Na naturalny kolor zębów wpływają różne czynniki – między innymi dieta, geny, wiek, sposoby pielęgnacji czy nawet przyjmowanie niektórych leków. Posiadanie białego, równego uzębienia jest ważne dla coraz większej liczby osób. Wybielanie kojarzy się jednak głównie z dużymi kosztami. Jak wybielić zęby domowym sposobem? Czy zawsze jest to bezpieczne?
Wybielanie zębów u stomatologa jest dość kosztowne – jego ceny oscylują od około kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, zależnie od wybranego sposobu. Istnieje jednak wiele domowych, o wiele tańszych sposobów na wybielanie zębów. Należy jednak pamiętać, że żadna forma wybielania nie będzie skuteczna, jeśli pali się papierosy lub często pije kawę, herbatę czy wino. Dodatkowo na wygląd uzębienia wpływa również to, czy jest zdrowe – konieczne są więc regularne wizyty u stomatologa. Aby utrzymać estetyczny wygląd zębów, powinna być zachowana odpowiednia higiena – najlepiej jest myć zęby po każdym posiłku, a nawet po napojach. Istnieje wiele sposobów na naturalne i bezpieczne wybielenie zębów. Niektóre z nich stosowane były już w czasach naszych babć, inne opatentowano dopiero niedawno.
Jak dbać o zęby?
Jak dbać o zęby?
Jak wybielić zęby w domu?
Oto kilka sposobów na domowe wybielenie zębów:
- Ssanie oleju kokosowego – metoda ta wywodzi się z Indii i polega nie tylko na wybielaniu zębów, ale również ma funkcję oczyszczania organizmu z toksyn. Olej kokosowy ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i absorbujące zanieczyszczenia. Jak wybielić zęby w ten sposób? Istnieją dwie metody – płukanie jamy ustnej i ssanie oleju kokosowego lub zrobienie z niego pasty do zębów. Pierwsza metoda polega na wlaniu łyżki oleju do jamy ustnej i płukanie jej przez 15–20 minut. Podczas płukania należy "przesysać' olej przez zęby, aby usunąć z nich zanieczyszczenia. Drugi sposób to sporządzenie domowej pasty do zębów z oleju kokosowego i sody – substancja ta ma silne działanie antybakteryjne i wybielające. Stosować ją można po każdym posiłku lub rano i wieczorem. Jak wybielić zęby sodą, wiedziały już nasze prababcie i babcie – w czasach kiedy pasta do zębów nie była łatwo dostępna, zastępowano ją właśnie sodą.
- Węgiel aktywny – całkiem niedawno odkryto absorbujące i ścierające właściwości węgla. Zaczęto z powodzeniem stosować go w kosmetykach oczyszczających, a nawet szamponach i balsamach do ciała. Na jego bazie powstała legendarna koreańska maseczka do twarzy, która mechanicznie wyciąga wągry i pomaga pozbyć się zanieczyszczeń – Pilaten. W drogeriach i aptekach coraz częściej można spotkać pasty do zębów z węglem aktywnym. Taką pastę można zrobić samodzielnie w domu. Jak wybielić zęby węglem aktywnym? Wystarczy kupić w aptece węgiel w kapsułkach. Odrobinę normalnej pasty do zębów należy wycisnąć do małego naczynia i wysypać do niego zawartość kapsułki, następnie wymieszać i umyć tym zęby. Efekt niekiedy jest widoczny już po pierwszym użyciu. Doskonale wybielającą pastę można zrobić z połączenia węgla i oleju kokosowego. Wystarczy zmieszać 2 kapsułki węgla z 2–3 łyżkami oleju kokosowego lub sezamowego. Pasta może być stosowana rano, wieczorem, a nawet po każdym posiłku.
- Wybielanie zębów owocami – sok z cytryny i skórka od banana to dość skuteczne sposoby na wybielanie zębów. Jak wybielić zęby sokiem z cytryny? Wystarczy płukać jamę ustną połową szklanki przegotowanej, ostudzonej wody z łyżką soku. Sposobu tego nie należy stosować zbyt często ani długotrwale, ponieważ kwas zawarty w soku może wywoływać podrażnienia. Wybielanie zębów skórką od banana polega na pocieraniu zębów wewnętrzną stroną skórki przez ok. 2 minuty dziennie. Substancje tam zawarte mają zdolność usuwania kamienia. Po kilkunastu dniach powtarzania zabiegu będzie zauważalna różnica w kolorze uzębienia.
- Środki z drogerii i apteki – pasty do zębów, nici dentystyczne, płukanki i paski wybielające są bardzo pomocne przy domowym wybielaniu. Jak wybielić żółte zęby? W sklepach internetowych i drogeriach dostępne są dość skuteczne paski wybielające, których regularne stosowanie powoduje znaczne rozjaśnienie koloru zębów. Nie powinny być one jednak stosowane u osób z nadwrażliwością zębów, ponieważ mogą wywoływać podrażnienia. Skuteczne są również różnego rodzaju pasty wybielające, np. zawierające węgiel aktywny.
Jak wybielić zęby u dentysty?
Najbardziej skutecznymi metodami wybielania są te proponowane przez stomatologów. Są to najpewniejsze sposoby na to, jak szybko i skutecznie wybielić zęby. Pierwszy sposób to metoda nakładkowa – w czasie wizyty u dentysty pobierany jest wycisk szczęki, według którego robiona jest później indywidualna nakładka. Codziennie wieczorem wypełnia się ją specjalnym żelem wybielającym i nakłada na zęby na noc. Kuracja trwa ok. 2 tygodni i rozjaśnia zęby nawet o kilka tonów.
Następny sposób to wybielanie lampą. Metoda wymaga kilku sesji wybielania, aby dała zamierzony efekt. Stomatolog nakłada na dziąsła substancję, która ma zadanie chronić je przed podrażnieniami. Następnie powierzchnię zębów pokrywa substancją wybielającą, którą naświetla lampą. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu, a kilkukrotne powtórzenie sprawia, że zęby stają się lśniąco białe. Metoda nie jest odpowiednia dla osób z nadwrażliwością zębów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dopłata u dentysty za "dziecko niewspółpracujące". "Trudno mówić o elegancji w przypadku takich działań"
- "Komentowała głośno, że borowanie musi boleć i co ja wyprawiam". Dlaczego boimy się dentysty?
- "Jaw Training" podbija media społecznościowe. Lekarz: "Po prostu mnie zmroziło". Na czym polega ta groźna moda?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: EMS-FORSTER-PRODUCTIONS/Getty Images