Badania naukowe pokazują, że ok. 20 proc. społeczeństwa boryka się z nadwrażliwością zębów. Często objawia się ona bólem przy jedzeniu lub piciu czegoś zimnego, gorącego, kwaśnego, a nawet słodkiego. Dlaczego? Jak możemy temu zaradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Tomasz Kupryś, lekarz dentysta.
Czym jest nadwrażliwość zębów?
Nadwrażliwość to przesadzona i niewspółmierna reakcja na różnego rodzaju bodźce: chemiczne (kwaśne), termiczne (ciepłe, zimne), osmotyczne (słone, słodkie) czy mechaniczne (dotyk, powietrze, szczotkowanie, nitkowanie). Charakteryzuje się przeszywającym, ostrym bólem. A z czego ta dolegliwość się bierze?
- Musimy wspomnieć o budowie zęba. Ząb zbudowany jest cały z zębiny. Korona jest pokryta szkliwem. Natomiast to, co jest w kości, jest pokryte cementem korzeniowym. Jeżeli ta bariera zostaje naruszona, wówczas zębina, która jest poprzeszywana kanalikami zębinowymi, a mówiąc kolokwialnie w środku jest nerw, podatna jest na te bodźce - tłumaczył lek. dent. Tomasz Kupryś w Dzień Doby TVN.
Przyczyny nadwrażliwości zębów
Zdaniem specjalisty do powstania nadwrażliwości przyczynia się:
- mycie zębów twardą szczotką z dodatkiem past z dużym współczynnikiem ścieralności (RDA powyżej 70),
- nieprawidłowa technika mycia zębów,
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej - odkładanie się płytki nazębnej powodującej zmiękczanie szkliwa,
- spożywanie kwaśnych produktów spożywczych: cytrusy, soki owocowe, napoje gazowane,
- wady zgryzu - ścieranie się zębów,
- bruksizm - zgrzytanie nocne,
- nieleczone stany zapalne dziąseł,
- po zabiegach stomatologicznych: scalling, piaskowanie, wybielanie czy nawet zakładanie wypełnień- utrzymuje się do 14 dni,
- złe nawyki: obgryzanie paznokci i skórek,
- próchnica,
- refluks żołądkowy lub bulimia.
Jak uporać się z nadwrażliwością zębów?
- Jeżeli mamy nadwrażliwość początkową, wówczas możemy stosować metody domowe, czyli stosujemy pasty na nadwrażliwość, które albo zamykają te kanaliki zębinowe, albo odwrażliwiają nerw. (...) Jeśli to nie pomaga, udajemy się do gabinetu stomatologicznego. Mamy preparaty ze zwiększonym stężeniem, które muszą być stosowane pod okiem specjalisty. Może być również konieczne założenie wypełnienia, żeby przykryć tę zębinę, bo szkliwa nie wyprodukujemy - wyjaśnił lek. dent. Tomasz Kupryś.
Co to są recesje dziąsłowe? W jakim wieku najczęściej zmagamy się z nadwrażliwością zębów? Jakie związki zawierają pasty na nadwrażliwość zębów? Posłuchaj całej rozmowy ze specjalistą w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Lekarze alarmują: "Krztusiec atakuje dorosłych". Przechorowanie i jedna szczepionka nie ochronią
- Wyrok w sprawie obowiązkowych szczepień. "Decyduje każdorazowo lekarz"
- Psychodeliki nadzieją medycyny? "Nie uratują świata, ale mogą uratować jednostki"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: stefanamer/Getty Images