Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 26 października 2022 r. - odnotowano 6 656 nowych zakażeń, zmarło 100 osób

Aktualizacja:

Zakażenia, osoby zmarłe i obostrzenia związane z koronawirusem. W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2. Oto aktualne przydatne informacje związane z pandemią i sytuacją w kraju.

Koronawius w Polsce - dane z 26 października 2022 r.

Za okres od 𝟮𝟬.𝟭𝟬.𝟮𝟬𝟮𝟮-𝟮𝟲.𝟭𝟬.𝟮𝟬𝟮𝟮 𝗿. mamy 6 656 (w tym 1 285 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia korononawirusem z województw: mazowieckiego (829), śląskiego (782), małopolskiego (587), wielkopolskiego (569), dolnośląskiego (550), lubelskiego (483), kujawsko-pomorskiego (394), łódzkiego (390), pomorskiego (338), zachodniopomorskiego (322), podkarpackiego (270), warmińsko-mazurskiego (247), świętokrzyskiego (213), opolskiego (198), podlaskiego (193), lubuskiego (170).
121 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarły 21 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 79 osób.
16 kwietnia 2022 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zmianie systemu raportowania o zakażeniach i zgonach wywołanych koronawirusem. Dane przedstawiane będą w zestawieniu tygodniowym, publikowanym w każdą środę.
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Koronawirus - liczba osób zakażonych, zmarłych, objętych kwarantanną

Raport MZ - dane na 26 października 2022 r. (w związku z zakończeniem funkcjonowania szpitali i oddziałów covidowych raport dotyczący liczby pacjentów z COVID-19 w szpitalach będzie publikowany raz w tygodniu):
  1. 1Do 26 października 2022 r. potwierdzono 6 337 557 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 118 073 osoby zmarły.
  2. 2Do 26 października 2022 r., wykonano 57 298 396 szczepień. Liczba osób w pełni zaszczepionych 22 574 321.
  3. 3Ozdrowieńcy: 5 335 898

Koronawirus w Polsce - obostrzenia

Wydarzenia kulturalne – ograniczenia
Do limitu nie zalicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, o ile okażą unijne cyfrowane zaświadczenie COVID, zaświadczenie o powrocie do zdrowia w związku z COVID w oparciu o pozytywny wynik testu antygenowego, zaświadczenie o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu.
Muzea i galerie sztuki
Muzea i galerie sztuki są otwarte i mogą funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit osób – 1 os. na 15 m kw.
Kina, teatry, filharmonie
Kina wznowiły działalność na świeżym powietrzu oraz w pomieszczeniach. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 30 proc. obłożenia. Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. Uczestnicy nie mogą spożywać napojów i posiłków.
Teatry, opery, filharmonie prowadzą działalność na świeżym powietrzu. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 30 proc. obłożenia. Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami.
Teatry, opery, filharmonie mogą wznowić działalność w pomieszczeniach. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 30 proc. obłożenia. Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. Zapewnienie, aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. jego powierzchni. Uczestnicy nie będą mogli spożywać napojów i posiłków.
Domy i ośrodki kultury
Prowadzenie działalności przez domy i ośrodki kultury oraz świetlice jest dopuszczalne na otwartym powietrzu oraz w pomieszczeniach, pod warunkiem udziału nie więcej niż 30 proc. uczestników.
Biblioteki
Możliwość udostępniania zbiorów, pod warunkiem przebywania w bibliotece nie więcej niż 1 osoby na 15 m kw. powierzchni, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki należy zamieścić informację o limicie osób.
Prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na organizacji spotkań i wydarzeń jest dopuszczalne w pomieszczeniach, pod warunkiem zapewnienia udziału nie więcej niż 15 osób, przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami.
Komunikacja publiczna - ograniczenia
Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób. W całym kraju środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż 100% obłożenia.
Zgromadzenia i spotkania - ograniczenia
Do limitu nie zalicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, o ile okażą unijne cyfrowane zaświadczenie COVID, zaświadczenie o powrocie do zdrowia w związku z COVID w oparciu o pozytywny wynik testu antygenowego, zaświadczenie o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu.
W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maks. 100 osób. Uczestnicy mają obowiązek zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.
W imprezach i spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej może uczestniczyć maks. 100 osób. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).
Wesela, komunie i inne uroczystości oraz przyjęcia okolicznościowe - ograniczenia
Można organizować imprezy okolicznościowej na zewnątrz oraz wewnątrz (np. w restauracji). Obowiązuje limit osób – maks. 100. Tego typu wydarzenia mogą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika). Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
Edukacja - obostrzenia
Szkoły
Od 21 lutego 2022 r. wszyscy uczniowie odbywają zajęcia w trybie stacjonarnym.
Żłobki i przedszkola
Żłobki i przedszkola są otwarte i sprawują opiekę nad dziećmi.
Obowiązuje do odwołania.
Maseczki
Obowiązek zakrywania ust i nosa został zniesiony 28 marca 2022 roku. Nie dotyczy to punktów ochrony zdrowia, czyli między innymi szpitali i przychodni - w tych miejscach nadal należy zasłaniać nos i usta przy pomocy maseczki. Ministerstwo apeluje jednak o rozsądek i używanie maseczek w dużych skupiskach ludzkich i miejscach, w których nie da się zachować dystansu społecznego.
Jak przygotować się do testu? Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie i jak długo żyje wirus? Zobacz materiały wideo na temat COVID-19.
Zasady dystansu społecznego
Obowiązuje zasada utrzymywania co najmniej 1,5 metra dystansu pomiędzy pieszymi.
Wyłączeni z obowiązku utrzymania 1,5 metra dystansu są:
  • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
  • osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
  • osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
Izolacja i kwarantanna
Każdy zakażony zobowiązany jest do izolacji we własnym zakresie, tak, aby nie dopuścić do zarażenia innych osób. Sanepid będzie decydował o poddaniu kwarantannie bądź izolacji jedynie w szczególnych sytuacjach, np. kiedy pojawi się ognisko zachorowań.
Osoby mieszkające z zakażonymi SARS-CoV-2 od 28 marca 2022 roku nie będą poddawane kwarantannie. Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą kierowany na kwarantannę, chyba, że będą ku temu przesłanki, a lekarz będzie wystawiał zwolnienie lekarskie.

Stan epidemii

20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. Tym samym kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tys. zł do 30 tys. zł.
Wcześniej, 13 marca zapadła decyzja o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Gdzie należy szukać pomocy w przypadku pojawienia się objawów wirusa?

W przypadku podejrzenia u siebie obecności koronawirusa należy unikać kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa.
Co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem?
  • skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem teleporady. Lekarz może zlecić test na koronawirusa;
  • twój stan jest ciężki? Nie czekaj. Zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedź, że możesz mieć koronawirusa;
  • jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną;
  • zadzwoń na specjalną całodobową infolinię NFZ i dowiedz się jak należy postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.

Gdzie znaleźć prawdziwe i rzetelne informacje?

Aktualności związane z informacjami o koronawirusie oraz wprowadzanymi zmianami możecie znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia i NFZ oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Wszystkie wprowadzone zasady opisane powyżej mają na celu pokonanie panującego koronawirusa.
Zobacz też:
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło: premier.gov.pl | PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dowell/Getty Images

Pozostałe wiadomości