Zdrowie

Lekarze bez kolejki - kto i kiedy może skorzystać z badania?

Zdrowie

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
prawo.pl
Starsza osoba u lekarza

W związku z nowelizacją Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2, część osób chorych na COVID-19 będzie miała pierwszeństwo w dostaniu się do lekarzy. Może to spowodować zakłócenia w kontakcie ze specjalistą osób z innymi chorobami. Kto i kiedy może skorzystać z szybszej opieki lekarskiej?

Lekarze bez kolejki dla seniorów - dla kogo i od kiedy?

Nowelizacja rozporządzenia została opublikowana w poniedziałek (24 stycznia 2022 roku), a w życie weszła we wtorek 25 stycznia. Od tego momentu osoby powyżej 60. roku życia będą mogły skontaktować się z lekarzem szybciej niż do tej pory. Problemem może okazać się wizyta u lekarza seniorów, którzy zachorowali na koronawirusa przed wejściem nowych przepisów w życie. W związku z koniecznością odbycia wizyty w ciągu dwóch dni od uzyskania pozytywnego testu, ich wizyta u lekarza może się wręcz opóźnić. 

COVID-19

Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudniaDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Z wizyty u lekarza bez kolejki mogą skorzystać seniorzy, których wynik testu na SARS-CoV-2 wyszedł pozytywny. Jednak wizyta musi odbyć się w ciągu 48 godzin od uzyskania dodatniego wyniku. Jak uważa część specjalistów może to spowodować wydłużenie się czasu oczekiwania na kontakt z lekarzem osób, których stan się pogorszył lub od uzyskania informacji o wyniku minęło więcej niż 2 dni. Ponadto, lekarz będzie miał obowiązek zbadania takiej osoby, która zgłosi się do przychodni, niezależnie od tego, czy ma ona objawy, czy też nie.

Lekarze bez kolejek przy COVID-19

Wprowadzone przepisy mają mieć wpływ na zapewnienie odpowiedniej opieki pacjentom powyżej 60. roku życia, którzy nie tylko zachorowali na koronawirusa, ale dodatkowo mają choroby współistniejące. Ma to przyczynić się do efektywności ogólnego leczenia. Jak uważa część specjalistów, może to jednak utrudnić dostęp do lekarza osobom, których stan jest poważny. Powodem ma być obowiązek sprawdzenia, którzy seniorzy z przychodni uzyskali pozytywny wynik i zaplanowanie im wizyty. W sytuacji, gdy osoba nie jest w stanie dotrzeć do placówki, lekarz ma obowiązek udać się na wizytę domową. 

Jak podaje portal prawo.pl za Jackiem Krajewskim: "Do tych pacjentów będzie trzeba codziennie zadzwonić i zaprosić ich na badanie. Jeśli powiedzą, że źle się czują i nie są w stanie, będziemy musieli wsiąść w prywatny samochód i pojechać do domu. Już teraz brakuje lekarzy, a w efekcie takich prawnych zabiegów ich dostępność dla osób z chorobami przewlekłymi, zmniejszy się. [...] z drugiej strony będzie trzeba odpowiednio przygotować poradnie, by chorzy na Covid-19, którzy przyjdą do przychodni nie zarazili innych pacjentów, np. onkologicznych".

Z kolei jak zauważa dr Grzesiowski: "Urzędnicze metody zmuszania lekarzy do pracy z pacjentami wydają się abstrakcyjne, bo pacjent powinien być badany przez lekarza wówczas, kiedy tego wymaga. Urzędowe regulowanie kiedy pacjent wymaga wizyty bezpośredniej, a kiedy nie, wydaje się absurdalne".

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: prawo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości