Wybuch w Przewodowie. Sprawdź, co dziecko wie na ten temat
15 listopada w godzinach popołudniowych na terenie położonej kilka kilometrów od polsko-ukraińskiej granicy wsi Przewodów doszło do eksplozji, w wyniku której zginęły dwie osoby.
Z oficjalnych komunikatów premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta RP Andrzeja Dudy wynika, że tragedia ma ścisły związek ze zmasowanym atakiem Rosji przeprowadzonym tego dnia na ukraińską infrastrukturę krytyczną. Rakieta, która spadła na terytorium Polski, prawdopodobnie została wystrzelona przez siły ukraińskie w ramach obrony przeciwlotniczej.
Choć zgodnie ze wstępnymi ustaleniami nie był to atak celowy, sytuacja jest niewątpliwie stresogenna dla wszystkich obywateli naszego kraju, w tym dzieci. Rodzice odpowiedzialni za komfort i poczucie bezpieczeństwa swoich pociech powinni więc dokładnie przyjrzeć się, jak najmłodsi członkowie rodziny reagują na napływające z Przewodowa informacje. Zdaniem psycholog dziecięcej Roksany Benedykciuk to podstawa prawidłowej komunikacji.
- Ważne jest, aby dowiedzieć się przede wszystkim, co dziecko wie i czuje. Niektóre dzieci mogą nie być świadome tego, co się dzieje i nie wykazywać żadnego zainteresowania tematem, a inne mogą przeżywać daną sytuację w milczeniu - wyjaśnia specjalistka w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.
Wojna w Ukrainie
Obowiązkiem dorosłych jest weryfikowanie, skąd dzieci czerpią informacje i blokowanie dostępu do fake newsów.
- Ograniczmy natłok wiadomości i zwróćmy uwagę na to, jak bardzo dzieci narażone są na kontakt z informacjami. Przy młodszych pociechach warto rozważyć rezygnację z oglądania serwisów informacyjnych, a przy starszych porozmawiać z nimi o tym, którym źródłom ufamy - radzi ekspertka.
Rozmowa z dzieckiem o zagrożeniu wojną - jak ją przeprowadzić?
Psycholog dziecięca Roksana Benedykciuk podkreśla, że rozmowa na temat zagrożenia militarnego powinna odbyć się w sprzyjających dziecku warunkach. - W takim miejscu i czasie, aby czuło się jak najbardziej swobodnie. Pamiętajmy o tym, aby nie mówić o takich sprawach przed snem - zastrzega.
Przebieg rozmowy jest w dużej mierze zależny od wieku pociechy. - Z młodszymi dziećmi można rozpocząć od wspólnego rysowania czy czytania bajek. Kończąc temat, upewnijmy się poprzez obserwację zachowania, że nie zostawiamy dziecka z uczuciem niepokoju - zaleca rozmówczyni dziendobry.tvn.pl.
Pamiętajmy, aby w rozmowie zachować spokój i nie przelewać naszego lęku na dzieci. W miarę możliwości odwracajmy uwagę od konfliktu, organizując im zabawę i rozrywkę- radzi Roksana Benedykciuk.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Stajemy się współofiarą wojny". Jak radzić sobie ze stresem i lękiem w związku z sytuacją w Ukrainie?
- Ciche ofiary wojny w Ukrainie. "Są tysiące osób uwięzionych w domach"
- Wyjątkowa historia małżeństwa Polki i ukraińskiego żołnierza. Połączył ich Superwizjer
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Ghislain&Marie David de Lossy/Getty Images