Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami wcześniaki tuż po narodzinach były umieszczane w inkubatorze. Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała się jednak zmodyfikować te zasady. Co dokładanie się zmieniło i dlaczego?
Nowe wytyczne dotycząc wcześniaków
Wcześniakami nazywa się dzieci, które przyszły na świat przed 37. tygodniem ciąży i ważą mniej niż 2,5 kilograma. Do tej pory takie maluchy tuż po narodzinach umieszczane były w inkubatorach. Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała się zmienić te zalecenia. Zgodnie z nowymi zasadami dziecko - w pierwszej kolejności - ma trafić w ramiona rodzica, tak, aby mogło doświadczyć tzw. kontaktu "skóra do skóry".
Ciążowe tematy dla młodej mamy
Ciążowe tematy dla młodej mamy
Okazuje się, że takie praktyki pozwalają nie tylko budować więź miedzy rodzicem a dzieckiem, ale są także korzystniejsze dla zdrowia malucha. - Pierwszy kontakt z rodzicem jest nie tylko ważny z emocjonalnego punktu widzenia, ale także absolutnie kluczowy dla poprawy szans na przeżycie i wyników zdrowotnych wcześniaków – powiedziała dr Karen Edmond, lekarz ds. zdrowia noworodków w WHO.
Warto dodać, że do zmiany zaleceń w pewnym stopniu przyczyniła się pandemia COVID-19. - Wiele kobiet było niepotrzebnie oddzielanych od swoich dzieci, co mogło mieć katastrofalne skutki dla zdrowia wcześniaków. Nowe wytyczne podkreślają potrzebę zapewnienia wspólnej opieki rodzinom i wcześniakom oraz zapewnienia rodzicom najlepszego możliwego wsparcia w tym często wyjątkowo stresującym okresie - dodała.
Jak często rodzą się wcześniaki?
Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że każdego roku na świat przychodzi około 15 milionów wcześniaków. Oznacza to, że więcej niż jedno dziecko na dziesięć urodziło się na długo przed terminem. Co gorsza, wcześniactwo uznawane jest za najczęstszą przyczynę zgonów dzieci poniżej piątego roku życia.
W Polsce, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku urodziło się 332 731 dzieci. 24 523 maluchów przyszło na świat przed 37. tygodniem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Uchroń dziecko przed strachem. Jak rodzic powinien rozmawiać o wybuchu rakiety w Polsce?
- Dał synowi buziaka. Ten gest uratował życie chłopca
- Popularne słodycze zagrażają zdrowiu dzieci. Lekarze biją na alarm
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: edziecko.pl
Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Getty Images