Dopłata u dentysty za "dziecko niewspółpracujące". "Trudno mówić o elegancji w przypadku takich działań"

dziecko u dentysty
Dopłata za dziecko niewspółpracujące
Źródło: Monty Rakusen / Getty Images
Zdjęcie paragonu z gabinetu stomatologicznego, które pojawiło się na jednym z forów dentystycznych, wywołało prawdziwą burzę w sieci. Wszystko za sprawą dodatkowej opłaty uiszczonej przez rodziców malucha, który nie chciał współpracować z lekarzem. Czy dentysta ma prawo obciążyć dodatkowymi kosztami za leczenie niesfornego dziecka?

Dziecko u dentysty

Wizyty w gabinecie stomatologicznym rzadko bywają przyjemne. Zwłaszcza te dziecięce mogą być szczególnie bolesne - nie tylko dla małych pacjentów, ale też samych lekarzy. Muszą bowiem okiełznać nie tylko próchnicę, lecz również niesfornego malucha. Fora dentystyczne pełne są opisów dziecięcych wizyt wymykających się spod kontroli. Wspólnym mianownikiem tych opowieści najczęściej są pogryzione palce i skopane fartuchy lekarzy.

Choć wszyscy doskonale wiedzą, że dzieci do najłatwiejszych pacjentów nie należą, to zdjęcie paragonu opublikowane w sieci przez matkę 3-letniego chłopca, wywołało prawdziwą burzę w komentarzach. Wszystko za sprawą naliczenia opłaty dodatkowej, którą w paragonie wyszczególniono jako "dopłatę za niewspółpracujące dziecko". Za usługę ze znieczuleniem powinna zapłacić 230 złotych. Do kosztów leczenia doliczono dodatkowe 100 złotych, które umotywowano trudnym przebiegiem wizyty. Łączna kwota wyniosła 330 złotych.

Gdy pani powiedziała, ile mam zapłacić, opadły mi ręce! Jak zobaczyłam paragon, to zaniemówiłam! Dopłata do dzieci niewspółpracujących 100 zł - opisała sytuację rozzłoszczona matka.

Internauci natychmiast rzucili się do komentowania wpisu. "Dobra decyzja dentysty. Dziś każde dziecko robi, co chce czy u dentysty, czy w samolocie", "Zależy , jaki jest powód braku współpracy i jaka jest sytuacja rodzinna tego dziecka... Bo, jak wiemy, jest coraz więcej dzieci z różnymi dysfunkcjami, z którymi taki dentysta powinien umieć współpracować...", "Moja wieloletnia dentystka wcale nie przyjmowała dzieci, powiedziała mi kiedyś, że z takim dzieckiem musiałaby siedzieć godzinę albo dłużej i prosić się, żeby otworzyło buzię" - pisano pod zdjęciem paragonu.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Daria Ładocha z córkami
Daria Ładocha z córkami
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny

Dentysta na NFZ

Zwłaszcza ostatnie zdanie stanowi kwintesencję opieki stomatologicznej w Polsce, którą państwo dobrowolnie oddaje w ręce prywatnych podmiotów. Na opiekę dentystyczną NFZ przeznacza rocznie ok. 2,5 proc. swojego budżetu. W przeliczeniu na pojedynczego pacjenta wychodzi rocznie 47 zł. Z danych CBOS wynika, że w 2018 roku prywatne wydatki na leczenie stomatologiczne wyniosły 8 mld złotych, podczas gdy z publicznych środków przeznaczono na ten cel jedynie 1,9 mld złotych. 2/3 Polaków w ogóle nie korzysta z państwowej opieki stomatologicznej, tłumacząc to bardziej zaawansowaną technologią w prywatnych gabinetach, dostępnością usług i systematycznie spadającą liczbą gabinetów prywatnych.

Zakrztuszenie dziecka
Źródło: Dzień Dobry TVN

Dopłata za "dziecko niewspółpracujące"

Ochrona zdrowia jest nie tylko służbą, ale też bardzo dochodowym interesem. Każdy, kto doświadczył bólu zęba, wie, że jego uśmierzenie jest warte każdych pieniędzy, dlatego to dentyści dyktują warunki. Michał Gliński, specjalista do spraw księgowości wyjaśnia, na jakiej zasadzie lekarz może naliczyć dodatkową opłatę.

- Usługa "Dopłata do dzieci niewspółpracujących" korzysta ze zwolnienia podmiotowego zawartego w artykule 43. Ustawy o VAT, podobnie jak większość usług szeroko pojętej opieki medycznej - zaznacza. - UOKiK chroni nas przed tym, aby dostawcy usług i towarów nie traktowali klientów niesprawiedliwie i nie mieli osobnej taryfy dla "równiejszych" konsumentów. Dlatego też stomatolog zastosował rozwiązanie bardzo praktyczne, żeby zapewnić sobie gratyfikację za pracę z pacjentem, którego mógł uznać za bardziej wymagającego. Trudno mówić o elegancji w przypadku stosowania takich działań, ale żeby być uczciwym wobec swoich pacjentów, omawiana pozycja powinna widnieć w cenniku/regulaminie usług lub troskliwy rodzic powinien być przynajmniej poinformowany o dopłacie zawczasu - podsumowuje księgowy.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło: analizarynku.eu, zeby.pl

Źródło zdjęcia głównego: Monty Rakusen / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana