Na czym polega projekt "Dr. Newborn"
Projekt "Dr. Newborn" jest częścią misji Dr. Africa, której głównym celem jest zbudowanie infrastruktury szpitalnej oraz przekazanie niezbędnych do ratowania życia sprzętów i wiedzy, jak je wykorzystywać. Wnosi stałą zmianę, a nie tylko ofiarowaniem doraźnej pomocy.
Chore dzieci
- Projekt Newborn jest realizowany od zeszłego roku, wtedy po raz pierwszy udało nam się go zrealizować w Mang'anzo w Tanzanii. Polega na tym, że z jednej strony budujemy całą infrastrukturę dla ratowania wcześniaków, dla ratowania dzieciaków w ogóle, żeby zapobiegać zgonom okołoporodowym, a z drugiej strony, żeby ten personel, który jest na miejscu wyszkolić w jak najlepszy sposób. Żeby uzyskać retencję wiedzy, żeby oni, kiedy my wracamy do Polski, mogli działać dalej - wyjaśnia dr Bartłomiej Guzik.
Umieralność wcześniaków w Tanzanii
Dzieci, które przychodzą na świat przedwcześnie, wymagają profesjonalnej opieki lekarskiej.
- W regionie Mang'anzo rodzi się około 70, 80 wcześniaków każdego roku. Dotąd były one całkowicie zdane na los, czy przeżyją, czy nie - podkreśla gość Dzień Dobry TVN. Jak dodaje, umieralność wśród tej grupy noworodków była praktycznie stuprocentowa.
Centrum Dobroczynności Lekarskiej - kto może pomóc
Lekarzom towarzyszą studenci medycyny oraz wolontariusze, przede wszystkim zajmując się organizacją i zdobywaniem środków na finansowanie ich przelotów i pobytów w Tanzanii. Towarzyszą im także na miejscu. Uczą się tam tego, czego nie nauczą ich żadne wykłady - komunikacji z pacjentami, a także empatii, której często brakuje w relacji lekarz-pacjent. - Z założenia nasze działania opierają się na współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Od zarania to dzieło było realizowane przy współpracy z Collegium Medicum i z panem Prorektorem Tomaszem Grodzickim. Co za tym idzie, integralną częścią każdego projektu, jaki realizujemy, zarówno w Polsce, jak i w Afryce, są studenci medycyny UJ, ale także z innych uczelni - mówi prezes fundacji "Centrum Dobroczynności Lekarskiej".
- Studenci uczą się bardzo dużo w relacji uczeń-mistrz, czego w dzisiejszych czasach jest relatywnie mało. Mają przyśpieszony kurs empatii tam na miejscu - podsumowuje gość Dzień Dobry TVN.
Zobacz także:
- 37-letnia dziennikarka usłyszała od gastrologa pytanie, czy planuje zajść w ciążę. "Będzie pani staroródką!"
- Lekarze bez kolejki - kto i kiedy może skorzystać z badania?
- "Proszę iść do łóżka, zaraz do pana przyjdę". Zabawne wpadki ze szpitalnych korytarzy
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN