wcześniak

  wcześniak

  Noemi Pawlak dwukrotnie przedwcześnie urodziła dziecko. W szczerej rozmowie z Dagmarą Olszewską z dziendobry.tvn.pl wyjaśnia, jak naprawdę powinniśmy postrzegać nie tylko Światowy Dzień Wcześniaka, co przede wszystkim rodziców takich dzieci. - Bardzo nie lubię, gdy ktoś mówi mi 'jesteś bohaterką, ja nie dałabym rady'. Nikt się mnie nie pytał, czy dam radę. Nie przygotował mnie na to, ile będę miała do udźwignięcia. To się po prostu działo - wspomina.

  Brytyjski zespół stworzył przenośny przyrząd, który już w 18. tygodniu ciąży może z dużym prawdopodobieństwem i niewielkim kosztem przewidzieć zbyt wczesny poród. Urządzenie ma niedługo trafić na rynek. Co roku na świecie rodzi się 15 mln wcześniaków, u wielu z nich pojawiają się komplikacje zdrowotne.

  W maju, w Lublinie urodziła się najmniejsza dziewczynka w Polsce. Faustyna przyszła na świat w 26 tygodniu ciąży i ważyła niespełna 350 gramów. Lekarze podjęli decyzję o cesarskim cięciu ze względu na stan zdrowia mamy Faustynki. Operacja była jedyną szansą na przeżycie wcześniaka. Teraz dziewczynka waży już 2 kg. W jakiej jest obecnie formie i kiedy opuści szpital? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.

  Wioletta przyszła na świat w 24 tygodniu ciąży. Ważyła 510 gramów. W drugim tygodniu życia pojawiły się kłopoty z odżywianiem. Konieczna była operacja ratująca życie dziecka. Usunięto jej uszkodzoną część jelita. Lekarze pierwszy raz operowali tak małą pacjentkę! W studiu Dzień Dobry TVN o małych pacjentach rozmawialismy z dr. Witoldem Miaśkiewiczem, kierownikiem oddziału chirurgii dziecięcej w szpitalu im. Tytusa Chałubińskiego w Ostrowie Wielkopolskim i dr. nauk med. Katarzyną Bierłą, kierownikiem oddziału neonatologicznego.

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w Polsce i na świecie od wielu lat. Zbiera pieniądze, za które kupuje sprzęt medyczny dla szpitali. Dzięki niemu udało się uratować życie i żdrowie wielu osobom. Wśród nich jest gość Dzień Dobry TVN Igor Kowalski. Co mu dolegało? Jaki sprzęt był wykorzystany, aby ratować życie i zdrowie Igora? O tym rodzice chłopca: Dorota Gil-Kowalska i Jarosław Kowalski. Naszym gościem był również prezes WOŚP Jerzy Owsiak. Co szykuje na 25. finał? Dla kogo będą zbierane pieniądze?

  Każdego roku na świecie przed czasem rodzi się ok. 15 mln dzieci. W Polsce co 10. dziecko przychodzi na świat jako wcześniak. W Dzień Dobry TVN gościliśmy rodziców maluchów, które urodziły się w 24. tygodniu ciąży: Ewę i Pawła Kijewskich oraz Magdalenę Krupińską. Powiedzieli nam, jak wyglądała walka o życie ich dzieci – Lilianki i Norberta. Dowiedzieliśmy się również, czym jest i co daje kangurowanie.

  Antoni i Franciszek Brzezińscy są wcześniakami. Tuż po urodzeniu chłopcy trafili do inkubatorów, które szpital otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Teraz są już w domu razem z rodzicami - Anną Żebrowską i Pawłem Brzezińskim. W podziękowaniu za możliwość skorzystania ze sprzętu ofiarowanego przez WOŚP Anna i Paweł postanowili, że cała ich rodzina zaangażuje się w zbieranie pieniędzy dla Orkiestry. W ten sposób bliźniaki zostały najmłodszymi wolontariuszami świata. Zobaczcie, jak ludzie reagowali na malutkich wolontariuszy i ile udało im się zebrać pieniędzy.

  Odsetek rodzących się w Polsce wcześniaków jest bardzo wysoki. Jak wygląda życie mamy wcześniaka, wie Katarzyna Skrzynecka, która pod koniec listopada 2011 roku urodziła córeczkę, która jest wcześniakiem. Dziewczynka przyszła na świat 1,5 miesiąca przed terminem i nic, jak zdradza w Dzień Dobry TVN szczęśliwa mama, nie zapowiadało jej wcześniejszych narodzin. - To taka radość.... Mały ssak jest tak cudny, że wszystko mu się wybacza - powiedziała Katarzyna Skrzynecka.