

Jaka będzie pogoda w majówkę?

Jaka będzie pogoda w majówkę?

Myślał, że widzi psa. To, co w rzeczywistości odwiedziło jego dom rozbawiło go do łez

Myślał, że widzi psa. To, co w rzeczywistości odwiedziło jego dom rozbawiło go do łez

"Diuna: Część druga" - kinowy megahit w Playerze

"Diuna: Część druga" - kinowy megahit w Playerze

Sałatka z gniecionych ziemniaków hitem TikToka i Instagrama. "Obłędna w smaku"

Sałatka z gniecionych ziemniaków hitem TikToka i Instagrama. "Obłędna w smaku"

Łukasz Drapała na scenie Dzień Dobry TVN. Posłuchaj piosenki "Idziemy do mnie"

Łukasz Drapała na scenie Dzień Dobry TVN. Posłuchaj piosenki "Idziemy do mnie"

Uciekł z sekty swojego ojca. "Dorastaliśmy bez szkoły i pomocy medycznej"

Uciekł z sekty swojego ojca. "Dorastaliśmy bez szkoły i pomocy medycznej"

"Hotel Paradise 8". Czas na test z wiedzy ogólnej. Dziewczyny polegną na prostych pytaniach

"Hotel Paradise 8". Czas na test z wiedzy ogólnej. Dziewczyny polegną na prostych pytaniach

Jak zdobyć darmowe bilety kolejowe? Trzeba wypełnić formularz

Jak zdobyć darmowe bilety kolejowe? Trzeba wypełnić formularz

W Żurominie umierają młodzi ludzie

W Żurominie umierają młodzi ludzie