Prawdy i mity o wybielaniu zębów. Stomatolog przestrzega: "Od kiedy są nakładki, pojawiła się bleachoreksja"

Od 15 maja bez maseczek - zadbaj o swój uśmiech
Rząd znosi obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Już 15 maja odsłonimy twarze, a przy okazji nasze uśmiechy. To najwyższa pora, aby zadbać o piękne zęby. O czym warto wiedzieć, decydując się na ich wybielanie mówił w Dzień Dobry TVN stomatolog, Tomasz Kupryś.

Przyczyny przebarwień zębów

Przyczyn, z powodu których nie każdy może pochwalić się śnieżnobiałym uśmiechem, jest wiele. Winne są papierosy i barwniki zawarte w produktach, niedostateczna higiena, geny oraz wiek, który sprawia, że zmienia się ilość szkliwa, przez które prześwituje ciemniejsza zębina. Nie bez znaczenia pozostają przyjmowane leki, przebyte leczenie kanałowe i spożywane kwaśne produkty.

Jednym ze sposobów na poprawienie wyglądu zębów jest ich wybielanie. Dziś jest to zabieg całkowicie bezpieczny, a odpowiednio dobrany do potrzeb pacjenta może dać wspaniałe rezultaty.

Wszyscy, którym marzy się uśmiech niczym z hollywoodzkich czerwonych dywanów, mogą wybrać pomiędzy wybielaniem w gabinecie stomatologicznym za pomocą specjalnego żelu i lampy a zabiegiem przeprowadzanym w domu przy użyciu specjalnych nakładek. Współcześnie do zabiegu stosuje się nadtlenek wodoru (w maksymalnym stężeniu 6 proc.), jednak o biały uśmiech za pomocą chemicznych zabiegów troszczyli się już starożytni Rzymianie.

Alternatywą dla zabiegów wybielających są pasty, które stosowane w domowym zaciszu dają efekt wyłącznie rozjaśniający. Dla bezpiecznego stosowania pasty, przed jej użyciem należy sprawdzić współczynnik ścieralności, który na opakowaniu produktu jest oznaczony jako RDA - bezpieczna wartość do codziennego stosowania to 50-70 jednostek.

O czym pamiętać przy wybielaniu zębów?

Wybielanie zębów powinno dać efekt utrzymujący się od 9 miesięcy do 2 lat. Nie należy zabiegu wykonywać częściej. Nie wolno zapominać o profesjonalnym czyszczeniu wykonywanym w gabinecie stomatologicznym.

- Od 1989 roku, kiedy pojawiły się nakładki wybielające, pojawiła się jednostka chorobowa bleachoreksja, czyli nadmierne wybielanie zębów. Lekarze się tego nie podejmują, ale pacjenci mogą sobie sami zrobić krzywdę - zdradził stomatolog.

Przeciwskazaniem do wybielania zębów jest m.in. ciąża i niewyleczone ubytki. Trzeba liczyć się z tym, że wypełnienia, korony i licówki nie zmienią swojego koloru, więc po przeprowadzonym zabiegu trzeba będzie je wymienić.

Najskuteczniejszym sposobem wybielania zębów jest tzw. metoda łączona, czyli wybielanie lampą pod opieką lekarza i kontunuowanie terapii za pomocą indywidualnie dobranych nakładek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Znany aktor walczy z bankiem w sprawie kredytu. "Po latach dowiedziałem się o kursie, który stanowi podstawę całego przekrętu"

Magdalena Boczarska o późnym macierzyństwie: " Wcześniej nie było dobrego kandydata na tatę"

Dominika Tajner postawiła na zmiany po rozstaniu z Michałem Wiśniewskim: "Zrobiłam to dla nowego, a nie starego partnera"

Autor: Adam Barabasz

podziel się:

Pozostałe wiadomości