Rząd znosi obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Już 15 maja odsłonimy twarze, a przy okazji nasze uśmiechy. To najwyższa pora, aby zadbać o piękne zęby. O czym warto wiedzieć, decydując się na ich wybielanie mówił w Dzień Dobry TVN stomatolog, Tomasz Kupryś.
Przyczyny przebarwień zębów
Przyczyn, z powodu których nie każdy może pochwalić się śnieżnobiałym uśmiechem, jest wiele. Winne są papierosy i barwniki zawarte w produktach, niedostateczna higiena, geny oraz wiek, który sprawia, że zmienia się ilość szkliwa, przez które prześwituje ciemniejsza zębina. Nie bez znaczenia pozostają przyjmowane leki, przebyte leczenie kanałowe i spożywane kwaśne produkty.
Jednym ze sposobów na poprawienie wyglądu zębów jest ich wybielanie. Dziś jest to zabieg całkowicie bezpieczny, a odpowiednio dobrany do potrzeb pacjenta może dać wspaniałe rezultaty.
Wszyscy, którym marzy się uśmiech niczym z hollywoodzkich czerwonych dywanów, mogą wybrać pomiędzy wybielaniem w gabinecie stomatologicznym za pomocą specjalnego żelu i lampy a zabiegiem przeprowadzanym w domu przy użyciu specjalnych nakładek. Współcześnie do zabiegu stosuje się nadtlenek wodoru (w maksymalnym stężeniu 6 proc.), jednak o biały uśmiech za pomocą chemicznych zabiegów troszczyli się już starożytni Rzymianie.
Alternatywą dla zabiegów wybielających są pasty, które stosowane w domowym zaciszu dają efekt wyłącznie rozjaśniający. Dla bezpiecznego stosowania pasty, przed jej użyciem należy sprawdzić współczynnik ścieralności, który na opakowaniu produktu jest oznaczony jako RDA - bezpieczna wartość do codziennego stosowania to 50-70 jednostek.
O czym pamiętać przy wybielaniu zębów?
Wybielanie zębów powinno dać efekt utrzymujący się od 9 miesięcy do 2 lat. Nie należy zabiegu wykonywać częściej. Nie wolno zapominać o profesjonalnym czyszczeniu wykonywanym w gabinecie stomatologicznym.
- Od 1989 roku, kiedy pojawiły się nakładki wybielające, pojawiła się jednostka chorobowa bleachoreksja, czyli nadmierne wybielanie zębów. Lekarze się tego nie podejmują, ale pacjenci mogą sobie sami zrobić krzywdę - zdradził stomatolog.
Przeciwskazaniem do wybielania zębów jest m.in. ciąża i niewyleczone ubytki. Trzeba liczyć się z tym, że wypełnienia, korony i licówki nie zmienią swojego koloru, więc po przeprowadzonym zabiegu trzeba będzie je wymienić.
Najskuteczniejszym sposobem wybielania zębów jest tzw. metoda łączona, czyli wybielanie lampą pod opieką lekarza i kontunuowanie terapii za pomocą indywidualnie dobranych nakładek.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz też:
Magdalena Boczarska o późnym macierzyństwie: " Wcześniej nie było dobrego kandydata na tatę"
Autor: Adam Barabasz