Siedem lat po tragedii, rozpoczyna się proces beatyfikacyjny.
Troje lekarzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego zaangażowało się w misję pomocy pacjentom kardiologicznie chorym w Kigali w Rwandze. Ich głównym celem jest stworzenie tam samodzielnej jednostki wykonującej operacje kardiochirurgiczne, a także przeszkolenie personelu medycznego. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy anestezjolog lek. Monikę Rosiński oraz kardiochirurga dr. n. med. Wojciecha Karolaka, którzy opowiedzieli nam, co zostali na miejscu, a także, na jakie choroby serca najczęściej chorują mieszkańcy Rwandy.
Zwierzęta pozwoliły mu przejść przez trudny czas w życiu
Maciej Musiał nawiązał wyjątkową współpracę. Od jakiegoś czasu przygląda się działaniom NATO i w pewnym sensie stał się jego częścią. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej wyjątkowej misji.
Sprawdź szczegóły.
"Wy też możecie być częścią tej misji".
Jaki udział ma w tym Polska? Sprawdź szczegóły.
"Nie noś bikini".
Marzena Figiel-Strzała od kilku lat tworzy cykl reportaży "Dzieci Świata". Opowiada w nich o życiu najmłodszych z różnych zakątków. Filmy realizowane są z jej prywatnych środków, a dochód przekazuje na pomoc bohaterom cyklu.
"Mają przyśpieszony kurs empatii".
Media społecznościowe podbiła błyskawicznie. W wieku niespełna 20 lat na TikToku obserwowało ją już kilka milionów osób. Teraz młoda influencerka chce pozytywnie wykorzystać swoje zasięgi, promując zdrowy i ekologiczny styl życia. Jak słowa zamienia w czyny?
Kilka dni temu zakończyła się symulacja misji załogowej z udziałem naukowców z Politechniki Śląskiej. W analogowej stacji kosmicznej LunAres przeprowadzano badania poświęcone m.in. wpływowi izolacji na ludzką psychikę oraz architekturze stacji kosmicznych. O szczegółach misji w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Leszek Orzechowski i Wiktoria Dziaduła.
Monika Jamer i Marcelina Rusnak są świeckimi misjonarkami Kombonianów. Obie wyjechały do Republiki Środkowoafrykańskiej. Pierwsza z nich pomaga Pigmejom w Mongoumbie, a druga w stolicy - Bangi. Poznajcie te niezwykłe kobiety.
Daniel Kasprowicz jest młodym misjonarzem, który od lat niesie pomoc mieszkańcom Madagaskaru. Co go skłoniło do wyjazdu? Jak wygląda jego praca? O czym marzy? O tym opowiadał w naszym programie.
Kamila Tomczewska jest położną, która kilka miesięcy temu postanowiła wykorzystać zdobyte w Polsce doświadczenie i wyjechać na misję do… Zambii. W ramach wolontariatu niesie pomoc lokalnej społeczności. W programie opowiedziała o swojej pracy i pobycie w Afryce.
2 kwietnia z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała gigantyczna rakieta Falcon 9, a my Polacy mieliśmy w tym niezwykłym przedsięwzięciu udział. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Jacka Kośca, dyrektora Programu Kosmicznego w Creotech, który opowiedział nam o tej misji. Jaka jest rola Polków w misji? Co Jacek Kosiec sądzi o załogowych lotach kosmicznych w dalekie zakątki kosmosu? - Myślę, że wydarzy się to. W perspektywie kilkunastu lat ludzie wylądują na Marsie. Zasadnicze pytanie jest: po co i co chcemy osiągnąć? - mówił w Dzień Dobry TVN dyrektor Programu Kosmicznego w Creotech.
Lekarka Helena Pyz od prawie 30 lat mieszka w Indiach, gdzie prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya. O swojej pracy opowiedziała dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. W jakich okolicznościach pojechała do Indii? Czy czuje się w tym kraju bezpiecznie? Jak tamtejsze władze zareagowały na powstanie jej ośrodka? Jej pacjentami są tylko dorośli, czy również dzieci? Czy trąd jest całkowicie wyleczalny? Czy to prawda, że jednym z jej wolontariuszem był tragicznie zmarły Tomasz Mackiewicz? Skąd pochodzą fundusze na działalność ośrodka i jak można im pomóc?
Ks. Michał Misiak jest jednym z najbardziej znanych duszpasterzy w Łodzi. Zajmuje się ulicznymi ewangelizacyjnymi. Pracuje z gangami młodzieżowymi, prostytutkami, kibicami zwaśnionych drużyn piłkarskich. Jak mówi, Bóg uposażył go w charyzmat męstwa. Ks. Michał wychodzi w nocy w sutannie na ulice Łodzi. Spowiada w bramach kamienic. Gdy widzi uliczną bójkę, stara się pomóc rozwiązać problem. W studiu Dzień Dobry TVN ks. Michał opowiedział o swojej duszpasterskiej misji. Co jest w jego pracy najtrudniejsze?
Anna Skrajna jest żoną żołnierza, który pięć lat temu został ranny podczas misji w Afganistanie. Pod samochodem którym jechał wybuchła mina. Jakie odniósł obrażenia? O wypadku męża i o tym, z czym mierzą się żony żołnierzy idących na wojnę Pani Anna opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Obok niej na naszej kanapie usiadła dziennikarka Bianka Zalewska.
Marcin Prokop mówi o nich "dobre chłopaki". Dosłownie. Ich misją jest zniechęcanie dzieciaków do alkoholu i innych niebezpiecznych używek. Na scenie Dzień Dobry TVN raperzy Rymcerze wykonali piosenkę "Więcej Miłości". Posłuchajcie!
Bartosz Rutkowski spędził w wojsku 22 lata. Ponad rok temu przeszedł na emeryturę i od tego momentu zaczął regularnie wyjeżdżać do Iraku, założył też fundację "Orla Staż", której celem jest pomaganie ludziom pokrzywdzonym przez bojowników Państwa Islamskiego. A wszystko zaczęło się od chwili, gdy ukrzyżowano w Syrii 12-letniego chłopca. Syn Pana Bartosz miał wtedy 12 lat. - To była kropla, która przepełniła czarę goryczy - wyjaśnił dziennikarce Dzień Dobry TVN Katarzynie Olubińskiej, która się z nim spotkała. Komu pomaga Pan Bartosz? Ile kosztuje życie życie człowieka w niewoli?
Na misji w Ugandzie spędził 15 lat. Miejscowi mówią do niego "Ty już jesteś nasz". W Dzień Dobry TVN misjonarz i franciszkanin Bogusław "Kalungi" Dąbrowski opowiedział o chwilach zwątpienia, budowie szkoły i książce pełnej niesamowitych afrykańskich historii. Jak wygląda codzienne życie na misji?
Syn Barbary Pastusiak - Marcin pojechał na misję do Afganistanu. Niestety podczas jednej z akcji stracił życie. Z pieniędzy, jakie Pani Barbara otrzymała z odszkodowania, wybudowała dom dla weteranów misji. Mogliśmy go zobaczyć i porozmawiać z pomysłodawczynią.
"Szaleńcy Pana Boga" autorstwa ks. Kazimierza Sowy to relacja z jego misji po czterech kontynentach: Ameryce Południowej, Afryce, Azji i Oceanii. Duchowny przedstawia w niej losy księży i sióstr zakonnych, którzy wyjechali, by pomagać innym. Czy w obcym miejscu zdarzyło im się kiedyś narazić życie? W studiu Dzień Dobry TVN Kazimierz Sowa przytoczył też kilka niezwykłych historii, które przytrafiły się mu właśnie podczas misji. Z kolei „Jak robić dobrze” to opowieść o tym, jak Szymon Hołownia odkrył Afrykę, bowiem dziennikarz również od jakiegoś czasu także jeździ na misje. Efektem czego są również jego fundacje. Dlaczego Szymon pomaga dzieciom akurat w Afryce?
Z ambony Kościoła Ewangelickiego w Szczyrku można usłyszeć apel o przynoszenie biustonoszy i majtek! Dlaczego? Na czym polega "sekretna misja" księdza Jana? Zobaczcie!
Na co dzień wykonują różne zawody, ale w przypadku katastrofy mobilizują się i ruszają nawet w najdalsze zakątki świata. Wszystko po to, by nieść pomoc potrzebującym. Ula Chincz pojechała na obóz przygotowawczy ratowników pod Tarnobrzegiem. Jak wyglądają ich przygotowania? Jakie zabiegi wykonują w warunkach polowych? Jak często ratownicy wyjeżdżają na misje? I czy każdy może zostać ratownikiem?
Polskie Radio obchodzi swoje 90-lecie. Z tej okazji zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN wiceprezes zarządu Polskiego Radia Jolantę Wiśniewską. Jak zmieniało się radio przez te lata? Jaką ma misję? Co znajduje się na portalu Polskiego Radia?
Cztery miesiące temu naukowcy z NASA świętowali pierwsze w historii udane lądowanie ziemskiego pojazdu na komecie. Na czele misji stał Artur Chmielewski, prywatnie syn Papcia Chmiela. Prowadząca Dzień Dobry TVN Kinga Rusin odwiedziła naukowca w jego kosmicznym królestwie w Kalifornii. Czy Papcio Chmiel przewidział życie swojego syna? Kiedy naukowiec dostał pracę w NASA? Co łączy orzeszki ziemne z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej? Czy Artur Chmielewski sam chciałby polecieć w kosmos? Co jest spełnieniem jego marzeń? Będziecie zaskoczeni, kiedy się dowiedzie, jakie zwierzę często odwiedza posiadłość Pana Artura.
Aleksandra Granat, nauczycielka z Sosnowca, zakwalifikowała się do grupy osób, które mogą polecieć na Marsa. Czy polska nauczycielka znajdzie się w finałowej czwórce, która po 10 latach szkoleń poleci na Marsa... w podróż w jedną stronę? Czy rodzina wspiera ją w tych staraniach? Jak Pani Aleksandra przygotowuje się do lotu w kosmos?
Wyjazd na misję to dla każdego żołnierza wyzwanie, ale to także wielkie przedsięwzięcie dla ich rodzin. Podczas kursów i warsztatów żony uczą się jak przetrwać rozłąkę z mężem-żołnierzem.