W Indiach dzieci wydobywają składnik kosmetyków. "Pracują nielegalnie, w potwornie ciężkich warunkach"

525A5365
Podróże z misją
Źródło: Dzień Dobry TVN
Marzena Figiel-Strzała od kilku lat tworzy cykl reportaży "Dzieci Świata". Opowiada w nich o życiu najmłodszych z różnych zakątków. Filmy realizowane są z jej prywatnych środków, a dochód przekazuje na pomoc bohaterom cyklu.

"Dzieci Świata"

Dziennikarka w trakcie podróży tworzy reportaże, w których pokazuje rzeczywistość dzieci z najdalszych zakątków świata.

- Im dłużej podróżuję po świecie, tym częściej spotykam dzieci, które dzieciństwa nie mają. Nazywam to dzieciństwo, którego nie ma. Tak, jak w Etiopii, o czym opowiadałam ostatnio, są dzieci, które całymi dniami pracują, np. wyprowadzając kozy przez trzy dni bez jedzenia i picia. Są dziewczynki, które pracują gotując - opowiadała.

Podróżniczka przyniosła do studia mike, czyli minerał, z którego wytwarzane są między innymi kosmetyki kolorowe, np. rozświetlacz. Jest to surowiec błyszczący, więc idealnie sprawdza się do produktów do makijażu.

- Wydobywają go dzieci i to jest najbardziej przerażające. (...) W najbiedniejszych stanach Indii pracuje około 20 tysięcy dzieci. Wszystkie pracują nielegalnie, w potwornie ciężkich warunkach. W kopalniach drażą tunele nawet 100 metrowe, które nie raz się zawalają. Te dzieci straciły rodziców, siostry, braci, straciły przyjaciół. Same każdego dnia narażane są na niebezpieczeństwo - tłumaczyła Figiel-Strzała.

Nielegalne wydobycie miki przez dzieci w Indiach

Marzena Figiel-Strzała postanowiła podążać za workiem miki, który zebrała jedna z dziewczynek pracujących przy wydobyciu.

- Zaniosła ten worek do domu, do swojej wioski. Po chwili, po ten worek przyjechał tuk tuk. Ten tuk tuk pojechał do fabryki, do której udało mi się dostać. Oczywiście nie mogłam powiedzieć, że interesuje mnie praca dzieci, tylko udawałam, że jestem zainteresowana samym minerałem. Po kilku godzinach rozmowy w tej fabryce o tym jak wszystko się tworzy, zapytałam, czy w państwa fabryce pracują dzieci. Dostałam odpowiedź, że nie, absolutnie, w ogóle w Indiach dzieci nie pracują - relacjonowała dziennikarka.

Wspomniała także, że wystawiane są różne certyfikaty dla firm, również tych z Polski, że w fabrykach w Indiach nie pracują dzieci. To świadczy o tym, że łańcuch dostaw jest niewystarczająco kontrolowany

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla