Profilaktyka zdrowia

"Jaw Training" podbija media społecznościowe. Lekarz: "Po prostu mnie zmroziło". Na czym polega ta groźna moda?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Moda na „ostrą szczękę”

"Jaw training" to nowy trend z TikToka, który pokazuje, jak za pomocą przygryzania silikonowej piłeczki wyostrzyć linię szczęki. Nagranie obejrzało blisko 2 mln internautów. O kontrowersyjnej metodzie i czyhających w sieci niebezpieczeństwach porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dentystą Tomaszem Kuprysiem.  

 "Jaw training" - na czym polega?

Wiele osób - zwłaszcza mężczyźni - marzy o pięknie zarysowanej szczęce. Dlatego na TikToku pojawił się nowy trend, zgodnie z którym możliwe jest osiągnięcie pożądanego wyglądu. W jaki sposób? Przez 30 dni należy zagryzać silikonową piłeczkę. W pierwszym tygodniu wykonuje się trzy serie po 15-30 powtórzeń. Na publikowanych filmikach ćwiczący trenują 5-10 minut dziennie.

Na TikToku powstał nawet specjalny #jawlinecheck, pod którym znajdują się nagrania internautów pokazujących swoją ostrą szczękę.

Niebezpieczna moda "na ostrą szczękę"

Choć "jaw training" podbija TikToka, to specjaliści ostrzegają, że to bardzo niebezpieczna metoda. - Widziałem to w mediach społecznościowych i po prostu mnie zmroziło. Taki trening jest niczym innym jak parafunkcją. Jest to traumatyczna, nieświadoma aktywność motoryczna narządu żucia, która nie ma związku z jego prawidłowym działaniem. W prostych słowach: żucie gumy, obgryzanie skórek, paznokci, przygryzanie ołówków - takie treningi powodują rozrost mięśni żwaczy - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Tomasz Kupryś, dentysta.

Jak podkreślił, stosowanie takiego treningu może prowadzić do dysfunkcji narządu żucia. – Mięśnie używane nieprawidłowo i w nadmiarze rozrastają się. Dochodzi do zaburzenia harmonii między różnego rodzaju mięśniami, które niektóre działają antagonistycznie, a niektóre agonistycznie. Powoduje to przerost, dolegliwości bólowe, zaburzenia widzenia - wyjaśnił lekarz.

Niektóre zaburzenia są czasami bardzo trudne bądź niemożliwe do wyleczenia. - Takie leczenie może trwać nawet parę lat. (...) Wszystko zależy od pacjenta. Zdolności adaptacyjne u człowieka są różne. U jednego "jaw training" doprowadzi do ogromnych dysfunkcji: w stawie skroniowo-żuchwowym, mięśniach, w starciu patologicznym zębów, ruchomości zębów, a u kolejnego w ogóle - mówił nasz gość.

Czy długie żucie gumy jest równie niebezpieczne? Jaki jest bezpieczny sposób na osiągniecie ostrej szczęki? Posłuchaj całej rozmowy z lekarzem w materiale wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości