Profilaktyka zdrowia

Koszmar ortodontów nowym ideałem piękna. Trend yaeba zdobywa kolejnych zwolenników

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Berenika
Olesińska
Yaeba – japońska moda na wampirze kły
Yaeba – japońska moda na wampirze kłyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Pacjenci gabinetów stomatologicznych zazwyczaj marzą o zdrowym, białym i przede wszystkim równym uśmiechu. Japończycy mają jednak zupełnie odwrotne wymagania i wyobrażenia o idealnym wyglądzie. Naturalna wada zgryzu jest dla nich cudem natury, a "nieszczęśnicy", którzy jej nie posiadają, zgłaszają się do ortodonty, by ją sztucznie wypracować. Skąd wziął się ten irracjonalny trend? Czy jest on bezpieczny? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedział dentysta Tomasz Kupryś.

Yaeba - moda na krzywe zęby w Japonii

Kawaii - tak określa się w Japonii wygląd, który uznawany jest przez większość społeczeństwa za niezwykle przyjazny, miły i pełen uroku. Dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni niezwykle istotne w kreowaniu upragnionego wizerunku jest uzębienie. Im bardziej nieidealne, tym bardziej pożądane i nadające twarzy młodzieńczego blasku. Kwestia ta jest dla Japończyków na tyle istotna, że są w stanie poddać się zabiegowi specjalnego skrzywienia zębów, by tylko osiągnąć wymarzoną prezencję.

W 2011 roku na azjatyckiej wyspie narodził się zapoczątkowany przez tamtejszą celerytkę Tomomi Itano trend zwany yaeba. Młodziutka piosenkarka zasłynęła nie tylko ze względu na muzyczne osiągnięcia, lecz także przez charakterystyczny "uśmiech wilkołaka". Gwiazda od urodzenia miała spiczaste, dłuższe od pozostałych zębów kły. Fanki Itano zaczęły wzorować się na swojej idolce i modyfikowały u ortodontów poprawny zgryz.

- U niej to była wada wrodzona, ale osoby, które miały poprawny, estetyczny zgryz, zaczęły dążyć w tym kierunku, żeby mieć zęby jak ta wspomniana celebrytka. Chodzi o wystające kły. Jeżeli ktoś miał już nieprawidłowy zgryz, no to ok, fajnie, nic nie musiał poprawiać. Natomiast stosowano albo wyjmowane nakładki, albo prace cementowane na stałe - tłumaczy w studiu Dzień Dobry TVN lekarz Tomasz Kupryś.

Co ciekawe, Tomomi Itano skorygowała po latach swój uśmiech, przywracając mu ładny, zdrowy wygląd, jednak irracjonalny trend pozostał, a japońscy dentyści odnotowują w każdym miesiącu co najmniej dziesięć próśb o wydłużenie kłów.

Krzywe zęby - czy są bezpieczne dla zdrowia? Kiedy dziecko powinno iść do dentysty?

Dentysta Tomasz Kupryś zaznacza, że dopóki ingerencja w wygląd nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie, można ją stosować w formie poprawienia własnego samopoczucia. Ekspert tłumaczy jednak, że popularna w Japonii yaeba ma swoje minusy, bowiem krzywe zęby są o wiele bardziej podatne na próchnicę i szereg innych chorób dentystycznych takich jak chociażby stany zapalne dziąseł.

- Proste zęby to nie tylko ładne zęby, tak jak pacjenci sobie dzisiaj wyobrażają, że idą do ortodonty po to, by mieć ładne zęby. Nic bardziej mylnego. Proste zęby to też zdrowie jamy ustnej, ponieważ zęby, które są w nieprawidłowym zgryzie, utrudniają dbanie o higienę jamy ustnej. Mamy siedlisko bakterii, bo ciężko te przestrzenie umyć - wyjaśnia lekarz.

Kiedy warto zabrać dziecko na pierwszą wizytę u specjalisty, by określić, czy zgryz ma prawidłowe ustawienie? To, czy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości wady, potrafi ocenić nawet pediatra. Pierwsze mleczaki pojawiają się po sześciu miesiącach życia. Pełne uzębienie można zaobserwować w wieku trzech lat.

- Pierwsza wizyta u ortodonty powinna być w wieku siedmiu, a potem 13 lat. Pierwsza wizyta u dentysty, gdy dziecko ma około półtora roku, żeby zapoznać malucha z fotelem stomatologicznym, żeby później nie było traumy - twierdzi Tomasz Kupryś.

Czy estetyczne uzębienie mleczne jest gwarancją ładnego uśmiechu w dorosłym życiu? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik / East News, Instagram

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości