Perspektywy Women in Tech Summit 2022
Na Perspektywy Women in Tech Summit 2022 pojawi się mnóstwo fantastycznych kobiet z całego świata, ale przede wszystkim z Polski i z naszego regionu. To wymiana doświadczeń i stwarzanie nowych możliwości dla kobiet w technologiach.
- Mamy specjalne sesje dla kobiet informatyczek, badaczek, dla kobiet w cyberbezpieczeństwie. Mamy wielki zlot kobiet sztucznej inteligencji, mamy zlot matematyczek, mamy mnóstwo wydarzeń związanych z przywództwem kobiecym, z tworzeniem start upów kobiecych technologicznych - powiedziała Bianka Siwińska, dyrektorka Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Organizatorzy wydarzenia nie zapomnieli także o ekologii. Postanowili zadbać o zminimalizowanie śladu węglowego, chcą także policzyć jego całkowite zużycie. Wystawcy zostali poproszeni o nieprodukowanie ulotek i innych materiałów reklamowych.
- Żeby wyjść na zero ze śladem węglowym, który zostanie wyprodukowany podczas Summitu, zdecydowaliśmy się razem z naszym partnerem zakupić wieczny las. Znajduje się on w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego i będzie chroniony przez 100 lat. Dzięki temu mamy możliwość zrekompensowania całego dwutlenku węgla, który został wyprodukowany podczas realizacji wydarzenia - powiedziała Joanna Lisiecka, dyrektorka programowa Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Kim są uczestniczki Perspektywy Women in Tech Summit
Perspektywy Women in Tech Summit to wydarzenie, które wspiera kobiety w technologiach. Organizatorom zależy na tym, żeby uczestniczki eventu rozwijały się i wspinały po szczeblach kariery zawodowej.
- Nasze uczestniczki to są studentki z kierunków ścisłych, zwłaszcza informatyki, ale nie tylko. Traktujemy technologię szeroko. Może to być też młoda profesjonalistka, która już weszła na rynek pracy, stawia pierwsze kroki, szuka możliwości, wsparcia w rozwinięciu skrzydeł kariery. Może być też już taką seniorką, kobietą statecznie w karierze osadzoną, która chciałaby spotkać inne panie, również panów, takich mądrych, którzy wspierają kobiety - powiedziała Bianka Siwińska.
Tegoroczny Summit to czwarta edycja, ale pierwsze wydarzenie stacjonarne po dwóch latach pandemii. Pojawią się na nim dziewczyny z Ukrainy, Białorusi, Kirgistanu, z Azji Centralnej, Uzbekistanu, Tadżikistanu, Kazachstanu czy z Kaukazu.
Kobiety w technologiach
Bianka Siwińska od wielu lat wspiera kobiety w technologiach i jak podkreśla, jest ich w branży coraz więcej.
- Mimo tego wzrostu nie jest to jeszcze rewolucja. My jesteśmy w pewnej transformacji, także ten nowy świat świadomych kobiet, które pięknie te technologie rozwijają. Można je spotkać na naszym Summicie, te talenty, siłę, pomysły, ten potencjał. Natomiast ten świat tradycyjny, taki bardzo zmaskulinizowany, cały czas opiera się temu. Kobiety, właściwie wszystkie, które w technologiach są mówią o tym, że napotykają na różnego rodzaju przeszkody, na stereotypy, na niepoważne traktowanie, czasami na seksizm. Studentki uczelni technicznych, kierunków ścisłych w trzech czwartych słyszały przekaz negatywny na temat miejsca kobiet w tym obszarze. To jest taka nasza codzienność - mężczyźni po prostu są w technologiach, a kobiety cały czas muszą się odnajdywać - tłumaczy Siwińska.
I dodała:
- Wszystkie badania pokazują, że szersza obecność kobiet w technologiach podnosi jakość w technologii, podnosi efektywność biznesu również. Kobiety w zarządach od razu przenoszą się na konkretne wskaźniki giełdowe. Jak w końcu uwierzymy w to, to ta świadomość będzie się zmieniać.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Prowadzący Dzień Dobry TVN składają życzenia wszystkim mamom. "To najpiękniejszy dzień w roku"
- "Siła jest kobietą". Każdego dnia walczy o córkę. "Możemy jedynie ulżyć jej w cierpieniu i kochać z całych sił"
- Koszmar ortodontów nowym ideałem piękna. Trend yaeba zdobywa kolejnych zwolenników
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online